Начальник ГУ Міндоходів у Полтавській області Володимир Задорожний: „Органи Міндоходів Полтавщини готові до адміністрування ЄСВ”

Вже з 1 жовтня 2013 року сплачувати єдиний внесок на загальнообов’язкове державне страхування та звітуватися про суми нарахованого ЄСВ необхідно до органів Міністерства доходів і зборів України, а не у Пенсійний фонд.

Як звітуватися? Коли? Яку відповідальність понесе платник за невчасну сплату ЄСВ? На головні питання з цієї актуальної теми відповідає начальник Головного управління Міндоходів у Полтавській області Володимир Задорожний?

Володимире Петровичу, відтепер звіти про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне страхування оброблятимуть органи Міндоходів?

Так, з 1 жовтня 2013 року Міністерство доходів і зборів України розпочало процедуру адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Саме на адресу територіальних органів Міндоходів потрібно надавати звіти про суми нарахованого єдиного внеску.

В період передачі функції адміністрування єдиного соцвнеску до органів Міндоходів Міністр доходів і зборів України Олександр Клименко доручив нам організувати роботу таким чином, щоб платники ЄСВ не відчули жодних незручностей від зміни адміністратора. Так, на сьогоднішній день в органах Міндоходів Полтавщини проведено всі необхідні кадрові та організаційні приготування: створені додаткові робочі місця для прийняття звітності з ЄСВ, облаштовані клієнтські місця для зручного формування платниками звітності, тощо. Загалом, працівники органів Міндоходів Полтавської області готові надати платникам єдиного соцвнеску всю необхідну допомогу.

Суми нарахованого єдиного внеску підлягають сплаті на рахунки органів Міндоходів, відкриті в Головних управліннях Державної казначейської служби України.

Рахунки, на які потрібно сплачувати суми нарахованого єдиного внеску, розміщено на офіційному веб-порталі Міністерства доходів і зборів України у розділі «Реєстри» за адресою: minrd.gov.ua/dovidniki—reestri—perelik/reestri/111543.html .

Крім того, звертаю увагу на те, що термін подання звіту про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та термін сплати зазначених сум не змінився.

Які строки звітування?

Строки звітування різні, вони передбачені Наказом Міндоходів від 9 вересня 2013 року №454 «Про Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Цей Порядок розміщено на офіційному веб-порталі Міндоходів. Щоб ознайомитися з документом, слід у спеціальному банері «Єдиний соціальний внесок» обрати «Накази», а далі у додаткових матеріалах до Наказу №454 — Порядок, а в ньому — розділ III «Форми та строки подання звіту».

В якій формі необхідно подавати звітність по ЄСВ до органів Міндоходів?

Звіти слід подавати за місцем взяття на облік в один із таких способів: в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису відповідальних осіб у порядку, визначеному законодавством; на паперових носіях, завірених підписом керівника страхувальника та скріплених печаткою (за наявності), разом з електронною формою на електронних носіях інформації; на паперових носіях, якщо у страхувальника не більше п’яти застрахованих осіб. Звітність в електронному вигляді платники мають надсилати на єдину адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду .

Зауважу, що електронний формат звітування зекономить платникам час та кошти. Адже в паперовому вигляді звітність потрібно подавати до центрів обслуговування платників лише особисто – оскільки надсилання поштою законодавством не передбачено.

Для підготовки платників податків до подання звітності з ЄСВ в електронному вигляді Міндоходів розробило відповідні формати документів звітності з ЄСВ. Ознайомитися з ними можна також на веб-порталі Міністерства: minrd.gov.ua/elektronna-zvitnist/platnikam-podatkiv-proele/povidomlennya-platnikam-pod/112281.html.

Нагадаю, що для подання звітності в електронному вигляді потрібно користуватися цифровим підписом. Отримати цифрові ключі можливо безкоштовно в пунктах реєстрації акредитованого Центру сертифікації електронних ключів Міндоходів. Зокрема в області ці пункти працюють у Полтаві, Кременчуці та Лубнах за адресами: Пункт реєстрації користувачів №1 - м. Полтава, вул. Фрунзе, буд. 155, зал №1, каб. 1 тел.: (053) 259-41-05; Пункт реєстрації користувачів №2 - , м. Кременчук, вул. Жовтнева, 43, каб. 205 тел.: (05366) 21110; Пункт реєстрації користувачів №3 - м. Лубни, вул. Ярослава Мудрого, 21, секція 4 тел.: (05361) 70381.

Яка відповідальність передбачена за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску?

Перш за все відзначу, що ЄСВ сплачується незалежно від фінансового стану платника (ч. 12 ст. 9 Закону від 8 липня 2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»). За несвоєчасне або не в повному обсязі перерахування ЄСВ до платника застосовують фінансові санкції, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку ЄСВ, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність.

Так, штраф у розмірі 10 відсотків несплачених або несвоєчасно сплачених сум ЄСВ накладається за неперерахування або несвоєчасне перерахування внеску. Водночас набігає пеня з розрахунку 0,1% суми недоплати за кожен день прострочення. Звертаю увагу на те, що несплата або несвоєчасна сплата ЄСВ, зокрема авансових платежів у сумі, що не перевищує трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від 25 до 50 неоподатковуваних мінімумів, якщо перевищує — від 50 до 100. За повторне за рік вчинення таких дій — штраф від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів.