Контроль за фінансовими установами та операціями у сфері ЗЕД - сучасний погляд

Державна податкова служба України і Полтавської області зокрема відкрита для співробітництва з платниками податків та зацікавлена у налагодженні зворотного зв’язку. На разі в податковій службі активно впроваджується в життя нова стратегія роботи, яку можна охарактеризувати єдиним гаслом: „Від фіскального органу – до сервісної служби”. Так, в області створені і працюють 27 Центрів обслуговування платників податків, клієнти яких максимально оперативно отримують необхідні довідки та консультації. З метою спрощення отримання дозвільних документів платниками податків щодо питань по зовнішньоекономічній діяльності в роботі даних центрів беруть активну участь працівники податкової служби, до функцій яких входить контроль за діяльністю фінансових установ та суб’єктами ЗЕД.

Поряд з цим, першочерговим завданням податкової служби залишається максимальне виконання норм Податкового кодексу та відповідних змін до нього при зміні акценту діяльності з площини контрольно-перевірочної до консультативної.

З метою комплексного підходу до збільшення податкової віддачі фінансових установ ДПС у Полтавській області співпрацює з Полтавським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Північно-східним територіальним управлінням комісії з регулювання ринків фінансових послуг та Полтавським обласним управлінням НБУ.

Працюючи в рамках вимог Податкового кодексу, значно зменшилась кількість планових документальних перевірок. Так, за вісім місяців поточного року в порівнянні з відповідним періодом минулого року перевірки фінансових установ зменшились на 52%. Результативність проведених перевірок склала 70%, донарахування виросли на 56,4% у порівнянні з відповідним періодом минулого року.

Як результат, фінансовими установами області сплачено до бюджету за січень-серпень поточного року податків і зборів на загальну суму 30,2млн. гривень. По більшості фінансових установах відбулось збільшення добровільної сплати податків, а саме по страхових компаніях, торгівцях цінними паперами, кредитними спілками, ломбардами.

У сфері зовнішньоекономічної діяльності основними напрямками контролю залишаються контроль за дотриманням 180-денного строку розрахунків за експортно-імпортними операціями, оподаткування доходів іноземних юридичних осіб отриманих із джерел в Україні та постійних представництв нерезидентів.

У поточному році за результатами перевірок учасників ЗЕД донараховано пені та штрафних санкцій за порушення валютного законодавства в сумі 5,5 млн.грн. та податку з доходів нерезидентів в сумі 1,2 млн.грн.. З донарахованих сум до бюджету надійшло відповідно 5,0 млн.грн. та 13,6 тис.грн..

До 13 порушників валютного законодавства здійснено подання та застосовано спеціальну санкцію у вигляді індивідуального режиму ліцензування, яка передбачена статтею 37 Закону України „Про зовнішньоекономічну діяльність”.

Крім того, постійно проводиться робота по поверненню в Україну валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами. У поточному році повернуто валютних цінностей на суму 1,2 млн.грн. дол.. США.

На даний час актуальним є питання здійснення контролю за нерезидентами які отримують доход від продажу майна яке їм належить на підставі договорів купівлі-продажу, договорів дарування, та спадщини.

Податковими органами області проводиться моніторинг інвентаризації цього майна на підставі інформації отриманої від внутрішніх джерел та зовнішніх, а саме-приватні та державні нотаріуси, ”Центру держаного земельного кадастру”, Управління з питань містобудування та архітектури м. Полтави, Виконавчий Комітет Полтавської міської Ради.

За результатами проведеної роботи встановлено перелік громадян – нерезидентів, які згідно з проведеним декларуванням доходів за 2010рік відобразили доходи в податкових деклараціях, відповідно до яких сума задекларованого доходу становить 2,1млн.грн., та сума сплаченого податку на доходи фізичних осіб склала 120,7 тис.грн. На даний час проводиться постійний моніторинг фінансових установ та учасників зовнішньоекономічної діяльності на підставі якого проводиться економічний аналіз з метою упередження ухилення від сплати податків даних суб’єктів господарської діяльності.

Володимир Яремченко

начальник відділу організації перевірок фінансових установ

та контролю за операціями у сфері ЗЕД ДПС у Полтавській області