Єдине вікно – європейська норма виконання митних формальностей

З 1 серпня поточного року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 25 травня 2016 року № 364 «Деякі питання реалізації принципу «єдиного вікна» під час здійснення митного, санітарно-епідеміологічного, ветеринарно-санітарного, фітосанітарного, екологічного, радіологічного та інших видів державного контролю», якою запроваджується митне оформлення товарів і транспортних засобів за принципом «єдиного вікна»,  про це та про особливості запровадження «Єдиного вікна», зокрема завдання і функції митних органів у цьому процесі, заходи, які вживає митниця задля успішної роботи, координацію з іншими державними органами – розповів на брифінгу  начальник відділу організації митного контролю Полтавської митниці ДФС Богдан Євген.

Відповідно постанови, Державної фіскальної служби України , державні органи, уповноважені на здійснення санітарно-епідеміологічного, ветеринарно-санітарного, фітосанітарного, екологічного, радіологічного та інших видів державного контролю та суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності взаємодіятимуть за принципом «єдиного вікна» із застосуванням інформаційно-телекомунікаційної системи ДФС.

Всі державні органи, які разом із митницями здійснюють відповідні види контролю, користуватимуться цією автоматизованою системою, оскільки інформаційний обмін з цими органами буде здійснюватися виключно в електронному вигляді.

На сьогоднішній день Державною фіскальною службою України працює все необхідне програмне забезпечення для функціонування «Єдиного вікна».

Програмне забезпечення складається з трьох частин. Перша частина – це робоче місце митника. Тобто це той модуль у складі автоматизованої системи митного оформлення, який дозволяє митнику виконувати завдання, визначені постановою КМУ.

Друга частина – це автомати, які відповідають за прийняття повідомлень від декларанта та за розсилку повідомлень, у тому числі за принципом «мовчазної згоди».

І третя – модуль для роботи суміжних служб. Це веб-інтерфейс, який дозволяє працівникам суміжних служб переглядати надіслані декларантами документи, приймати рішення по цим справам, вносити результати видів контролю та узгоджувати час проведення митного огляду.

При цьому суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності надають до митниці відповідний пакет документів, а всі необхідні дозволи від інших органів щодо ввезення продукції будуть отримуватися автоматично в електронному вигляді. У разі надходження такого дозволу митне оформлення товарів здійснюватиметься у встановлений час.

Відповідно до вимог вищезгаданої постанови Кабінету Міністрів України декларантам надсилаються повідомлення про перетин митного кордону вантажів, у тому числі тих, які підлягають відповідним видам контролю.

У повідомленнях зазначається дата та пункт пропуску, через який прямували транспортні засоби декларанта, види контролю, завершені безпосередньо в пункті пропуску, а також ті, які необхідно провести всередині країни, та необхідний для цього перелік документів.

Так, за бажанням декларанти можуть подати документи як в «Єдине вікно», так і традиційним методом за старою технологією.

Разом з цим слід зазначити, що електронна система обміну даними «Єдине вікно» дозволяє:

- значно скоротити час проведення митних процедур;

- усунути можливості для корупційних проявів;

- сприяти розвитку міжнародної торгівлі.