Задекларуй свої доходи з врахуванням норм Податкового кодексу України!

 

З 1 січня поточного року розпочалася кампанія Декларування доходів громадян, отриманих ними у 2010 році. Декларування у 2011 році доходів фізичних осіб пов‘язано з виконанням платниками податку вимог Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб”, згідно з положеннями якого платники податку у відповідних випадках зобов’язані подати річну податкову декларацію, або мають право подати декларацію для отримання повернення з бюджету. Докладніше про забезпечення громадянами у 2011 році права задекларувати отримані доходи - у нашому інтерв’ю із заступником голови ДПА у Полтавській області Андрієм Скляренком.

 

Андрію Сергійовичу, які зміни відбулися в процедурі декларування громадянами своїх доходів у зв’язку з набранням чинності Податковим кодексом?

Слід зазначити, що деклараційна компанія цього року буде провадитися відповідно до норм саме Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” та не матиме значних відмінностей від минулорічної. Форма Декларації для декларування доходів за 2010 рік у 2011 році залишається „старою”. Бланк Декларації платник податку може безкоштовно отримати в органі ДПС.

Подається Декларація до органу державної податкової служби за місцем проживання платника податку (за реєстрацією в паспорті).

Суттєвим є те, що починаючи з 2011 року Податковим кодексом України, продовжено термін декларування доходів фізичних осіб до 1 травня. Тобто вже у 2011 році за наслідками 2010 звітного року податкову декларацію слід подавати до 1 травня.

Річна декларація про майновий стан і доходи подається платниками податків, які зобов’язані її подавати згідно з нормами зазначеного Закону або інших законів, а також тими платниками, які мають право її подати для отримання податкового кредиту та повернення податку з доходів фізичних осіб.

 

Коли потрібно сплатити податок, визначений у декларації?

Фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації.

 

У яких випадках подання річної Декларації є обов’язковим?

Відповідно до Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” за наслідками 2010 року річну податкову декларацію зобов’язані подати громадяни – платники податку у випадках:

- отримання окремих видів доходів, з яких при їх нарахуванні чи виплаті податок не утримувався (наприклад, доходи від продажу інвестиційних активів, у вигляді спадщини, виграшу в азартні ігри та інші);

- отримання доходів від осіб, які не мають статусу податкових агентів (наприклад, дохід від надання нерухомості в оренду якщо орендар є фізичною особою, подарунки від фізичних осіб, допомога від благодійника - фізичної особи тощо);

- отримання іноземних доходів.

Крім того, зобов’язані подавати Декларацію звільнені з роботи працівники, у яких за результатами проведеного остаточного розрахунку при звільненні не вистачило доходів для сплати податку з доходів фізичних осіб. Також, обов’язково слід задекларувати суми надміру витрачених коштів, отриманих на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлений строк працівником, який звільнився. Такі платники податку доплачують ПДФО на підставі поданої Декларації.

 

Чи є категорії громадян, яких звільнено від обов’язку подання податкової декларації?

Звичайно, такі категорії громадян є. Платники податку звільняються від обов’язку подання податкової декларації в таких випадках:

- є неповнолітніми або недієздатними особами і при цьому перебувають на повному утриманні інших осіб (у тому числі батьків) та/або держави станом на кінець звітного податкового року;

- перебувають під арештом або є затриманими чи засудженими до позбавлення волі, перебувають у полоні або ув’язненні на території інших держав станом на кінець граничного строку подання декларації;

- перебувають у розшуку станом на кінець звітного податкового року;

- перебувають на строковій військовій службі станом на кінець звітного податкового року;

- в інших випадках, визначених Податковим кодексом України.

Андрію Сергійовичу, як бути, якщо за станом здоров’я або віком платник податку не може самостійно подати податкову декларацію та чи можуть окремі категорії громадян отримати в податкових інспекціях допомогу в заповненні декларації ?

Податковим кодексом України передбачена можливість заповнення та подання податкової декларації як самостійно платником податку, так і іншою особою, нотаріально уповноваженою платником податку здійснювати таке заповнення.

Крім того, опікуни або піклувальники зобов’язані заповнювати та подавати податкові декларації від імені платників податку щодо доходів, отриманих неповнолітньою особою або особою, визнаною судом недієздатною.

Платник податку до 1 березня 2011 року має право звернутися із запитом до відповідного органу державної податкової служби з проханням надати роз’яснення щодо заповнення річної податкової декларації, а орган державної податкової служби зобов’язаний надати безоплатні послуги за таким зверненням.

 

Чи необхідно подавати декларацію платнику податків – резиденту, який виїжджає на постійне місце проживання за кордон?

Платники податку цієї категорії також зобов’язані подати до органу ДПС Декларацію не пізніше закінчення 60 календарного дня, що передує такому виїзду.

Орган державної податкової служби зобов’язаний протягом 30 календарних днів після надходження декларації перевірити визначене податкове зобов’язання, сплату належної суми податку, та видати довідку про таку сплату та про відсутність податкових зобов’язань з цього податку, що подається до органів митного контролю під час перетину митного кордону та є підставою для проведення митних процедур.

 

Громадянин отримав у 2010 році дохід у вигляді спадщини (подарунку) - чи необхідно у такому випадку подавати декларацію?

Слід нагадати, що згідно із Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. N 527-р „Питання декларування фізичними особами майнового стану та доходів” згідно із яким визнається таким, що виконаний, обов'язок з подання річної декларації про майновий стан та доходи (податкової декларації) за 2010 рік фізичними особами - платниками податку, що одержали дохід у вигляді спадщини (подарунку), який згідно із Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб" оподатковується за нульовою ставкою, за умови відсутності інших підстав для виконання такого обов'язку.

 

Яка відповідальність передбачена за неподання або несвоєчасне подання Декларації?

Відповідальність за неподання або несвоєчасне подання громадянами декларацій про доходи чи включення до декларацій перекручених даних, неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов’язкову форму обліку, визначена статтею 1641 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та тягне за собою попередження або накладення штрафу у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від п’яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Проте, як кажуть, проблему краще попередити, аніж згодом усувати її наслідки. Тим більше, що фахівці органів державної податкової служби в області завжди готові піти на допомогу кожному платнику податків. Шановні громадяни, звертаємо вашу увагу на те, що у всіх податкових органах Полтавської області, працюють консультаційні центри з питань роз’яснення застосування норм Податкового кодексу України де можна отримати додаткову вичерпну інформацію з питань декларування як при особистому відвіданні податкового органу, так і по телефону.

Більш детальну інформацію з проведення цьогорічної кампанії декларування доходів громадян можна отримати на веб-сайті ДПА України за електронною адресою: www.sta.gov.ua та на веб-сайті ДПА у Полтавській області за електронною адресою: www.sta.poltava.ua, або скориставшись послугами Інформаційно-довідкового департаменту ДПА України за багатоканальним телефонним номером 0-800-501-007 (безкоштовно із стаціонарних телефонів) та цілодобово через мережу Інтернет на e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду .

 

Підготовлено

управлінням масово-роз'яснювальної роботи

та звернень громадян ДПА у Полтавській області