Які зміни чекають на платників акцизного податку у 2015 році?

З 1 січня 2015 року відповідно до прийнятого Верховною Радою України Закону від 28 грудня 2014 року № 71 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України (щодо податкової реформи)» запроваджується акцизний податок з роздрібного продажу підакцизних товарів (пиво, алкогольні напої, тютюнові вироби, нафтопродукти, скраплений газ та інше паливо) та одночасно скасовується збір на розвиток виноградарства, садівництва та хмелярства.

Докладніше розповісти про відповідні новації податкового законодавства погодилася заступник начальника управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС у Полтавській області Світлана Бондаренко.

Світлано Валеріївно, відповідно до останніх змін Податкового кодексу України, до платників акцизного податку, крім виробників та імпортерів підакцизної продукції, включено суб’єктів господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів. Розкажіть про це детальніше, а також конкретизуйте будь-ласка, що належить до підакцизної продукції?

Звертаємо увагу, що такі суб’єкти господарювання підлягають обов’язковій реєстрації, як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням пункту продажу товарів не пізніше граничного терміну подання декларації акцизного податку за місяць, в якому здійснюється господарська діяльність.

Для підакцизних товарів, реалізованих у роздрібній мережі, ставки акцизного податку встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради у відсотках від вартості (з податком на додану вартість) у розмірі 5 відсотків.

Датою виникнення податкових зобов’язань щодо реалізації підакцизних товарів у роздрібній мережі є дата здійснення розрахункової операції, а для платників єдиного податку – дата надходження коштів за проданий товар.

Платник податку з підакцизних товарів, в тому числі роздрібної мережі, подає щомісяця не пізніше 20 числа наступного періоду контролюючому органу за місцем реєстрації декларацію акцизного податку за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Суми акцизного податку перераховуються до бюджету суб’єктом господарювання роздрібної торгівлі протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку подання декларації.

Особа – суб’єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів, а саме: пиво, алкогольні напої, тютюнові вироби, нафтопродукти, скраплений газ та інше паливо, сплачує податок до місцевих бюджетів за місцем здійснення реалізації таких товарів.

Крім цього, хочу нагадати вам, що з 1 січня 2015 року скасовується збір на розвиток виноградарства, садівництва та хмелярства.

А як щодо встановлення максимальних роздрібних цін на підакцизну продукцію?

Стосовно максимальних роздрібних цін, встановлених, зокрема, на тютюнові вироби, то Законом України від 28 грудня 2014 року № 71 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України (щодо податкової реформи)» передбачено, що продаж суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, на які встановлюються максимальні роздрібні ціни, не може здійснюватись за цінами, вищими за максимальні роздрібні ціни, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Яких ще змін зазнав Податковий кодекс в частині оподаткування акцизним податком?

Законом України від 28 грудня 2014 року № 71 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України (щодо податкової реформи)» запроваджується акцизний податок на ввезені на митну територію України вантажні транспортні засоби, що переобладнуються у підакцизні легкові автомобілі.

При цьому акцизний податок сплачують власники ввезених та переобладнаних транспортних засобів за ставками акцизного податку, визначених статтею 215 Податкового Кодексу України із змінами, внесеними вищезгаданим Законом.

Датою виникнення податкових зобов’язань у разі здійснення переобладнання вантажного транспортного засобу, який відповідає товарній позиції 8704 згідно з українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності, у легковий автомобіль, який відповідає товарній позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД, є дата видачі документа про відповідність переобладнаного автомобіля вимогам безпеки дорожнього руху. У цьому випадку акцизний податок сплачується власником такого транспортного засобу не пізніше дати подання документів до органу внутрішніх справ України для реєстрації або перереєстрації такого транспортного засобу.

Платники акцизного податку при зверненні до органів внутрішніх справ України для реєстрації або перереєстрації переобладнаного вантажного транспортного засобу у легковий автомобіль зобов’язані пред’явити квитанції або платіжні доручення з відміткою банку про дату виконання платіжного доручення.

При цьому платник зобов’язаний також подати декларацію контролюючому органу за місцем реєстрації у встановлені терміни (як було зазначено вище).

Крім того, Законом України від 28 грудня 2014 року № 71 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України (щодо податкової реформи)» до кола платників акцизного податку включені оптові постачальники електричної енергії та виробники електричної енергії , які мають ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії і продають її поза оптовим ринком електричної енергії.

Відповідно до останніх змін в законодавстві пиво тепер належатиме до алкогольних напоїв?

Законом України від 28 грудня 2014 року № 71 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України (щодо податкової реформи)» внесені зміни до Податкового кодексу України в частині визначення поняття «алкогольні напої». А саме: до алкогольних напоїв відносяться продукти, одержані шляхом спиртового бродіння, з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка (замість 1,2 %), та включено продукцію за кодом української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності 2203 - тобто пиво (ці зміни будуть чинними з 1 липня 2015 року).

Також змінами до Податкового кодексу України передбачено утворення акцизних складів, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання та видачі нафтопродуктів, палива моторного альтернативного та скрапленого газу.

Контролюючий орган за місцем розташування акцизного складу призначає свого постійного представника (представників) на такому складі.

Підготовлено відділом комунікацій

Головного управління ДФС у Полтавській області