Нові правила для спрощенців в дії

З 1 січня цього року набув чинності Закон України від 04.11.11 №4014-VI „Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності”, який кардинально змінює спрощену систему оподаткування, що існувала в майже незмінному вигляді багато років.

Відповідно до змін внесених цим Законом до Податкового кодексу України всі платники єдиного податку поділятимуться на 4 групи, залежно від виду діяльності, граничної чисельності працюючих та обсягу отримуваного доходу. Перші три групи включають лише фізичних осіб, четверта – тільки юридичних. Чого чекати платникам податків останньої четвертої групи від змін що відбулися? Розповідає Заступник голови комісії з проведення реорганізації Державної податкової адміністрації у Полтавській області, заступник голови ДПА в області Олександр Лукін.

Олександре Олександровичу, розкажіть будь-ласка детально про нововведення які стосуються платників „єдинщиків” юридичних осіб.

До позитивних змін безперечно можна віднести безстрокову дію свідоцтва про сплату єдиного податку, що позбавить платників щорічного клопоту щодо одержання нового свідоцтва. На разі раніше видані свідоцтва відповідно Указу Президента України від 03.07.1998 № 727/98 дійсні до моменту обміну на нові, але не пізніше 1 червня 2012 року.

Оригінал свідоцтва платника податку зберігається у платника податку та пред’являється працівникам контролюючих органів, яким надано відповідні функціональні повноваження на проведення перевірки. Копія свідоцтва платника податку повинна розміщуватися на робочому місці найманого працівника.

Також до позитивних змін слід віднести збільшення гранично допустимого розміру обсягу доходу, що надає право перебувати на спрощеній системі. Так, платники єдиного податку – юридичні особи з 2012 року зможуть одержувати максимальний річний доход у 5 разів більше, ніж дозволяло раніше діюче законодавство (5 млн. грн.).

Чи збереглися обмеження для застосування спрощеної системи оподаткування окремими суб’єктами господарювання?

Так, Податковий кодекс України зі змінами внесеними Законом України №4014-VI, як і раніше не дозволяє окремим юридичним особам, незалежно від розміру їх річного доходу, переходити на спрощену систему оподаткування. В додаток до існуючих, передбачено додаткові обмеження щодо застосування спрощеної системи оподаткування, для суб’єктів господарювання, що здійснюють: роздрібний продаж підакцизних товарів; реалізацію дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння (раніше була заборонена торгівля лише промисловими виробами з дорогоцінних металів ); видобуток, реалізацію корисних копалин; діяльність у сфері фінансового посередництва, діяльність з управління підприємствами; діяльність з надання послуг пошти та зв’язку; діяльність з організації, проведення гастрольних заходів.

Зміни торкнулися також і обмежень щодо засновницького складу платника єдиного податку. Відповідно до Указу №727/98 засновники – юридичні особи, частка яких перевищує 25 відсотків обов’язково мали бути суб’єктами малого підприємництва (тобто мати дохід до 70 млн.грн.), Податковий кодекс України вже звузив коло засновників від суб’єктів малого підприємництва до платників єдиного податку. Тобто, з 2012 року діє заборона переходу на спрощену систему оподаткування суб’єктів господарювання, у якого у статутному фонді сукупність часток, що належать юридичним особам, які не є платниками єдиного податку дорівнює, або перевищує 25 відсотків.

Як щодо ставок єдиного податку для юридичних осіб?

Податковий кодекс України зі змінами внесеними Законом України №4014-VI вдвічі скорочує ставки податку для юридичних осіб у порівнянні з Указом Президента №727/98. Так, з 2012 року ставки єдиного податку наступні: 3 відсотки доходу – у разі сплати податку на додану вартість відповідно до Податкового кодексу України; 5 відсотків доходу – у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.

Чи торкнуться новації терміну декларування та сплати податку?

Тут варто зазначити, що хоча звітний період для юридичних осіб, що обрали спрощений режим оподаткування не зміниться – залишиться календарний квартал, терміни подачі звітності та сплати єдиного податку зазнають зміни. Так, з 2012 року платники єдиного податку подають до органу державної податкової служби податкову декларацію у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду, тобто протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду, а сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації.

І на завершення розмови, Ваша порада платникам єдиного податку юридичним особам. На що потрібно звернути особливу увагу при роботі в нових умовах?

Окремої уваги заслуговують нововведення, що стосуються відповідальності платників єдиного податку, у разі порушення ними вимог Податкового кодексу. Зокрема оподаткування доходу за подвійної ставкою очікує на платника якщо він:

- перевищив гранично допустимий обсяг доходу;

- у разі застосування іншого способу розрахунку, ніж у грошовій формі (готівковій та/або безготівковій) – дохід, отриманий при застосуванні забороненого способу розрахунку;

- у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосувати спрощену систему оподаткування – дохід, отриманий від здійснення заборонених видів діяльності.

Відтепер Податковим кодексом також передбачено анулювання Свідоцтва платника єдиного податку, яке здійснюється у разі подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування, припинення юридичної особи (крім перетворення), несплати протягом двох послідовних кварталів у порядку, встановленому Кодексом, податкового боргу, що виник у платника єдиного податку, здійснення заборонених видів діяльності, перевищення чисельності фізичних осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником єдиного податку, перевищення гранично допустимого обсягу доходу, застосування іншого способу розрахунків, ніж дозволений ПКУ.

Анульоване свідоцтво платника єдиного податку підлягає поверненню до органу державної податкової служби, який його видав, протягом 10 днів з дня анулювання.

Більш детальну інформацію щодо запроваджених новацій для юридичних осіб, які обрали спрощену систему оподаткування, обліку та звітності можна отримати на веб-сайті ДПС України за адресою: www.sta.gov.ua та веб-сайті ДПА у Полтавській області - www.sta.poltava.ua. Крім цього отримати кваліфіковану консультацію можна скориставшись послугами Інформаційно-довідкового департаменту ДПС України за багатоканальним телефонним номером 0-800-501-007 (безкоштовно із стаціонарних телефонів) та цілодобово через мережу Інтернет на e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду .

Підготовлено

управлінням масово-роз'яснювальної роботи

та звернень громадян ДПА у Полтавській області