Голова Державної податкової адміністрації у Полтавській області Сергій Геннадійович Міщенко: “НАШ МЕТОД РОБОТИ - ЕКОНОМІЧНЕ СТИМУЛЮВАННЯ ПЛАТНИКА ПОДАТКІВ”

Полтавщина – це край славних культурних традицій та важливих історичних подій. На сьогоднішній день в області розвивається органічне землеробство, вирощується екологічно чиста продукція та збираються одні з найбільших в Україні врожаїв зернових культур. Потужний промисловий та нафтовидобувний комплекси, що функціонують в регіоні – завжди були і будуть привабливими для вітчизняних та іноземних інвесторів. Ці умови, а також комплекс інших факторів допомагають Полтавській області вже протягом кількох років тримати позицію одного з лідерів у справі наповнення державної скарбниці. „Вірно розставлені пріоритети в роботі – це один з ключових моментів для досягнення успішного результату”, - переконаний голова ДПА у Полтавській області Сергій Міщенко.

Сергію Геннадійовичу, досягти позитивного результату в роботі не легко, проте ще важче втримати його, а подекуди навіть покращити. ДПА у Полтавській області це вдалося. Останні 3 роки Полтавщина зберігає стабільність в нарощенні обсягів зібраних податків. Поділіться досвідом.

Ці показники роботи свідчать, перш за все, про те, що фахівці податкових органів області професійно виконують свою роботу, а сумлінні платники податків Полтавщини з відповідальністю ставляться до своїх обов’язків. Наголос хотілося б поставити на слові – СУМЛІННІ, адже існують і інші, ті хто використовуючи різноманітні схеми мінімізації та ухилення від сплати податків тимчасово мають перед всіма законослухняними суб’єктами господарювання несправедливі преференції. Тому, руйнуючи ці протизаконні підходи по виконанню своїх конституційних зобов’язань та детінізуючи їх бізнес, ми намагаємося створити всім платникам податків в регіоні єдині конкурентноздатні умови для роботи, економічно стимулюємо платників податків працювати в єдиному правовому полі. Тобто формуємо рівноправ’я для діяльності всіх представників бізнесу Полтавщини. І як свідчать результати – це наш шлях до успіху.

Погляньмо на цифри, якщо у 2008 році до бюджетів усіх рівнів податківцями полтавського краю було акумульовано 7,4 млрд.грн. платежів, то в 2010 році – вже 11,9 млрд.грн., або з ростом в 1,6 рази.

До державного бюджету збір податкових надходжень  в 2010 році склав 9,7 млрд.грн. і  зріс до 2008 року в 1,7 рази. Нарощено обсяги по всіх бюджетоформуючих платежах. Зокрема зберігається позитивна тенденція добровільного декларування ПДВ платниками податків Полтавщини. Так, якщо у 2008 році – нарахування ПДВ склали майже 1,1 млрд. грн., в 2009 році – більш ніж 1,2 млрд.грн., в 2010 році –  понад 1,6 млрд.грн., то за 8 місяців 2011 року – платниками податків області задекларовано більше 1,7 млрд.грн. податку на додану вартість.

До місцевих бюджетів надходження в 2010 році склали 2,2 млрд.грн. і зросли до рівня 2008 року на 19,8%.

Чи вдалося зберегти відповідні позиції по надходженням платежів до бюджетів в поточному році?

На разі в області темпи росту сплати податків вищі аніж темпи росту промислового виробництва. Якщо, приміром обсяги промислового виробництва на Полтавщині за 8 місяців поточного року склали до минулорічних 98,1%, то збір податків до бюджетів усіх рівнів за цей же період – склав 10,8 млрд.грн., що на 42,4%, або на 3,1  млрд.грн. більше, ніж у відповідному періоді минулого року.

До державного бюджету за звітний період мобілізовано платежів на суму  понад 9 млрд.грн., або з приростом до відповідного рівня минулого року на 2,8 млрд.грн., тобто на 45%.

Приріст забезпечено по всіх провідних платежах: по податку на прибуток – в 2,5 рази, по збору ПДВ – на 35%, по акцизному податку з вироблених в Україні товарів – на 8,9%, по рентних платежах за видобуті вуглеводні – в 2,4 рази.

До місцевих бюджетів Полтавщини за звітний період акумульовано платежів на суму майже 1,8 млрд. грн., або з приростом до минулорічного рівня на 412,8 млн.грн., або на 30,6 %.

Бюджетні призначення по платежах до місцевого бюджету, затверджені місцевими органами влади, за підсумками січня-серпня 2011 року областю виконано в повному обсязі – на 105%. Додатково місцеві бюджети отримали 84,6 млн.грн.

Одна з основних позицій ДПС України сьогодні – це відкритість і партнерство в співпраці з платниками податків. Які стосунки склалися між податковою службою та платниками податків на Полтавщині?

Сумлінні платники податків області з відповідальністю ставляться до своїх конституційних обов’язків. В свою чергу, ми, фахівці державної податкової служби  завжди готові прийти на допомогу тим представникам бізнесу, які діють у правовому полі. А про рівень співпраці між податківцями та платниками податків вам краще скаже той факт, що 95,4% задекларованих податків в області сплачено добровільно. Більш того сумлінні платники податків Полтавщини визнані і на державному рівні.  Наприклад СП „Полтавська газонафтова компанія” в цьому році стало переможцем Всеукраїнського рейтингу „Сумлінний платник податків” в галузі промисловості, підтвердивши на державному рівні, що Полтава може пишатися своїми платниками податків, які відповідально ставляться до виконання своїх професійних обов’язків, тим самим сприяючи стабільному економічному розвитку країни.

Ми намагаємося йти назустріч платнику податків, перш за все, в інформаційному просторі. Адже платник податків, озброєний необхідними знаннями – це сумлінний платник. На разі в умовах докорінного ребрендингу іміджу державної податкової служби в органах ДПС області активно використовуються новітні методи масово-роз’яснювальної та інформативної роботи з платниками податків. Зокрема, з метою розширення кола платників податків, які потребують консультаційної допомоги, підвищення рівня оперативності донесення до них інформації та, найголовніше, забезпечення надійного зворотного зв’язку з платниками, активно використовуються різноманітні форми інтерактивного спілкування. Систематичні Інтернет-конференції з керівниками та фахівцями податкових органів, активна участь області у спільному проекті ДПС України та всеукраїнського порталу „Бухгалтер.com.ua” „Черговий по країні” – це лише початок роботи в цьому напрямку. Впродовж останнього часу в області набуває популярності функціонування на регіональних інформаційних веб-порталах власних блогів. Приміром, блоги фахівців ДПА у Полтавській області за допомогою системи зберігання мультимедійних даних You Tube розміщені на офіційному веб-сайті ДПА у Полтавській області, блог Державної податкової інспекції в м. Полтаві розміщений на популярному Інтернет-ресурсі обласного центру „Новини Полтавщини”.

Разом з цим на належному рівні зберігається і увага до більш традиційних форм і методів роз’яснювальної та консультаційної роботи, особливо по висвітленню питань впровадження норм Податкового кодексу України. Фахівці органів ДПС області проводять семінари, виступають на лекціях, беруть участь в сеансах телефонного зв’язку „гаряча лінія”, засіданнях „круглого столу”.

Використовуючи весь спектр надання громадськості інформаційних послуг, ми насамперед розраховуємо на добросовісність та відповідальність платників податків. Адже всі повинні пам’ятати: сплата податків – це конституційний обов’язок кожного члена суспільства. І порушувати або ігнорувати цей обов’язок – не лише нецивілізовано та ганебно, а й економічно недоцільно, перш за все, для самого платника, адже примусові стягнення, штрафні санкції, витрати на судові позови, що за цим настануть, відберуть в нього набагато більше сил, як фінансових так і моральних, ніж вчасно сплачений податок.

Проте спритників, які намагаються обійти або порушити податкове законодавство ще вистачає, чи не так?

На жаль, не дивлячись на прагнення ДПС України та Полтавського регіону зокрема, співпрацювати з платниками податків на засадах відкритості та партнерства, не всі суб’єкти господарювання наразі готові працювати в рамках закону. Різноманітні схеми ухилення від оподаткування за рахунок використання підприємств-„транзитерів” та „податкових ям”, виплата заробітної плати „в конвертах” – це лише окремі приклади порушення податкового законодавства. З огляду на це, робота органів ДПС області по викриттю та упередженню будь яких фактів ухилення від оподаткування є одним із головних напрямків діяльності.

Зокрема, з початку року в ході відпрацювання підприємств „податкових ям”, „транзитерів” та „вигодонабувачів” контрольно-перевірочними  заходами податкових органів області було охоплено 140 ризикових суб’єктів господарювання. Факти, встановлені за результатами проведених перевірок  свідчать про діяльність платників,  метою яких є  одержання податкової вигоди,  через здійснення операцій пов’язаних з перерахуванням коштів та обміном документів без мети реального настання правових наслідків  з контрагентами, які не виконують своїх податкових зобов’язань. Суб’єкти господарювання формують податковий кредит за рахунок фірм, які зареєстровані в місцях масової реєстрації, мають при значних обсягах операцій незначні статутні фонди, відсутність трудових, виробничих, транспортних ресурсів та укладають правочини без мети реального настання правових наслідків. За результатами перевірок донараховано 18,3 млн.грн., зменшено від’ємне значення по ПДВ на суму 18,4 млн.грн., описано нікчемність  угод на суму 14,6 млн.грн.

При цьому підрозділи податкового контролю відійшли від хибної думки, що завдання ревізорів лише донарахувати податки, доказова база збирається таким чином, щоб за результатами перевірки кошти надійшли до бюджету і якомога в найкоротший термін. Тому, рівень стягнення донарахованих за актами перевірок звітного періоду сум зріс до 75,3%.

А яка зараз ситуація навколо питання легалізації найманої праці на Полтавщині, та яку роль в цьому відіграють представники податкових органів?

Фахівцями ОДПС систематично проводиться аналіз наявних баз даних та виявляються суб’єкти господарювання, які нарощують обсяги виробництва, збільшують прибутки, проте виплачують заробітну плату найманим працівникам на рівні, нижчому встановленого законодавством мінімуму, та перераховують податок на доходи фізичних осіб до бюджету у незначних розмірах.  З керівниками зазначених підприємств проводиться індивідуальна  роз’яснювальна робота та з’ясовуються причини виплати низької заробітної плати. З початку року в результаті проведеної роботи рівень виплати заробітної плати підвищили на 1534 підприємствах області. До бюджету додатково надійшло 687,6 тис.грн. податку на доходи фізичних осіб. Всього з початку року податківцями Полтавської області виявлено 3352 неоформлених найманих працівника. В результаті вжитих заходів до бюджету додатково надійшло 819,9 тис.грн. податків.

Погляньмо на цю ситуацію в іншому розрізі, як я вже зазначав, обсяги промислового виробництва в області знижуються, а відсоток сплати податку на доходи фізичних осіб зростає. Це говорить про те, що здійснення комплексу заходів по детінізації заробітної плати та легалізації найманої праці має свій конкретний результат, відшукуються колосальні резерви для забезпечення місцевих бюджетів, основу яких і складає цей податок. А це, як ми знаємо – запорука добробуту та благоустрою полтавців. Так, протягом січня-серпня цього року надходження податку на доходи фізичних осіб зросли майже на 222,4 млн.грн. (або майже на 22%) у порівнянні з відповідним періодом минулого року.

Значну частину роботи по боротьбі із порушеннями у сфері оподаткування та профілактиці подібних явищ виконують підрозділи податкової міліції. Як в цьому році спрацювали фахівці УПМ ДПА у Полтавській області?

З початку року по пріоритетним напрямам діяльності підрозділами УПМ ДПА у Полтавській області виявлено 89 злочинів, 72 з яких мають ознаки тяжких та особливо тяжких. Із зазначеної кількості за ухилення від сплати податків викрито 41 злочин, у тому числі в особливо великих розмірах 36 злочинів. Виявлено та припинено діяльність 2 «конвертаційних центрів» та 2 СПД, по яких отримано вироки суду за фактами здійснення фіктивного підприємництва. За результатами вжитих заходів, у ході відпрацювання підприємств-вигодонабувачів, які користувались послугами «конвертаційних центрів», до бюджету забезпечено надходження 2,7 млн.грн.

Підрозділами податкової міліції спільно з іншими підрозділами ОДПС області попереджено 21 факт відшкодування безпідставно заявлених сум податку на додану вартість на суму 121,2 млн.грн. Порушено 7 кримінальних справ за ознаками ст. 191 КК України, під кримінальним провадженням перебуває 17,5 млн.грн.

До слова про позовну роботу, юридична служба ДПА у Полтавській області обіймає перше місце в рейтингу ДПС України. З якими результатами?

В поточному році органами державної податкової служби області до судових інстанцій подано 3651 позов, що вдвічі більше у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. За результатами розгляду справ за позовами ОДПС протягом  січня–серпня 2011 року до бюджету надійшло понад 6 млн. 309 тис.грн., що майже на 2 млн. 782 тис. грн. більше, ніж за аналогічний період 2010 року. Аналіз показників позовної роботи ОДПС області за 8 місяців поточного року свідчить про  наявність  позитивної тенденції збільшення кількості позовів, ініційованих органами  ДПС. Так, із загальної кількості позовів, що перебувають на розгляді в судах, 83 % складають позови, подані органами ОДПС.

Ці цифри повинні зацікавити тих платників податків, які не поважаючи закон, все ще намагаються його обійти або порушити. Слід пам’ятати: за будь яке податкове правопорушення на платника податків чекатиме неминуча відповідальність, а один з основних принципів відповідальності – її невідворотність. Тобто той, хто порушив закон – обов’язково буде покараний. І справа тут не в намаганні провчити порушника, а в прагненні навчити платника податків сумлінно ставитися до виконання своїх конституційних зобов’язань та виховати належний рівень податкової культури у наших співвітчизників. Врешті решт лише та країна, громадяни якої законослухняно ставляться до виконання своїх обов’язків, здатна забезпечити своїй громаді гідне життя, а економіці – стабільний розвиток.

 

Підготовлено управлінням масово-роз’яснювальної роботи та звернень громадян ДПА у Полтавській області