Оподаткування пенсій або щомісячного довічного грошового утримання

e-mail Друк PDF

Законом України від 28.12.14 за №71 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», який набрав чинності з 1 січня 2015 року, передбачено ряд новацій, зокрема щодо оподаткування пенсій або щомісячного довічного грошового утримання.
На найбільш актуальні запитання платників з цього приводу відповідає начальник управління оподаткування доходів з фізичних осіб Головного управління ДФС у Полтавській області Олексій Бритвін.
Отже, який порядок оподаткування пенсій чекає українських пенсіонерів у цьому році?
Вищезазначеним законом внесені зміни до пп. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 Податкового Кодексу України , якими передбачено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається, зокрема, сума пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати. Оскільки Законом України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" встановлено мінімальну заробітну плату у розмірі 1218 грн., то базою оподаткування податком на доходи фізичних осіб є пенсія, розмір якої перевищує 3654 грн. Ставка податку становить 15 відсотки від суми перевищення.
Чи стосуються такі зміни оподаткування соціальних виплат, наприклад, державної та соціальної матеріальної допомоги, грошової компенсації інвалідам, на дітей-інвалідів тощо?
Підпунктом 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 Податкового Кодексу передбачено, що до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу не включається та не підлягає оподаткуванню сума державної та соціальної матеріальної допомоги, державної допомоги у вигляді адресних виплат та надання соціальних і реабілітаційних послуг відповідно до закону, житлових та інших субсидій або дотацій, компенсацій (включаючи грошові компенсації інвалідам, на дітей-інвалідів при реалізації індивідуальних програм реабілітації інвалідів, суми допомоги по вагітності та пологах), винагород і страхових виплат, які отримує платник податку з бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування у формі фінансової допомоги інвалідам з Фонду соціального захисту інвалідів згідно із законом. Отже вищезазначені виплати не підлягають оподаткуванню податком з доходів фізичних осіб.
Яким чином буде здійснюватися нарахування, утримання та перерахування податку на доходи фізичних осіб із «великих» пенсій? Чи означає це, що платники будуть самостійно вираховувати та сплачувати податок та подавати декларацію до податкового органу?
З 1 січня 2015 року органи Пенсійного фонд України при нарахуванні пенсій всім категоріям громадян у розмірі понад 3654 грн., будуть нараховувати, утримувати та перераховувати податок на доходи фізичних осіб за ставкою 15 відсотків. При цьому платники податку (пенсіонери) з яких утриманий податок з доходу у вигляді пенсії, звільняються від подання податкової декларації про майновий стан і доходи.

ГУ ДФС у Полтавській області