Декларування доходів громадян по новому - актуальні консультації фахівців

В Україні триває кампанія декларування доходів громадян отриманих у 2015 році. Однією з новацій цьогорічної кампанії декларування є те, що запроваджено нову форму декларації про майновий стан і доходи в якій об'єднано звітність по податку на доходи фізичних осіб та військовому збору. Зокрема, для спрощення та зменшення часу для заповнення декларації, обсяг її зменшено з 2 аркушів до 1, а кількість додатків – з 7 до 4.

Щоб з’ясувати особливості проведення кампанії декларування у 2016 році ми звернулися до в.о. начальника Головного управління ДФС у Полтавській області Бориса Сидорова.

Борисе Володимировичу, перш за все розкажіть які відмінності від попередніх років має цьогорічна кампанія декларування доходів?

У зв'язку з набранням чинності з 1 січня 2015 року норми Закону України від 28.12.2014 № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» громадяни за результатами 2015 року визначають податкові зобов'язання як з податку на доходи фізичних осіб, так і з військового збору.

З цією метою з 1 січня 2016 року введено в дію нову податкову декларацію про майновий стан і доходи, форму якої затверджено наказом Мінфіну України від 02.10.2015 № 859. Саме за цією формою декларації і звітуватимуться громадяни стовно доходів, отриманих у 2015 році.

Отже, за результатами звітного податкового року платник податку — фізична особа повинен подати декларацію та визначити податкові зобов'язання як з податку на доходи фізичних осіб, так і з військового збору.

 

При спілкуванні з платниками податків дуже часто піднімається питання спрощення податкової звітності. Чи спостерігається таке спрощення у новій декларації про майновий стан і доходи?

Так, спостерігається. Кількість додатків до нової декларації зменшено з семи до чотирьох. Додатки заповнюються лише при отриманні доходів, які передбачають особливий розрахунок оподатковуваного, а саме: при отриманні доходів від двох та більше податкових агентів згідно з пп. «є» п. 176.1 ст. 176 розділу IV Податкового кодексу (заповнюється додаток Ф1); за операціями з інвестиційними активами (додаток Ф2); при отриманні іноземних доходів (додаток ФЗ); з доходів, отриманих самозайнятою особою (фізичною особою — підприємцем та особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність) (додаток Ф4).

Сума податку на доходи фізичних осіб, на яку зменшуються податкові зобов'язання у зв'язку з використанням права на податкову знижку, розраховується безпосередньо в роз¬ділі III нової декларації без заповнення додатка. При цьому не потрібно зазначати реквізити документів, які підтверджують понесені витрати, а зазначаються лише загальна сума фактично здійснених витрат протягом року.

 

При заповненні нової податкової звітності у пересічних громадян можуть виникнути запитання. Чи є можливість, у разі необхідності, отримати допомогу від органу ДФС?

Беззаперечно, кожен громадянин має право отримати безоплатні послуги із роз'яснення щодо порядку заповнення нової податкової декларації про майновий стан і доходи та допомогу при її заповненні в органі ДФС за місцем податкової адреси платника податків. При цьому орган ДФС забезпе-чують платників податків бланками декларації безоплатно.

 

Чи обов’язково для подання декларації громадянину особисто відвідувати орган ДФС?

Декларація про майновий стан і доходи за вибором платника податків може подаватися особисто платником податків чи уповноваженою на це особою, надсилатися поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення, але не пізніше ніж за п'ять днів до закінчення граничного строку подання, або направлятися засобами електронного зв'язку з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає граничний строк подання. Більш детальну інформацію щодо порядку підготовки та подання податкової звітності в електронному вигляді, яка надсилається засобами телекомунікаційного зв'язку, можна отримати на офіційному веб-порталі ДФС України за посиланням http://sfs.gov.ua/deklaruvannya-dohodiv-gromadyan-2016/.

 

Борисе Володимировичу, у новій редакції Податкового кодексу України, який набрав чинності з 1 січня 2016 року, змінені ставки оподаткування доходів з фізичних осіб. Тож, які саме ставки застосовуються до доходів, отриманих у 2015 році та задекларованих у 2016 році?

Слід враховувати, що до доходів, отриманих у 2015 році, застосовуються ставки податку на доходи фізичних осіб, що діяли у 2015 році, а саме:

15% бази оподаткування — щодо доходів, які не перевищують десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (12180 грн);

20% — громадяни, якщо база оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, - до суми такого перевищення для пасивних доходів (крім зазначених у пп. 167.5.2 п. 167.5 ст. 167 Податкового кодексу) та самозайняті особи до частини середньомісячного річного оподатковуваного доходу, що перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати;

подвійна ставка податку - 30% застосовується до доходів, нарахованих як виграш чи приз на користь резидентів або нерезидентів;

5% та 0% бази оподаткування застосовується у випадках, прямо визначених розділом IV Податкового кодексу, зокрема при операціях з успадкування (дарування) та операціях з продажу (обміну) об'єктів нерухомого майна.

 

Якщо розглянути конкретну ситуацію, наприклад, банківською установою у 2015 році було анульовано борг громадянина. Чи необхідно декларувати такий дохід?

Платник податку, який отримав дохід у вигляді додаткового блага, зокрема у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 50% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року (у 2015 році – 609 грн.), повинен задекларувати такі доходи та визначити податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб та військового збору.

 

Ще один приклад із життя. Мешканець АР Крим отримав спадщину від матері, яка проживала у Полтаві. Чи оподатковується такий дохід та чи потрібно спадкоємцю подавати декларацію?

Відповідно до с. 5 Закону України від 12.08.2014 № 1636-VII «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» фізична особа, яка має податкову адресу (місце проживання) на території ВЕЗ «Крим», прирівнюється з метою оподаткування до нерезидента та повинна у разі спадкування у 2015 році будь-якого об'єкта спадщини від спадкодавця — резидента (незалежно від ступеня споріднення) до нотаріального оформлення об'єктів спадщини сплатити податок на доходи з фізичних осіб за ставками 15 (20)% (залежно від бази оподаткування) та військовий збір за ставкою 1,5%. Декларація у цьому випадку не подається.

Принагідно зазначу, що для спадкоємця, який є внутрішньо переміщеною особою та має довідку встановленої форми з відміткою про реєстрацію місця проживання в Україні, у випадку отримання спадщини від спадкодавця-резидента першого ступеня споріднення, відповідно до пп. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 Податкового кодексу зазначений дохід оподатковується за нульовою ставкою. При цьому декларація не подається.

 

Багато громадян здають квартири та будинки у найм. Чи потрібно їм завітати до податкової?

Якщо здається у найм квартира, будинок чи інше майно фізичній особі не суб’єкту господарювання, такі громадяни зобов’язані задекларувати свій дохід та сплатити податок. Дана норма визначена п.164.2 ст.164 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VІ.

Орендодавець зобов’язаний самостійно нарахувати та сплатити податок на доходи фізичних осіб до бюджету протягом 40 календарних днів, після останнього дня звітного (податкового) кварталу. Сума отриманого доходу, сума нарахованого (сплаченого) протягом звітного податкового року податку та податкового зобов’язання відображаються у річній податковій декларації.

 

Багато наших співвітчизників працюють за кордоном та отримують іноземні доходи. Чи необхідно декларувати дохід, отриманий із джерел за межами України?

У разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іно-земним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку, який зобов'язаний подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи та до 1 серпня 2016 року сплатити податок на доходи фізичних осіб та військовий збір.

 

Відомо, що метою декларування доходів фізич¬них осіб є не тільки сплата податку до бюджету, а й можливість скористатися правом на податкову знижку. Чи можна отримати таку знижку декларуючи доходи за 2015 рік?

З кожним роком все більше українців подають декларації про доходи та майновий стан з метою отримання податкової знижки. Право на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року має платник податку-резидент України, який має реєстраційний номер облікової картки платника податків. Податкова знижка - це сума (вартість) витрат, на суму яких дозволяється зменшення суми загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року, у випадках, визначених Законом.

До складу податкової знижки включаються фактично понесені витрати, підтверджені платником податку документально, а саме: фіскальним або товарним чеком, касовим ордером, товарною накладною, іншими розрахунковими документами або договором, які ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) та визначають суму таких витрат. Зазначені документи підлягають зберіганню платником податку протягом строку, достатнього для проведення податковим органом податкової перевірки стосовно нарахування такої податкової знижки.

Перелік витрат, дозволених до включення до складу податкової знижки, наведено у ст.166 ПКУ, згідно з яким до складу податкового кредиту включаються фактично понесені витрати протягом 2015 року (підтверджені документально), а саме:

• частина суми процентів за іпотечним кредитом, сплачених платником податку;

• сума коштів або вартість майна, переданих громадянином у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям;

• суми витрат із штучного запліднення;

• оплата вартості державних послуг, пов’язаних з усиновленням дитини;

• сума коштів, сплачена закладам освіти за навчання як самого громадянина так і члена його сім’ї першого ступеня споріднення (не більше 1710 грн. у розрахунку на кожний повний або неповний місяць навчання у 2015 році).

• на суму коштів, сплачених платником податку у зв’язку із переобладнанням транспортного засобу, що належить платникові податку, з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива;

• на суму витрат платника податку на будівництво ( придбання) доступного житла, у тому числі на погашення пільгового іпотечного кредиту, наданого на такі цілі, та процентів за ним.

Термін подання податкової декларації щодо доходів отриманих у 2015 році для нарахування податкової знижки - до 31 грудня 2016 року включно.

 

Наостанок запитання, яке хвилює майже всіх наших слухачів. Яка відповідальність передбачена за неподання або несвоєчасне подання декларації про майновий стан і доходи?

Відповідно до ст. 164 прим. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07 грудня 1984 року № 8073-Х неподання або несвоєчасне подання громадянами декларацій про доходи чи включення до декларацій перекручених даних, неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов’язкову форму обліку, - тягне за собою попередження або накладення штрафу у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51 – 136 грн.).

Дії, передбачені ч. першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від п’яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85 – 136 грн.).

Ця відповідальність не розповсюджується на випадки добровільного подання декларації (у т.ч. при реалізації права на податкову знижку).

Хочу наголосити, що у 2016 році, у зв’язку з перенесенням святкових днів, останній день подання декларації – 4 травня.

 

Органи ДФС області вдячні всім тим, хто добросовісно та чесно сплачує податки і збори. Адже, сумлінна сплата податків, як і своєчасне декларування власних доходів, це почесний обов’язок свідомих громадян перед своєю державою.

Головне управління ДФС у Полтавській області нагадує, детальні консультації з питань деклараційної кампанії, що триває можна отримати звернувшись до Інформаційно-довідкового департаменту ДФС за телефоном 0-800-501-007 з 08:00 до 20:00, крім суботи та неділі (всі дзвінки зі стаціонарних телефонів безкоштовні) або завітавши на офіційний веб-портал ДФС України, де розміщено спеціальний банер «Декларування доходів громадян» за посиланням http://sfs.gov.ua/deklaruvannya-dohodiv-gromadyan-2016/. Також відповідна інформація оприлюднена і на субсайті територіальних органів ДФС у Полтавській області - http://poltava.sfs.gov.ua/deklaruvannya-dohodiv-gromadyan-2016/. .

 

Підготовлено відділом комунікацій

управління організації роботи

ГУ ДФС у Полтавській області