Відстоюючи права та законні інтереси громадян сьогодні – ми виховуємо покоління сумлінних платників податків майбутнього

Законодавством України гарантовано право громадян на звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, яке забезпечує можливість відстоювання прав та законних інтересів громадян. Кваліфікований, неупереджений, об’єктивний і своєчасний розгляд звернень в органах державної податкової служби, а також постійний контроль за організацією роботи зі зверненнями громадян – один з ключових напрямків роботи органів Державної податкової служби Полтавщини.

„Від забезпечення постійного зв’язку між податковою службою і громадянином, якості розгляду звернення та індивідуального підходу до кожного громадянина залежить вирішення життєво важливих проблем кожної людини”, - вважає Андрій Скляренко, заступник голови Державної податкової адміністрації у Полтавській області, гість нашої розмови.

 

Андрію Сергійовичу, роль звернень до органів ДПС без заперечення важлива, адже є показником багатьох речей: зрозумілості законодавства, відкритості й прозорості діяльності податкових органів, індикатором якості виконання податківцями своїх обов’язків. З огляду на це, як Ви можете охарактеризувати роботу в органах ДПС Полтавщини?

Розгляд звернень громадян – це зворотній зв’язок податкових органів з громадськістю. Саме тому основним і ключовим в організації цієї роботи є своєчасне реагування на проблемні питання, зазначені у запитах громадян та вжиття заходів щодо упередження скарг на діяльність податкового органу. Зокрема за минулий рік до податкових органів Полтавської області надійшло 830 письмових звернень громадян, з яких: 777 заяв, 41 скарга та 12 інформаційних запитів. Як свідчить аналіз тематики звернень, більшість з них, або майже 21% стосувалися контрольно-перевірочної роботи, понад 19% випадків звернень громадян містили інформацію про ухилення від сплати податків, 11% запитів були присвячені питанням ідентифікаційних номерів, а у 8% звернень йшлося про питання слідства та суду. На разі усі одержані звернення розглядаються у чіткій відповідності до закону та з дотриманням визначених термінів.

 

Які категорії громадян найчастіше звертаються до податкових органів області?

Аналізуючи структуру звернень за соціальним станом заявника, слід зазначити, що понад 21% звернень надійшло від службовців, пенсіонерів, ветеранів війни та інвалідів, більш ніж 18% від суб’єктів підприємницької діяльності фізичних осіб, більшість же громадян, які зверталися до органів ДПС області у минулому році, а це майже 60%, не вказали свого соціального стану.

 

Що за місце в системі звернень громадян належить скаргам, і як вони впливають на відносини між податківцями та платниками податків?

Зазвичай у скарзі громадяни надають інформацію про невірне, а значить і неефективне застосування працівниками ОДПС податкового законодавства. Нерідко факти, що викладаються у скаргах, можуть свідчити про неврегульованість певних питань у податкових відносинах, наявність суперечностей у нормах, тощо. Одним словом, кваліфікований розгляд скарг платників податків допомагає податківцям своєчасно звернути увагу на проблеми та швидко на них відреагувати.

Впродовж 2010 року до податкових органів області надійшла 41 скарга від громадян, які у своїй більшості скаржилися на неправомірні дії працівників податкових органів та вказували недоліки в роботі. По розгляду цих скарг була проведена ретельна робота, проте у 40 випадках вказані в них свідчення не підтвердилися. Лише в одному випадку, в результаті розгляду окремої скарги щодо незаконного закриття підприємницької діяльності - факти неправомірних дій з боку працівників податквих органів знайшли своє підтвердження. Як результат – проведено службове розслідування, винні притягнуті до відповідальності, а законні права громадянина відновлені. Таким чином конфлікт, що мав назріти, було оперативно вирішено завдяки своєчасному та якісному розгляду скарги. Ефект від такого підходу в роботі суспільно корисний.

Також хочу зазначити, що для упередження випадків неправомірних дій з боку податківців, у відділі внутрішньої безпеки при ДПА у Полтавській області Управління внутрішньої безпеки ДПА України постійно функціонує телефон „довіри” (0532-56-30-76). Інформація щодо даної послуги та номер телефону оприлюднено на інформаційних стендах у всіх інспекціях та відділеннях ДПІ області, на веб-сайті ДПА області, а також регулярно розміщується в ЗМІ.

 

Як часто громадяни спілкуються з керівниками податкових органів області „наживо”?

За минулий рік керівництвом податкових органів Полтавщини проведено 166 особистих прийомів громадян, у тому числі виїзних – за місцем роботи чи проживання громадян. Головним завданням для податківців під час проведення особистих прийомів - є знайти індивідуальний підхід до кожної людини, не обійти увагою жодних деталей в питаннях, що цікавлять громадян та надати їм кваліфіковану допомогу. Цим завжди керуємося у роботі. Наведу приклад, восени минулого року в сільській раді села Новаки Лубенського району був організований і проведений особистий прийом начальника Лубенської об’єднаної державної податкової інспекції Олександра Коломійця, під час якого до нього звернулися 47 пенсіонерів та дітей війни. Всі вони отримали кваліфіковані відповіді на свої запитання, в якості ж допомоги і підтримки на Новаківську сільську раду та сільську бібліотеку податківцями було передплачено 20 видів вітчизняних періодичних друкованих видань на рік.

За потребою в органах ДПС області, проводиться першочерговий особистий прийом жінок, яким присвоєно почесне звання „Мати-героїня”, інвалідів Великої Вітчизняної війни, Героїв Соціалістичної Праці, Героїв Радянського Союзу, Героїв України.

Для забезпечення прозорості у діяльності податкової служби області, інформація з питань організації прийому та розгляду звернень громадян податковими органами Полтавщини систематично розміщується на Web–сайті ДПА у Полтавській області та оприлюднюється у ЗМІ. В кожному податковому органі створено тематичні інформаційні стенди, де розміщено графіки прийому громадян посадовими особами та нормативні документи для відвідувачів стосовно особистого прийому громадян, а також порядок подання письмових звернень.

 

Існує таке поняття, як повторне звернення громадян, коли перше надання відповіді не задовольнило заявника, було формальним або неповним. Які форми роботи по упередженню подібних випадків використовуються в органах ДПС області?

Перш за все зауважу – повторних звернень від громадян до органів ДПС у Полтавській області в минулому році не надходило. Загалом розгляд письмових звернень громадян та організація особистих прийомів проводиться в області кваліфіковано, неупереджено, об’єктивно і якісно, що само по собі унеможливлює появу повторних звернень від громадян.

Проте робота по упередженню їх виникнення завжди триває. Зокрема, для упередження надходження повторних звернень громадян проводиться активна роз’яснювальна робота серед платників податків із застосуванням різноманітних форм та методів. Особливо актуальною вона є зараз, в період впровадження в життя норм Податкового кодексу України, коли у громадян виникає чимало питань з цього приводу. Виконуючи ці завдання впродовж минулого року для платників податків було організовано та проведено 765 семінарів із зазначених питань, підготовлено та розміщено у засобах масової інформації майже 5 тисяч матеріалів роз’яснювального характеру, проведено 748 сеансів телефонного зв’язку „гаряча лінія”.

Крім того на веб-сайті ДПА області систематично оприлюднюються податкові роз’яснення та коментарі провідних фахівців до нормативно-правових актів, як ДПА області так і ДПА України. Зокрема, впродовж 2010 року на веб-сайті ДПА у Полтавській області розміщено 40 законодавчих та нормативно–правових актів, 188 податкових роз’яснень ДПА України, 195 податкових роз’яснень ДПА у Полтавській області, 30 матеріалів щодо проектів законодавчих та інших нормативно-правових актів з питань оподаткування, 265 відповідей на актуальні питання податкового законодавства.

Також для вивчення причин, що породжують повторні звернення громадян керівники державних податкових інспекцій області продовжують працювати у постійно діючих комісіях з питань розгляду звернень громадян органів державної влади та місцевого самоврядування. Дієву допомогу у роз’ясненні податкового законодавства надають майже 500 волонтерів із числа представників студентської молоді, колишніх податківців, секретарів сільських та селищних рад. Завдяки цій постійній співпраці добровільних помічників та працівників податкових органів зростає загальний рівень податкової культури та освіченості населення.

Одним словом податківці області прагнуть організувати свою роботу зі зверненнями громадян так, щоб отримати від них повну довіру. Лише у такому випадку громадянин, платник податків завжди сумлінно та добровільно виконуватиме свої обов’язки, а держава ефективно реалізовуватиме свої соціальні функції.

 

 

Підготовлено управлінням масово-роз’яснювальної роботи

та звернень громадян ДПА у Полтавській області