Новації транспортного збору

Набрання чинності Податковим кодексом суттєво вплинуло на податкову систему нашої країни : кількість податків зменшилась, а деякі з них зазнали суттєвих змін. Значною мірою нововведення, запроваджені Податковим кодексом, торкнулися податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів. Докладніше про це – у розмові з начальником управління оподаткування фізичних осіб ДПА у Полтавській області Людмилою Голуб.

 

Людмило Олексіївно, який збір тепер будуть сплачувати власники транспортних засобів?

Розділом VII Податкового кодексу запроваджено „Збір за першу реєстрацію транспортного засобу”.

Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, який сплачувався юридичними та фізичними особами перед реєстрацією, перереєстрацією та проходженням технічного огляду власних транспортних засобів, і який діяв згідно Закону України від 11.12.91 №1963-ХІІ „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” (із змінами і доповненнями) (надалі – Закон), як зазначалося раніше, у Податковому кодексі відсутній.

 

Яким буде порядок сплати нововведеного збору?

Із самої назви Розділу VII Податкового кодексу ясно, що Збір за першу реєстрацію транспортного засобу справляється з юридичних та фізичних осіб, які здійснюють першу реєстрацію власного транспортного засобу в Україні.

Так, у Податковому кодексі визначено, що об‘єктами оподаткування збором є:

- колісні транспортні засоби за деякими виключеннями, передбаченими Податковим кодексом,

- судна, зареєстровані у Державному судновому реєстрі України або у судновій книзі України;

- літаки і вертольоти, зареєстровані у Державному реєстрі цивільних повітряних суден України або у Реєстрі державних повітряних суден України, за деякими виключеннями, передбаченими Податковим кодексом.

База оподаткування визначається диференційовано для кожної групи транспортних засобів.

Так, для колісних транспортних засобів – за об‘ємом циліндрів двигуна в куб. сантиметрах.

Для легкових автомобілів, обладнаних електродвигуном – за потужністю двигуна в кВТ.

Для суден, обладнаних двигуном – за потужністю двигуна в кВТ;

Для суден які не обладнані двигуном – за довжиною корпусу судна в сантиметрах;

Для літаків і вертольотів – за максимальною злітною масою.

База оподаткування не змінилась, крім бази оподаткування для літаків і вертольотів.

Базовим податковим (звітним) періодом є календарний рік.

Збір сплачується фізичними та юридичними особами перед проведенням першої реєстрації в Україні транспортних засобів.

 

Людмило Олексіївно, чи змінилися ставки збору?

Ставки збору визначені статтею 234 Кодексу і не суттєво відрізняються від ставок податку для вантажних та легкових автомобілів, які діяли відповідно до Закону України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів”.

Кодексом встановлені ставки збору для літаків і вертольотів – 1 гривня за кожен кілограм максимальної злітної маси.

Ставки застосовуються:

- для нових транспортних засобів ставки збору застосовуються з коефіцієнтом 1;

- для транспортних засобів, які використовувалися до 8 років – з коефіцієнтом 2 (крім легкових автомобілів, обладнаних електродвигуном та колісних тракторів);

- для суден, літаків і вертольотів, які використовувалися понад 8 років – ставка збору з коефіцієнтом 3

- для транспортних засобів, які використовувалися понад 8 років – з коефіцієнтом 40 (крім легкових автомобілів, обладнаних електродвигуном та колісних тракторів).

У порівнянні з тими ставками, що були визначені Законом по деяких групах старих транспортних засобів, вони збільшені, по деяких – зменшені.

Наприклад, якщо раніше за автобус з об‘ємом циліндрів двигуна 4600 см куб. і який використовувався понад 8 років необхідно було сплати при першій реєстрації 23,0 тис. грн., то за ставками, що зазначені у Кодексі – лише 9,2 тис. грн.

В цей же час, за автобус з об‘ємом циліндрів двигуна 6100 см куб (що використовувався понад 8 років) необхідно було сплатити 6,1 тис. грн., то за ставками, що зазначені у Кодексі – 12,2 тис. грн., тобто у два рази більше.

Окремо передбачено, що збір за першу реєстрацію транспортного засобу для вантажно – пасажирських автомобілів сплачується у розмірах, установлених для вантажних автомобілів (раніше було для легкових автомобілів).

 

Чи передбачені пільги при сплаті Збору за першу реєстрацію транспортного засобу?

Передбачена лише одна пільга, а саме, від сплати збору звільняються легкові автомобілі для інвалідів з об’ємом циліндрів двигуна до 1500 куб. сантиметрів, що придбані за рахунок коштів державного чи місцевих бюджетів та/або безоплатно передані інвалідам відповідно до законодавства України, транспортні засоби будинків-інтернатів для громадян похилого віку та інвалідів, дитячих будинків-інтернатів, пансіонатів для ветеранів війни і праці, геріатричних пансіонатів, реабілітаційних установ для інвалідів та дітей-інвалідів, що фінансуються з державного та місцевого бюджетів.

Разом з цим, у разі відчуження вищенаведених транспортних засобів, особи, які отримали такі транспортні засоби у власність, зобов’язані сплатити збір за ставками у порядку та на умовах, передбачених VII розділом Податкового кодексу.

 

Як обрахувати суму збору та які документи необхідно мати при собі платнику збору?

Сума збору обчислюється щодо кожного транспортного засобу як добуток відповідної бази оподаткування, ставки збору та відповідного коефіцієнта, зазначеного у статті 234 Податкового кодексу України .

Збір сплачується за місцем реєстрації транспортних засобів за ставками, які діють на день сплати.

Юридичні особи в десятиденний строк після першої реєстрації в Україні транспортних засобів подають відповідному органу державної податкової служби за місцем свого знаходження та за місцем реєстрації транспортного засобу розрахунок суми збору за такі транспортні засоби за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 Податкового Кодексу. До розрахунку обов’язково додаються копії реєстраційних документів, завірені відповідним уповноваженим державним органом України, який проводив таку реєстрацію.

Платники збору зобов’язані при першій реєстрації в Україні пред’являти квитанції або платіжні доручення про сплату збору з відміткою банку про дату виконання платіжного доручення, а платники, звільнені від сплати збору, ? відповідний документ, що дає право на користування такими пільгами.

У разі відсутності документів про сплату збору або документів, що дають право на користування пільгами, перша реєстрація в Україні не проводиться.

 

Які особливості проходження техогляду у 2011 році?

Слід звернути увагу на особливості проходження техогляду фізичними особами, які є власниками транспортних засобів, що відповідно до законодавства підлягають технічному огляду один раз на два роки. При проходженні у 2011 році такого технічного огляду або знятті транспортних засобів з обліку такі фізичні особи зобов’язані пред’являти органам, що здійснюють зняття з обліку або технічний огляд транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату за 2010 рік податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за ставками, які діяли до 1 січня 2011 року. Ті ж фізичні особи, які були звільнені у 2010 році від його сплати, ? документ, що дає право на користування такими пільгами. У разі неподання таких документів технічний огляд транспортних засобів та зняття їх з обліку не провадяться.

Отже, шановні платники, ще раз звертаємо вашу увагу на те, що Збір за першу реєстрацію транспортного засобу сплачується лише раз при першій реєстрації транспортних засобів як одноразовий платіж. Сподіваємось, що надана інформація допоможе вам уникнути непорозумінь як при проходженні чергового техогляду, так і при сплаті податку при першій реєстрації транспортного засобу в Україні!

 

Підготовлено

управлінням масово-роз'яснювальної роботи

та звернень громадян ДПА у Полтавській області