ПРО ЗМІНИ В ЗАКОНОДАВСТВІ

Яким чином підвищуються ставки акцизного податку та як це вплине на роздрібні ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби?

РОЗПОВІДАЄ : Начальник управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС у Полтавській області Світлана Бондаренко

З 1 січня 2016 року підвищуються ставки акцизного податку:

- на спирт – в 1,5 рази - та складе 105,80 грн. за 1 літр;

- на пиво – в 2 рази – 2,48 грн. за 1 літр;

- на слабоалкогольні напої міцністю до 8,5 відсотки – в 3 рази – 211,59 грн. в розрахунку за 1 літр 100-відсоткового спирту.

З 1 березня 2016 року підвищуються ставки акцизного податку на алкогольні напої, які маркуються марками акцизного податку – тобто міцністю вище 8,5 відсотки:

- на горілку та лікеро-горілчані напої – в півтора рази – та складе 105,80 грн. в розрахунку за 1 літр 100-відсоткового спирту;

- на кріплені вина та вермути – в 2 рази – 7,16 грн. за 1 літр напою;

- на вина ігристі, вина газовані, шампанське – в 2 рази - 10,40 грн. за 1 літр напою.

Незмінною ставка акцизного податку залишилась тільки на вина виноградні натуральні.

Скачок акцизів, безперечно, призведе до підвищення цін на алкогольну продукцію. При цьому мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольну продукцію встановлюються Кабінетом Міністрів України, який зобов’язано це зробити у 2-ох місячний термін.

Зміни в податковому законодавстві торкнулись також тютюнових виробів, специфічна ставка на які зросла на 40 відсотків. Адвалорна ставка залишається на попередньому рівні – 12 відсотків, хоча при цьому вартість тютюнових виробів, що оподатковується акцизним податком, буде включати ПДВ, що також вплине на подорожчання тютюнової продукції.

Нововведенням є те, що Кабінет Міністрів України зобов’язано встановити мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни також на тютюнові вироби (раніше мінімальні ціни діяли лише на алкогольні напої).

 

Чи підвищаться акцизи на пальне та, відповідно, і ціни ?

 

З 1 січня передбачено підвищення акцизного податку на пальне:

- тимчасово до 1 березня 2016 року - на 13 -16 відсотків.

Наприклад, для бензинів ставка зросте з 202 євро до 228 євро за тонну, на дизельне пальне – зі 100 – 132 євро до 113 – 149 євро за тонну, на скраплений газ – з 50 до 57 євро за тонну.

З 1 березня 2016 року запроваджується новий підхід в розрахунку акцизного податку на пальне – розрахунок буде проводитись в євро не за 1 тонну, а за 1000 літрів (при температурі + 15 градусів). Така одиниця обліку обсягів пального повинна застосовуватись в первинних бухгалтерських документах, акцизних накладних, деклараціях акцизного податку.

Що стосується підвищення цін на пальне, то слід відмітити, що в нашій країні на ціни на пальне впливають дві протилежні тенденції – підвищення акцизів з однієї сторони та падіння цін на нафту на світовому ринку – з іншої.

 

Що це за нововведення – акцизна накладна?

 

Вимоги Податкового кодексу щодо запровадження акцизних накладних набирає чинності з 1 березня 2016 року.

Платник податку при реалізації пального зобов’язаний скласти в електронній формі акцизну накладу за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Форма такої накладної та порядок її заповнення буде затверджено на центральному рівні, реквізити такої накладної - по аналогії з податковою накладною.

Порядок ведення Єдиного реєстру акцизних накладних буде встановлено Кабінетом Міністрів України.

 

В даний час на підприємствах-виробниках пального та скрапленого газу податковими органами встановлені податкові пости. Які перспективи їх діяльності відповідно змін до Податкового кодексу?

 

З 1 березня, разом із введенням акцизних накладних, запроваджується електронне адміністрування реалізації пального, яке буде здійснюватися на центральному рівні.

Порядок електронного адміністрування реалізації пального буде встановлено Кабінетом Міністрів України.

Разом з цим, скасовуються податкові пости на підприємствах-виробниках пального, в тому числі скрапленого газу.