Податкова міліція області продовжує протидіяти фіктивному підприємництву

Перехід на нові форми господарювання, поряд із позитивними змінами в економіці, викликав появу нових факторів, що створюють умови для вчинення різноманітних зловживань.

Відмінною рисою сучасності є легалізація злочинного капіталу шляхом утворення цілої низки комерційних структур та незаконна конвертація безготівкових грошових коштів, перерахованих легальними платниками за нібито виконані роботи. Мета такої діяльності – ухилення від оподаткування.

На даний час широкого розповсюдження набули злочини, що вчиняються з використанням фіктивних суб'єктів підприємницької діяльності, насамперед у високорентабельних галузях промисловості.

Виявити суб'єкт фіктивного підприємництва можливо лише на стадії безпосереднього здійснення реальних протиправних дій. Попри навіть викритий злочин, довести на практиці причетність конкретних осіб-вигодонабувачів до діяльності фіктивної фірми досить складно, оскільки вони перекладають відповідальність на підставних осіб і в більшості випадках уникають кримінального переслідування.

Однак повністю уникнути відповідальності таким особам все ж не вдається.

Так, у квітні минулого року Чутівським районним судом Полтавської області двох організаторів фіктивних суб'єктів підприємницької діяльності визнано винними у скоєнні злочинів, передбачених ч.2 ст. 205 "Фіктивне підприємництво" та ч. 2 ст. 366 "Службове підроблення" і засуджено кожного до трьох років позбавлення волі з позбавленням права займати керівні посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.

Як встановлено працівниками податкової міліції в ході проведення оперативно-розшукових заходів і досудового слідства, зазначені особи, не маючи наміру проводити господарську діяльність, умисно, з корисливих мотивів, за винагороду в розмірі 10 тис. грн. у 2010 році зареєстрували ряд підприємств у формі товариств з обмеженою відповідальністю.

У подальшому, вони надали реєстраційні документи і печатки підприємств третім особам, що дало їм можливість здійснювати від імені цих підприємств фінансово-господарську діяльність, направлену на прикриття незаконної діяльності інших підприємств по ухиленню від сплати податків до бюджету – укладати фіктивні договори і складати первинні бухгалтерські і податкові документи.

До моменту припинення працівниками податкової міліції діяльності цих фіктивних СГД, вони надали змогу реальнодіючим підприємствам ухилитися від сплати податку на додану вартість на загальну суму близько 4 млн. грн.

Набуття законної сили вироком суду надає можливість податковим органам визнати заключні від імені фіктивних підприємств угод недійсними (нікчемними) та донарахувати підприємствам-вигодонабувачам несплачені в бюджет суми податку.

Усього у минулому році працівниками податкової міліції ДПС у Полтавській області викрито близько 20 суб'єктів господарювання, що мають ознаки фіктивності, відносно їх організаторів порушено 4 кримінальні справи за ознаками ч. 2 ст. 205 Кримінального кодексу України "Фіктивне підприємництво". Більшість зазначених підприємств входили до, так званих, "конвертаційних центрів", які використовуються СГД-вигодонабувачами реального сектору економіки для незаконного формування податкового кредиту і ухилення від сплати податків. Припинено діяльність 4 таких конвертаційних центрів та виявлено 339 реально існуючих підприємств-вигодонабувачів, які скористалися послугами СГД з ознаками фіктивності.

За результатами проведених органами ДПС в області документальних перевірок вказаних підприємств донараховано до сплати в бюджет близько 45 млн. грн.

У березні минулого року до суду з обвинувальним висновком направлено кримінальну справу за обвинуваченням учасників організованої злочинної групи у скоєнні злочинів, передбачених ч.2 ст. 366, ч.2 ст.205, ч.2 ст. 364 та ч.3 ст. 212 КК України, які створивши "конвертаційний центр", займалися конвертацією безготівкових коштів у готівку та незаконно формували податковий кредит з податку на додану вартість ряду підприємств м.Полтави.

До складу злочинної групи входили працівники відділення одного з комерційних банків, які відкрили розрахункові рахунки фіктивних підприємств та знімали готівкою грошові кошти, що надходили на ці рахунки за нібито реалізовану сільськогосподарську продукцію. Це дало змогу підприємствам-вигодонабувачам шляхом відображення по бухгалтерському та податковому обліках неіснуючих фінансово-господарських взаємовідносин безпідставно сформувати податковий кредит та валові витрати.

У грудні 2011 року вироком Київського районного суду м. Полтави організатора та учасників злочинної групи визнано винними у скоєнні вказаних злочинів та засуджено до різних строків позбавлення волі, вилучені під час проведення обшуків товарно-матеріальні цінності конфісковано у дохід держави.

У лютому поточного року працівниками управління податкової міліції ДПС у Полтавській області викрито міжрегіональний "конвертаційний центр", до складу якого входило 11 суб'єктів господарювання, створених з метою прикриття незаконної діяльності щодо конвертації безготівкових грошових коштів у готівку.

Вказані СГД використовувалися підприємствами реального сектору економіки Полтавської та Кіровоградської областей для мінімізації податкових зобов'язань.

Схема "конвертування" полягала в перераховуванні реально існуючими підприємствами безготівкових коштів на рахунки підприємств, що входили до складу "конвертаційного центру" за роботи та послуги, які фактично ними не надавалися. При цьому в адресу підприємств надавалися підробні документи щодо проведених взаємовідносин, на підставі яких, шляхом відображення в бухгалтерській і податковій звітності фіктивних операцій, незаконно формувався податковий кредит з податку на додану вартість.

У подальшому, за допомогою працівників філії однієї з банківських установ Кіровоградської області, здійснювалося переведення безготівкових коштів, що надходили на рахунки фіктивних підприємств, у готівку. Вартість послуг з незаконної конвертації становила 5,5% від проконвертованої суми. Встановлена на даний час сума проконвертованих таким чином грошових коштів протягом 2010-2011 років складає близько 106,1 млн. грн.

В рамках порушеної кримінальної справи працівниками податкової міліції проведено обшуки за місцем реєстрації суб'єктів господарювання, задіяних у схемі конвертації, та підприємств-вигодонабувачів, допитано їх посадових осіб. Вилучено первинну господарську документацію, штампи і печатки фіктивних СГД, бланки різних фінансово-господарських документів, на яких вже були проставлені відтиски печаток та підписи їх посадових осіб, комп'ютерну техніку, інші речові докази протиправної діяльності.

На даний час, з метою донарахування підприємствам-вигодонабувачам несплачених в бюджет сум податків, проводяться слідчо-оперативні дії та заходи, націлені на відшкодування завданих державі збитків.

 

ПРЕС-СЛУЖБА УПМ ДПС У ПОЛТАВСЬКІЙ ОБЛАСТІ