Сергій Соломаха: Працюємо, щоб Миргород був комфортним містом для мешканців і туристів

Миргород, без сумніву, – візитівка Полтавщини: цей край увічнив у своїх творах Микола Гоголь; завдяки унікальній цілющій воді місто стало всесвітньо відомим курортом, і нині до місцевих здравниць щороку приїздять тисячі відпочивальників. А отже, міська влада повинна тримати високе реноме. Про те, як вдається це громаді, про плани і перспективи курортної столиці говоримо із керівником міста Сергієм Соломахою.

— Сергію Павловичу, з кожним приїздом до Миргорода помічаємо нові позитивні зміни. Насамперед, що стосується інфраструктури міста. Наскільки важко тримати марку?

— Інфраструктура, образно кажучи, – це обличчя міста. Тож ми дбаємо про те, щоб підтримувати імідж. Бюджет Миргорода, не дозволяє жити “на широку ногу”, та все ж ми рухаємося в напрямку осучаснення, прагнемо, щоб місто було привабливим та інноваційним. Тому активно працюємо над впровадженням енергоефективних проектів, підключилися до напрямку “Смартсіті”: маємо розумні зупинки, сонячні світильники, енергоефективні котельні, і ті, які працюють на біомасі.

Серед останніх проектів також — модернізація дитячих садочків (два вже оновлено, нині займаємося ще одним об’єктом). Продовжуємо працювати над розширенням мережі централізованого водопостачання, реконструюємо тротуарне покриття та вуличні світильники, будуємо велосипедні доріжки. Відкриваємо спортивні та дитячі майданчики, облаштовуємо їх сучасним обладнанням. Для безпеки містян встановлюємо камери відеоспостереження. Плідно співпрацюємо з активістами в питаннях подальшої розробки маркетингу й брендування міста Миргорода.

Наша кінцева мета, яка знайшла своє відображення у Стратегії сталого розвитку Миргородського субрегіону — зробити місто комфортним і зручним для відпочивальників та всіх мешканців.

Не можу не сказати й кілька слів про проблеми, які заважають розвитку комунальної сфери малих і великих міст. Ця система дуже складана в управлінні через те, що фонди й обладнання застарілі, а тарифи високі. І це треба вирішувати.

— Павло Тичина свого часу зауважив : Не той тепер Миргород, Хорол-річка не та...

— Так, ці слова і майже через 90 років залишаються де в чому пророчими — нині ми займаємося порятунком нашої водойми. Вже розробили проект з розчищення русла річки Хорол і укріплення берегів. Кошторисна вартість цих робіт сягає 38 мільйонів гривень. Тому займаємося пошуком фінансових ресурсів. Питання екології для курортного міста вкрай важливі. Якщо ми претендуємо на статус міста-здравниці, маємо працювати над тим, щоб Миргород був екологічно чистим. Саме тому ще з 2006 року ми провадимо систему роздільного збору сміття. На сьогодні мешканці багатоповерхівок повністю забезпечені спеціально обладнаними контейнерними майданчиками, а для 70 відсотків мешканців приватного сектору комунгосп надав контейнери у безкоштовну оренду. Тож екологія, благоустрій, озеленення міста – серед першочергових питань, яким приділяємо щоденну увагу.

— З одного боку статус міста-курорту дає багато переваг, наприклад, додаткові надходження до бюджету. З іншого, великий наплив туристів — це додаткові клопоти. Влада Барселони, наприклад, оголосила, що планує започаткувати певний мораторій на відвідування міста. Як у вас складається співпраця із місцевими здравницями і які проблеми існують?

— Нині на території міста працює вісім санаторно-курортних закладів. Вони якраз є основними бюджетоформуючими підприємствами Миргорода та створюють відповідний імідж. Але ж так само вони мають певні вимоги до міста, зокрема, що стосується забезпечення належної інфраструктури. Багато проектів ми реалізуємо в тісній співпраці. Наприклад, програму “Екологічна безпека”, що передбачена Стратегією сталого розвитку Миргородського субрегіону до 2028 року. Серед основних заходів – забезпечення екологічно чистого виробництва, громадського транспорту, зменшення викидів CO2. Представники здравниць прагнуть, щоб люди, які приїздять на курорт, дихали чистим повітрям, споживали цілющу воду і, взагалі, отримували якісний сервіс. І ми працюємо, щоб забезпечити ці базові потреби. Приплив туристів та відпочивальників дає гарний стимул для розвитку бізнесу, розширення туристичної та рекреаційної інфраструктури. І це безсумнівний плюс. А з мінусів можу виділити вищу, порівняно з іншими містами, цінову політику, яка є характерною для курортних міст.

— Як Ви оцінюєте співпрацю з обласною владою, зокрема, чи відчуваєте підтримку обласної ради у вирішенні питань територіальної громади міста?

— Я вдячний голові обласної ради Олександру Біленькому за увагу і підтримку, яку він надає нашому місту-курорту. Особливо тісно ми співпрацюємо через нашого депутата в обласній раді Костянтина Кірпосенка. Як приклад реалізованих спільно ініціатив – обладнання для Нової української школи, вуличні тренажери (встановлені у СШ № 5), туристичне спорядження для Станції юних туристів, центральний міст через річку Хорол. Дуже тісно співпрацюємо із обласною владою в питаннях розвитку комунальної галузі. Оскільки дві наші організації — "Миргородводоканал" і "Миргородтеплоенерго" залишаються підприємствами обласного підпорядкування, то питання їх життєдіяльності і проблеми постійно перебувають у полі зору обласної влади. Сподіваюся і на подальшу підтримку.

— Ми входимо у період виборчих перегонів. Наскільки політична ситуація в країні, на ваш погляд, може впливати на діяльність органів місцевого самоврядування?

— Звісно, що з початком виборчої кампанії представники політичних партій, активізувалися. Разом з тим, при вирішенні основних проблемних питань життя громади, перемагають конструктивність та здоровий глузд.

— Миргородська громада з самого початку активно включилася в процес децентралізації. Наскільки гладко відбувають об’єднавчі процеси?

— Є Перспективний план формування територій Полтавської області, і згідно із ним ми ініціювали процес добровільного приєднання до міст, сіл та селищ району.

Відповідно до Методики формування спроможних територіальних громад, затвердженої постановою КМУ, до складу перспективної Миргородської територіальної громади мають ввійти 13 сільських територій та власне місто Миргород.

У травні 2018 року ми дали старт цій кампанії, і вже в червні було прийняте рішення "Про вжиття заходів щодо започаткування процедури добровільного приєднання територіальних громад сіл (селищ) до територіальної громади міста Миргорода". Ми вели активну роз'яснювальну роботу серед населення міста та сільських громад щодо перспектив добровільного приєднання. Поки що сільські ради зайняли вичікувальну позицію. Тому чекаємо 2020 року.

— Зараз великі можливості для розвитку громад дають проекти на кшталт “Бюджет участі” чи “Конкурс проектів розвитку громад”. Наскільки активну участь бере Миргород у подібних ініціативах?

— Бюджет участі Полтавської області — сучасний і дуже потрібний проект. Це ініціатива, яка мотивує мешканців до активних дій. Поки що наші мешканці не достатньо використовують можливості проекту. Хоча ми вже кілька років тому запровадили власні програми стимулювання ініціатив активних громадян. Приміром МАГ — Місто Активних Громадян. Ініціативна група має профінансувати мінімум 15% вартості проекту і може одержати грант до 20 тисяч гривень на реалізацію соціально-важливої ініціативи. Також у місті працює “Громадський бюджет”. Ми втілюємо проект за прикладом "Публічні бюджети від А до Я: інформування, активізація та залучення громадськості". В Україні цю програму реалізує міжнародна благодійна організація "Фонд Східна Європа" за підтримки Європейського союзу та Проекту міжнародної технічної допомоги "Партнерство для розвитку міст" (Проект ПРОМІС) та Фундації польсько-української співпраці ПАУСІ з 2017 року. Нині за цією програмою ми працюємо над реалізацією двох проектів: облаштовуємо сквер відпочинку та експозиції козацького музею під відкритим небом. А в 2019 році розраховуємо отримати переможців у проекті “Бюджет участі Полтавської області” і реалізувати інші важливі та корисні для громади ініціативи містян.

Настя ТОПОЛЯ