Володимир Нестеренко: Головне – навчитися раціонально управляти трьома людьми, далі цифра вже не має значення…

Наприкінці січня цього року Указом Президента України орденом «За заслуги» І ступеня нагороджено Гадяцького міського голову Володимира Нестеренка. Висока нагорода, а Володимир Олександрович нині став повним кавалером ордена «За заслуги», отримана, як зазначено в офіційному формулюванні, «за значний особистий внесок у державне будівництво, зміцнення національної безпеки, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток Української держави, вагомі трудові досягнення, багаторічну сумлінну працю». Серед головних досягнень громади Гадяча під керівництвом Володимира Нестеренка — набуття статусу міста обласного значення, створення першої на Полтавщині міської об’єднаної територіальної громади, успіхи у розбудові інфраструктури міста. Нашу розмову і починаємо із питання про об’єднання громади.

– Володимире, Олександровичу, відоме побажання «щоб ти жив у добу змін!» люди здавна адресували своїм недоброзичливцям. Адже реформаторів почасти замість лаврових чекали вінки тернові. Чи усвідомлювали Ви можливі ризики і яку мету ставили перед собою?

– У 2015 році ми зуміли добитися статусу міста обласного значення. На це нам знадобилося три місяці й тринадцять днів. За цей час відбулися сесії міської та районної ради, позачергова обласної ради, засідання комітету Верховної Ради України з місцевого самоврядування. І нарешті голосування – у першому читанні і в цілому за постанову «Про визнання міста Гадяча містом обласного значення». На момент засідання парламентського комітету в «Голосі України» вже було опубліковано Закон про добровільне об’єднання територіальних громад. Мені тоді закидали: мовляв, навіщо вам те місто обласного значення – створюйте ОТГ, та й усе. Я ж бачив цей процес по-іншому: коли дійшла справа до об’єднання і до нас приєдналася Біленченківська територіальна громада, створена у місті система управлінь та відділів органічно влилася в новоспечену структуру, і вона одразу ж повноцінно запрацювала. Сільський голова став виконуючим обов’язки старости, членом виконкому. Процес виборів і об’єднання ми провели, не використавши жодної копійки з Державного бюджету.

Іншого шляху об’єднання територіальних громад я не бачив. Ще три роки тому звертався до Верховної Ради з проханням переглянути цей закон, додати у формулювання лише одне слово: вважати міста обласного значення спроможними об’єднаними територіальними громадами. І тепер без зайвих труднощів, провели це приєднання…

– Що ж власне отримала громада Гадяча від зміни статусу?

– У 2015 році, коли Гадяч був містом районного підпорядкування, його бюджет становив лише 32,6 мільйонів гривень. Починаючи з 2016 року, наше місто (вже обласного значення) вийшло на прямі міжбюджетні відносини з державою. Міський бюджет 2016 року становив уже 104,9 мільйона гривень. У 2017-му дохідна частина бюджету зросла майже на 8 мільйонів, у 2018-му – ще на 12 мільйонів гривень. Затверджений бюджет нинішнього року вже становить 150,3 млн. грн., тобто зростання до рівня бюджету 2015 року становить 461 відсоток! Сподіваюся, що міський бюджет зростатиме і надалі. А це дасть можливість якісно реалізовувати проекти для розвитку громади.

Для прикладу — нещодавно за рахунок коштів міського бюджету в багатоквартирних житлових будинках Гадяча встановлено досконалі пластинчасті теплообмінники, що дозволить не тільки забезпечити безперебійну подачу гарячої води в будинки, а й істотно заощадити витрати на експлуатацію. На базі закладу дошкільної освіти «Веснянка» відкрито інклюзивно-ресурсний центр, який відвідуватимуть діти з міста, сіл Гадяцького району, Сергіївської та Петрівсько-Роменської об’єднаних територіальних громад. На проведення ремонту та закупівлю меблів, техніки, методичних матеріалів, ігрового приладдя з міського бюджету виділено кошти в сумі 848,4 тисячі гривень. Під виконання міської Програми з розвитку та удосконалення цивільного захисту на 2016-2020 роки надано субвенцію на проведення капітального ремонту гаражу пожежного депо шостої державної пожежно-рятувальної частини на суму 183 тисячі гривень. У гадяцькому міському автобусі «ЕТАЛОН» встановлено перший транспортний валідатор – пристрій для безготівкового розрахунку за проїзд за допомогою банківської картки або смартфона…

– Наскільки легше стало працювати в умовах фінансової децентралізації?

– До обрання на посаду міського голови, впродовж 5 років я працював першим заступником міського голови і добре пам’ятаю катастрофічну ситуацію, коли міський бюджет був на позичці в казначействі — коли першого числа береш ту позичку і впродовж місяця 90 відсотків податків, що надходять до бюджету, використовуєш на її погашення, і лише 10 відсотків – на потреби територіальної громади...

Зараз, коли у державі 234 мільярди гривень коштів децентралізовані, надані у розпорядження територіальних громад на місцях, наскільки комфортно стало працювати! Віддаю належне нашому Президентові Петру Порошенку, який міг би одним розчерком пера ці гроші підняти нагору, знаючи, що 115 мільярдів потрібно тільки на утримання армії. Могли б забрати ці гроші в центр, позакривати всі проблеми з пенсіонерами, з армією і так далі.

І ніхто б Президента тобі не лаяв. Але він ризикнув і пішов на цей кардинальний крок, завдяки якому органи місцевого самоврядування на повну силу відчули наявність коштів у міських бюджетах. Без них нереально – який би ти розумний не був.

Тому, розуміючи це, я обов’язково буду підтримувати Президента, агітувати за нього, розповідатиму всім: керівникам комунальних підприємств, дитячих садків, шкіл. Та вони й самі мають змогу порівняти, як працювалося раніше, і як зараз, яке було фінансування тоді, і яке сьогодні. Красномовно про це кажуть відремонтовані дахи, замінені вікна, двері, облаштовані харчоблоки, достойні зарплати і премії… Раніше технічним працівникам в освіті не давали допомоги на оздоровлення – тепер, ідучи у відпустку, вони, як і педагоги, отримують допомогу в розмірі окладу. Вчителям до професійного свята виплачуємо додатково по окладу. Тобто є можливість заохочувати людей за їхню якісну працю… Дітей оздоровлюємо. До тих 200 тисяч гривень з обласного бюджету, про які сказав, додаємо 200 тисяч власних коштів, а крім того, ще 800 тисяч минулого року виділено на оздоровлення дітей у таборах області, при цьому лише третину вартості путівки оплачували батьки, решту – бюджет міста…

– А які проблеми непокоять територіальну громаду Гадяча та її керівників?

– Серед головних – брак дотацій на соціальну сферу. Ще – податок з продажу підакцизних товарів, зокрема, пально-мастильних матеріалів, нараховується, але не сплачується впродовж перших трьох місяців року. Лише в березні Кабмін розробляє порядок сплати цього податку. В результаті, місто недоотримує щомісяця 800 тисяч гривень надходжень з податків, закладених при плануванні доходної частини бюджету. А зарплату працівникам платити треба вчасно, враховуючи ще й її заплановане підвищення. Тож перший квартал особливо проблематичний.

– Яку підтримку надає обласна влада у вирішенні питань територіальної громади Гадяча?

– Минулого року за співфінансування «50 на 50» з екологічного фонду обласного бюджету ми поповнили міський парк спецтехніки вісімнадцятикубовим сміттєвозом вартістю 3,3 мільйона гривень, а два роки тому – сміттєсортувальною лінією вартістю 3,6 мільйона гривень. Також минулого року 1 мільйон гривень з коштів розвитку регіону долучено для придбання комбінованої дорожної машини-піскорозкидача загальною вартістю 2,4 мільйона гривень. Крім того, надійшло 200 тисяч – співфінансування на оздоровлення дітей.

А ще позаминулого року з обласного бюджету місту Гадячу було надано додаткову субвенцію в сумі 6,8 мільйона гривень для утримання закладів профтехосвіти.

– Зараз, коли суспільство входить у передвиборчі перегони, часто спостерігаємо посилення протистояння політичних сил і в самоврядних органах. Чи не заважають подібні процеси діяльності міської ради?

– У мене в складі ради представники шести партій, тож політична конкуренція – цілком природне явище, яке триває з моменту формування складу міської ради. Але ми з самого початку сіли за стіл і визначилися: лідери кожної з фракцій посідають ключові позиції в раді – голів постійних комісій, членів виконкому. І зараз до вирішення всіх питань підходимо злагоджено і помірковано

– Чи важче стало керувати об’єднаною громадою, аніж містом?

У Гадячі мешкало 24 тисячі населення, приєдналося ще 1200. За перспективним планом розвитку, схваленим сесією обласної ради, передбачено приєднання ще 10 тисяч. І тут, за великим рахунком, вже не важливо – 25 тисяч чи 35. Головне – навчитися раціонально управляти трьома людьми, а далі цифра вже не має значення…

 

Віталій ТЕРЕН