Декларування доходів – свідомий крок кожного порядного громадянина

З початку 2013 року податкові інспекції приймають податкові декларації про майновий стан і доходи, отримані громадянами протягом 2012 року. Нагадаємо, що декларування доходів пов’язане з виконанням платниками податку норм Податкового кодексу України, згідно з яким громадяни зобов’язані подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи або мають право її подати для отримання податкової знижки та повернення частини сплаченого до бюджету податку на доходи фізичних осіб.

Добровільне декларування громадянами своїх доходів демонструє не лише партнерські відносини між платниками податків та державою, а й рівень довіри між ними, переконаний голова Державної податкової служби у Полтавській області Володимир Задорожний. Очільник обласної податкової служби детально відповів на більшість питань про права та обов’язки громадян під час проведення цьогорічної кампанії декларування, що найбільше хвилюють платників податків.

Володимире Петровичу, цьогорічна кампанія декларування громадянами доходів отриманих у 2012 році вже розпочалася і триває, тож, перш за все, розкажіть хто зобов’язаний подавати декларацію про майновий стан і доходи?

В першу чергу, я хочу зазначити, що кожен свідомий громадянин має розуміти не лише зобов’язання держави перед ним, а й пам’ятати свої обов’язки перед державою, а добровільне декларування громадянами своїх доходів – один з них.

Відповідно до норм Податкового кодексу України обов’язкове подання декларації про майновий стан і доходи, отримані у 2012 році, передбачено для тих громадян, які отримували доходи не від податкових агентів, та доходи, з яких протягом року податок не утримувався.

Слід нагадати, що особами, які не є податковими агентами, вважаються нерезидент або фізична особа, яка не має статусу суб'єкта підприємницької діяльності або не є особою, яка перебуває на обліку в органах державної податкової служби як особа, що провадить незалежну професійну діяльність (пп.168.2.1 п. 168.2 ст. 168 ПКУ). До таких доходів відносяться: дохід у вигляді вартості успадкованого (подарованого) майна (коштів, майнових чи немайнових прав) у межах, що підлягає оподаткуванню; дохід, отриманий орендодавцем при наданні нерухомості та рухомого майна в оренду (суборенду), якщо орендар є фізичною особою, яка не є суб'єктом господарювання; дохід у вигляді неустойки (штрафів, пені), відшкодування матеріальної або немайнової (моральної) шкоди у межах, що підлягає оподаткуванню; дохід від операцій з продажу (обміну) нерухомого, рухомого майна у межах, що підлягає оподаткуванню; іноземні доходи; інвестиційний дохід; невикористані та неповернуті кошти у вигляді цільової благодійної допомоги; нецільова благодійна допомога понад встановлену норму (у 2012 році – 1500 грн.); інші доходи, що підлягають оподаткуванню відповідно до розділу ІV ПКУ.

Якщо громадяни у минулому році одержували доходи виключно від податкових агентів, то обов’язок щодо подання річної декларації відсутній, крім випадків, коли протягом 2012 року оподатковувані доходи нараховувалися (виплачувалися, надавалися) громадянам у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами двома або більше податковими агентами і при цьому загальна річна сума таких оподатковуваних доходів перевищувала сто двадцять розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (у 2012 році – 128 760 грн.). Подання декларації у таких випадках необхідне для проведення перерахунку податку з відповідним застосуванням ставок 15 (17)%.

Куди, в які строки та за якою формою необхідно подавати декларацію про доходи і майновий стан?

Відповім на питання по порядку. Декларацію слід подавати до органу державної податкової служби за місцем податкової адреси платника податку, тобто за місцем реєстрації (по паспорту). Громадяни, які зобов’язані надати декларацію про майновий стан і доходи за 2012 рік, повинні це зробити не пізніше 30 квітня 2013 року.

Що ж до форми декларації про майновий стан і доходи за 2012 рік, зазначу, що вона затверджена наказом Міністерства фінансів України від 07.11.2011 N 1395 "Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 за N 1532/20270, який набрав чинності з 01.01.2012, із змінами та доповненнями.

Підкажіть де можна отримати бланки податкової декларації та, якщо знадобиться, допомогу в її заповненні?

Завжди наголошував і наголошую, що фахівці податкової служби області завжди готові прийти на допомогу кожному платнику податків, а кампанію декларування доходів можна розцінювати, як одну з найкращих можливостей для цього.

Бланки податкової декларації безоплатно надаються органами державної податкової служби платникам податку на їх запит. Форму податкової декларації в електронному вигляді можна знайти на офіційному веб-порталі ДПС України за адресою: www.sts.gov.ua та суб-сайті ДПС у Полтавській області за адресою: http://poltava.sts.gov. ua .

Платник податку до 1 березня року, що настає за звітним періодом, має право звернутися з запитом до відповідного органу державної податкової служби з проханням надати роз'яснення щодо заповнення річної податкової декларації, а орган державної податкової служби зобов'язаний надати безоплатні послуги за таким зверненням.

Крім того, за консультацією можна звернутися до Інформаційно-довідкового департаменту державної податкової служби за телефоном 0-800-501-007 з 08:00 до 20:00, крім суботи та неділі (всі дзвінки зі стаціонарних телефонів безкоштовні) або надіславши запит на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду .

До того ж у всіх податкових органах області створені Центри обслуговування платників податків, які працюють з понеділка по п’ятницю з 9-00 до 20–00 години та у суботу з 9-00 до 16–00 години.

Коли потрібно сплатити податок на доходи фізичних осіб, нарахований згідно з поданою декларацією?

Фізичні особи зобов’язані самостійно до 1 серпня 2013 року сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій ними податковій декларації про майновий стан і доходи.

А якщо платник податків не виконав свої зобов’язання перед державою і не подав, або невчасно подав, декларацію?

Відповідальність за неподання або несвоєчасне подання громадянами декларацій про доходи чи включення до декларацій перекручених даних, неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов’язкову форму обліку, визначена статтею 1641 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та тягне за собою попередження або накладення штрафу у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 грн. до 136 грн.). Дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від п’яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 85 грн. до 136 грн.).

Проте, як кажуть, проблему краще попередити, аніж згодом усувати її наслідки. Тим більше, що декларуючи доходи та сплачуючи податки кожен громадянин робить свій, індивідуальний, внесок у добробут власної країни, і про це варто пам’ятати.

Володимире Петровичу, розкажіть будь ласка про податкову знижку та до яких витрат вона застосовується?

Податкова знижка - це сума витрат платника податку у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) протягом звітного року, на суму яких дозволяється зменшення суми загального річного оподатковуваного доходу у вигляді заробітної плати, одержаного за наслідками такого року, з врахуванням обмежень, передбачених п. 164.6. ст. 164 та п. 166.4. ст. 166 Податкового кодексу. До таких витрат відносяться: сума коштів, сплачених платником податку на користь закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати; частина суми процентів, сплаченим платником податку за користування іпотечним житловим кредитом; сума витрат платника податку на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла, у тому числі на погашення пільгового іпотечного кредиту, наданого на такі цілі, та процентів за ним; сума коштів, сплачених платником податку у зв’язку із переобладнанням транспортного засобу, що належить платникові податку, з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива; сума витрат на сплату страхових платежів (страхових премій, страхових внесків) та пенсійних внесків платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення; сума коштів або вартість майна, переданих платником податку у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям у розмірі, що не перевищує 4 відсотки суми його загального оподатковуваного доходу звітного року; сума витрат на оплату допоміжних репродуктивних технологій, згідно з умовами, встановленими законодавством; сума витрат на оплату вартості державних послуг, пов’язаних з усиновленням дитини, включаючи сплату державного мита та інші витрати відповідно до статті 166 Податкового кодексу України.

Чи існують обмеження щодо нарахування податкової знижки?

Так. Податковим кодексом України (п.166.4 ст.166) встановлені певні обмеження щодо права на нарахування податкової знижки, а саме:

- податкова знижка може бути надана виключно резиденту, який має реєстраційний номер облікової картки платника податку, а також резиденту – фізичній особі, яка через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідний орган державної податкової служби і має відмітку у паспорті;

- загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 ПКУ.

Отже, податкова знижка може застосовуватися виключно до доходу, отриманого платником податку протягом звітного 2012 року у вигляді заробітної плати, зменшеної на суму єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків до Накопичувального фонду, а у випадках, передбачених законом, – обов'язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати працівника та податкової соціальної пільги за її наявності.

Крім того, податкова знижка нараховується лише в межах розміру заробітної плати, одержаної протягом 2012 року.

Якщо громадянин хоче отримати податкову знижку, в який строк він повинен подати декларацію?

Для отримання податкової знижки за 2012 рік необхідно до 31 грудня 2013 року включно подати до органу ДПС за місцем податкової адреси річну податкову декларацію про майновий стан і доходи та мати в наявності документи, що підтверджують витрати. До переліку таких документів входять квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери, договір з навчальним закладом, довідка про отримані у звітному році доходи, документи, які підтверджують ступінь споріднення (у разі компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти члена сім’ї І-го ступеня споріднення) тощо.

Для прискорення проведення податковим органом розрахунку сум, що підлягають поверненню з бюджету, рекомендовано надавати до податкового органу разом із декларацією копії зазначених документів. Оригінали таких документів не надсилаються органу ДПС, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку, достатнього для проведення податкової перевірки.

Якщо до кінця 2013 року платник не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками 2012 року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.

Коли громадяни можуть очікувати повернення податку і яким чином це відбувається?

Сума коштів, що має бути повернена платнику податків, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому відділенні банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, протягом 60 календарних днів після надходження декларації про майновий стан і доходи.

І на завершення нашої розмови, Володимире Петровичу, які головні особливості цьогорічної кампанії декларування доходів громадян?

Головна особливість – це те, що податкова служба щороку намагається організувати свою діяльність так, щоб створити максимально комфортні умови для платників податків. Підтвердженням цьому є чимала кількість нових сервісів, запроваджених ДПС України ще у минулому році, і цьогорічна кампанія декларування в цьому напрямку не є винятком. Отже, відмінністю проведення цьогорічної кампанії декларування є те, що з 1 січня 2013 року громадяни можуть подавати річну декларацію про майновий стан і доходи у режимі реального часу (on-line) через «Електронний кабінет платника податків” не з'являючись особисто до податкової інспекції.

Для подання податкових декларацій в режимі on-line, платнику податків необхідно отримати електронний цифровий підпис, що можна зробити у Державній податковій інспекції у місті Полтаві за адресою: м. Полтава, вул. Фрунзе, 155, кімната 1; у Кременчуцькій об’єднаній державній податковій інспекції за адресою: м. Кременчук, вул. Жовтнева, 43, кімната 205; в Лубенській об’єднаній державній податковій інспекції за адресою: м. Лубни, вул. Ярослава Мудрого, 21, Центр обслуговування платників податків Лубенської ОДПІ, секція № 4. Електронний цифровий підпис надається безкоштовно.

Ще є приємна новина для державних службовців. Державним службовцям необхідно до 1 травня подати податкову декларацію про майновий стан і доходи, отримані за 2012 рік, до органу податкової служби за місцем реєстрації, але виключно у випадках передбачених розділом IV Податкового кодексу України, а саме у випадку отримання інвестиційного прибутку, нецільової благодійної допомоги чи оренди майна фізичної особи, тощо. Якщо ж такі випадки відсутні, подавати державним службовцям податкову декларацію не потрібно.

На завершення розмови, хочу звернути увагу на те, що в усіх високорозвинених сучасних європейських країнах декларувати свої доходи та сплачувати податки престижно та природно, адже маючи високий рівень податкової культури люди розуміють, що тим самим вони підтримують свою країну та забезпечують своє майбутнє й майбутнє своїх рідних та близьких. Я щиро вірю в те, що й наші співвітчизники оберуть вірний шлях до побудови європейського суспільства в нашій країні, а кампанія декларування громадянами доходів, отриманих у 2012 році – буде переконливим цьому підтвердженням.

Підготовлено відділом взаємодії із ЗМІ

та громадськістю ДПС у Полтавській області