Робота податкової міліції Полтавської області в умовах нового кримінально-процесуального законодавства

20 листопада 2012 року набрав чинність Кримінальний процесуальний кодекс, який встановлює порядок кримінального провадження на території України, що відповідає європейським стандартам кримінального судочинства. Порівняно з кримінально-процесуальним законодавством, що діяло до цього часу ще з радянських часів, зазначеним Кодексом передбачено ряд нововведень.

Так, принципово новим для кримінального процесу України є інститут слідчого судді, до повноважень якого входить здійснення судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні. Зокрема, до компетенції слідчих судей належить прийняття рішення про застосування заходів кримінально-процесуального примусу, проведення слідчих та інших процесуальних дій, що обмежують конституційні права людини, розгляд скарг на дії (бездіяльність) і рішення особи, яка провадить розслідування, прокурора. Таким чином, слідчий суддя – це гарант забезпечення прав і свобод особи в кримінальному провадженні на його досудовій стадії, всі слідчі та інші дії, які обмежують конституційні права людини, проводяться виключно за його рішенням.

Кримінальним процесуальним кодексом вдосконалено систему застосування запобіжних заходів, введено новий запобіжний захід – домашній арешт, тримання під вартою визначено як винятковий запобіжний захід, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе забезпечити належну поведінку підозрюваного або обвинуваченого.

Також кримінальний процес позбувся стадії дізнання, що раніше передувала стадії порушення кримінальної справи та досудовому слідству. Кримінальний процесуальний кодекс зобов'язує слідчого, прокурора, одразу після реєстрації заяви про вчинення злочину у Єдиному реєстрі досудових розслідувань, розпочинати слідчі дії, що значним чином спрощує отримання доказів скоєного правопорушення. Таким чином, скасовано необхідність прийняття постанови про порушення кримінальної справи, значно розширено повноваження слідчого, який, зокрема, уповноважений проводити слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі (розшукові) дії, що мають бути узгоджені з прокурором.

Крім цього, ліквідовано можливість повернення справи на додаткове розслідування, що інколи призводило до необґрунтованого затягування розгляду справ.

Введено нове поняття "повідомлення про підозру". Таке повідомлення обов'язково здійснюється у випадках:

- затримання особи на місці вчинення кримінального правопорушення чи безпосередньо після його вчинення;

- обрання до особи одного з передбачених запобіжних заходів;

- наявності достатніх доказів для підозри особи у вчиненні кримінального правопорушення.

Ще одне з нововведень – поява можливості укладати угоди між прокурором та обвинувачуваним про визнання винуватості та угоди про примирення між потерпілим та обвинувачуваним, що дасть змогу скоротити час кримінального провадження, оскільки одразу після досягнення угоди обвинувальний акт з підписаною сторонами угодою невідкладно надсилається до суду.

За місяць роботи в умовах нового кримінально-процесуального законодавства, податковою міліцією Полтавської області розпочато 93 кримінальні провадження за фактами порушень податкового законодавства, у т.ч. 25 з них за ознаками ч.3 ст. 212 Кримінального кодексу України стосовно фактами ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах.

ШТАБ УПМ ДПС у Полтавській області