Борг, прощений банківською установою за кредитним договором

Сума боргу платника податку за кредитним договором, прощеного банківською установою, вважається додатковим благом такого платника.

При цьому, дохід у вигляді суми анульованого (прощеного) боргу, кредитор (банк) має відобразити у податковій звітності за підсумками звітного періоду, в якому було нараховано такий дохід, а платник податку зобов’язаний подати річну Податкову декларацію до контролюючого органу за місцем податкової адреси, відобразити у ній такий дохід і самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити зазначену суму податкового зобов’язання.

Наразі, дохід у вигляді додаткового блага задекларували 183 громадянина по Полтавській області. Сума задекларованого ними доходу складає 3608,6 тис. грн., сума податку на доходи фізичних осіб 486,01 тис.грн.

Якщо кредитор за самостійним рішенням за рахунок страхового резерву анулює борг фізичній особі, що виник до закінчення строку позовної давності за кредитним договором, то така операція визнається як отримання доходу платника податку у вигляді додаткового блага й обкладається податком на доходи фізичних осіб.

Списання заборгованості, за якою минув строк позовної давності вказали 82 громадянина, подавши річну податкову декларацію про майновий стан і доходи. Сума задекларованого доходу складає 352,5 тис.грн. Податок на доходи фізичних осіб визначений в сумі 38,7 тис.грн.

Згідно зі статтею 164 Податкового кодексу України, до загального місячного оподатковуваного доходу включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо у вигляді суми боргу, прощеного кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним із процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності. Якщо кредитор повідомляє боржника рекомендованим листом або під підпис особисто про анулювання боргу, то такий платник податків відображає цей дохід у річній податковій декларації та самостійно сплачує податок.

Сума доходу боржника у вигляді суми анульованого боргу відображається кредитором у податковому розрахунку № 1ДФ за підсумками періоду, у якому такий борг було анульовано, за ознакою доходу „126”.

Інформаційно-комунікаційний відділ

ГУ Міндоходів у Полтавській області.