Оподаткування путівок

e-mail Друк PDF

Прийшло літо. Нас чекають відпочинок та довгоочікувана відпустка. І найкраще – путівка. Зміна місця та обстановки – найкраща щорічна пригода. Тому тема нашої розмови сьогодні – “Оподаткування путівок”. На питання відповість – начальник інформаційно – комунікаційного відділу Головного управління Міндоходів у Полтавській області Вікторія ЗАХАРЧЕНКО.

Отже, путівки, що надаються працівникам , умовно можна поділити на:

- путівки за рахунок коштів підприємства, на якому трудиться працівник;

- путівки за рахунок коштів фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та профспілки.

Захарченко: Так, від того, за рахунок яких джерел придбавається путівка, залежить порядок оподаткування доходів громадянина, який її отримав.

Журналіст: Придбану путівку підприємство має право надати працівнику на будь – яких умовах ( за повну вартість, із частковою сплатою за рахунок коштів підприємства чи профспілки або безкоштовно) ?

Захарченко: Так, і при цьому слід мати на увазі , що відповідно до Інструкції зі статистики заробітної плати, вартість путівок працівникам та членам їх сімей на лікування, відпочинок чи екскурсії та суми компенсації, видані замість путівок за рахунок коштів підприємства, належать до інших заохочувальних та компенсаційних виплат, а ці виплати – згідно інструкції – це витрати на оплату праці.

Журналіст : Отже, як зараз оподатковуються доходи фізичних осіб у вигляді путівок?

Захарченко: Із набранням чинності Податкового кодексу України до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичної особи не включається вартість путівок на відпочинок, оздоровлення та лікування у тому числі на реабілітацію інвалідів, на території України платника податку та/або його дітей віком до 18 років, що надаються йому безкоштовно або зі знижкою професійною спілкою, до якої зараховуються профспілкові внески такого платника податку – члена такої профспілки, створеної відповідно до законодавства України, або за рахунок коштів відповідного фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Журналіст : А якщо путівку надано за рахунок коштів підприємства?

Захарченко: Вартість путівок (з метою здійснення туризму внутрішнього та міжнародного), наданих працівникам та членам їх сімей за рахунок коштів підприємств (у сумі, що не компенсується працівниками) включається до складу їх загального місячного або річного оподатковуваного доходу та обкладається податком на доходи фізичних осіб за ставкою 15%, 17%.

Причому при нарахуванні доходів у не грошовій формі (це стосується вартості путівок), об’єкт оподаткування обчислюється як вартість такого нарахування, визначена за звичайними цінами, помножена на коефіцієнт, що розраховується відповідно до закону. Крім того, звичайна ціна путівки збільшується на суму ПДВ, якщо особа, що здійснює нарахування, зареєстрована платником ПДВ.

Журналіст : А залежить оподаткування від умов колективного договору?

Захарченко: Так, якщо положення про надання працівникам путівок зафіксовано в діючому на підприємстві колективному договорі в розділі “Оплата праці”, дохід у вигляді вартості путівки в частині, що не компенсується працівниками, класифікується відповідно до п. п. 164.2.1, 164.2.2, ст.164 Податкового кодексу як інші виплати та винагороди, нараховані платнику згідно з умовами трудового або цивільно – правового договору.

Якщо ж у колдоговорі положення про надання путівок не зафіксоване, то вартість путівки, що не компенсується працівником, розглядається як додаткове благо з відповідним його оподаткуванням.

Журналіст : Чи можливо включити вартість путівки до складу валових витрат підприємства ?

Захарченко: Вартість безоплатно наданої працівнику путівки може бути включено до складу валових витрат підприємства відповідно до п.142.1, ст.142 Податкового кодексу, але при цьому необхідною умовою є наявність положення про надання працівникам путівок на лікування, відпочинок в колективному договорі, діючому на підприємстві. Якщо це положення відсутнє на підприємстві, то підстав для застосування вищезазначеного пункту немає. У такій ситуації операцію з надання путівки працівнику слід показати як операцію купівлі – продажу, спрямовану на фінансування особистих потреб фізичної особи і не пов’язану з господарською діяльністю платника.

Журналіст : А якщо підприємство зареєстровано платником ПДВ , чи необхідно сплачувати цей податок при реалізації путівки працівнику ?

Захарченко: Для цілей обкладення податком на додану вартість передача працівнику путівок розцінюється як продаж товару з відповідним нарахуванням податку на додану вартість.

У той же час у п.п.197.1.6 п.197.1 ст.197 Податкового кодексу України встановлено окрему “пільгову” норму стосовно оподаткування операцій з продажу путівок: від оподаткування звільняються операції з постачання путівок на санаторно-курортне лікування, оздоровлення та відпочинок на території України фізичних осіб віком до 18 років, інвалідів, дітей інвалідів.

Нехай Ваш відпочинок та Ваших дітей пройде добре та не буде затьмарений фінансовими проблемами. А якщо у вас виникнуть додаткові питання по порядку оподаткування телефонуйте до Інформаційно-довідкового департаменту Міністерства доходів і зборів України щоденно з 8-00 до 20-00 години, крім суботи та неділі за телефоном 0-800-501-007 ( дзвінки із стаціонарних телефонів безкоштовні).