Розстрочення грошових зобов’язань платників податків, наданих у 2011 році

З метою надання платнику податків можливості своєчасно виконати свої обов’язки перед бюджетом, уникнути виникнення податкового боргу, податківцями області застосовується процедура розстрочення (відстрочення) грошових зобов’язань, тобто, перенесення термінів їх сплати в межах бюджетного року. Адже, трапляються випадки, коли у платника відсутні кошти для своєчасного та повного внесення платежів до бюджету і його грошові зобов’язання можуть бути погашені лише через деякий час.

Надання розстрочення (відстрочення) перш за все спрямовано на створення максимально сприятливих умов для платника податків: можна перенести не лише термін сплати основної суми грошових зобов’язань, а й уникнути нарахування штрафних санкцій.

Розстрочення сплати грошових зобов’язань можуть бути надані будь-якому зацікавленому платнику податків за наявності достатніх доказів існування обставин, перелік яких визначається Постановою КМУ від 27.12.10 №1235, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов’язань чи боргу в період дії розстрочення.

У 2011 році на рівні Державної податкової адміністрації у Полтавській області прийнято 71 рішення про розстрочення грошових зобов’язань самостійно задекларованих платниками або нарахованих контролюючими органами. Серед них:

• ВАТ „Полтаваобленерго” – розстрочення грошових зобов’язань з податку на додану вартість.

• ПОКВПТГ „Полтаватеплоенерго” – розстрочення грошових зобов’язань з податку на додану вартість.

• ВАТ „Карлівський машинобудівний завод” – розстрочення грошових зобов’язань з податку на прибуток.

• СП „Полтавська газонафтова компанія” – розстрочення грошових зобов’язань з податку на додану вартість та платі за користування надрами.

• Кременчуцьке КАТП 1628 - розстрочення податкових зобов’язань з екологічного податку.

• ВАТ „Кременчуцький завод технічного вуглецю” - розстрочення грошових зобов’язань з податку на прибуток.

• ДП „Полтавський облавтодор” - розстрочення грошових зобов’язань з податку на додану вартість.

• КП „Кременчукводоканал” - розстрочення грошових зобов’язань з податку на додану вартість.

Розстрочення грошових зобов’язань надається під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 розділу ІІ Податкового кодексу.

Основна умова надання та дії розстрочення податкових зобов’язань – це зобов’язання платника податків щодо недопущення утворення нового податкового боргу, а саме: обов’язкова сплата всіх поточних платежів, своєчасна сплата чергових часток розстроченої суми та нарахованих на таку суму процентів.

Потрібно також зазначити, що у період дії розстрочення платник податків має право порушувати перед органом державної податкової служби питання перенесення термінів сплати частки розстроченої суми в межах строку дії договору про розстрочення (відстрочення) грошових зобов’язань та перенесення термінів сплати частки розстрочених (відстрочених) сум за межі граничних строків дії договору про розстрочення (відстрочення), у разі виникнення тимчасових фінансових або інших ускладнень з незалежних від нього причин.

Слід відмітити, що наявність рішення та договору про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання не обмежує права платника на отримання наступного розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання як з цього податку, збору, штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), пені, так і з інших.

Микола Гарькавенко,

начальник управління погашення

прострочених податкових зобов’язань

ДПА у Полтавській області