Про нові вимоги щодо ведення Книги обліку доходів і витрат для підприємців - “загальносистемників” та самозайнятих осіб

Наказом Міністерства доходів і зборів України від 16.09.2013 № 481 (зареєстрований у Міністерстві юстиції України 01.10.2013 за №1686/24218) затверджені форма Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядок її ведення (далі - Наказ № 481).

Відповідно до п. 2 Наказу № 481 скасовується наказ ДПС України від 24 грудня 2010 року №1025 „Про затвердження форми Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення" (далі - Наказ №1025).

Наказ №481 набрав чинності з дня його офіційного опублікування 18.10.2013 року.

З метою створення комфортних умов ведення бізнесу передбачені нові вимоги щодо ведення Книги обліку доходів і витрат (далі - Книга), а саме: фізичні особи - підприємці у затвердженій формі Книги не проводять інвентаризацію залишків товарів на початок та кінець року, відсутня також вимога ведення Книги найманими особами, які перебувають у трудових відносинах із фізичними особами - підприємцями.

Крім того, фізичним особам - підприємцям, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичним особам, які провадять незалежну професійну діяльність (далі - самозайняті особи), надано право самостійного вибору ведення Книги в електронному або паперовому вигляді.

Програмне забезпечення щодо ведення самозайнятими особами Книги в електронному вигляді буде реалізоване у електронному сервісі «Електронний кабінет платника податків» в режимі «Ведення книг обліку доходів і витрат та книги обліку доходів в електронному вигляді та формування відповідної податкової декларації», який знаходиться на стадії розробки та тестування.

Оскільки фізичні особи - підприємці відповідно, до п. 177.5 ст.177 Податкового кодексу України, подають до територіального органу за основним місцем обліку податкову декларацію за результатами календарного року та враховуючи, що така декларація за 2013 рік заповнюється на підставі даних Книг обліку доходів і витрат, які велись за формою згідно Наказу №1025, Міністерство доходів і зборів України вважає за доцільне рекомендувати самозайнятим особам, які здійснювали протягом 2013 року облік доходів і витрат у Книзі відповідно до Наказу №1025, продовжити її ведення до закінчення поточного року.

 

Більш детальну інформацію із зазначеного питання можна отримати на офіційному веб-порталі Міністерства доходів і зборів України за адресою: minrd.gov.ua або звернувшись до Інформаційно-довідкового департаменту Міндоходів за телефоном 0-800-501-007 (зі стаціонарного телефону - безкоштовно).

 

Інформаційно-комунікаційний

відділ ГУ Міндоходів

у Полтавській області