ЩОДО СПЛАТИ ЄСВ ФІЗИЧНИМИ ОСОБАМИ ПІДПРИЄМЦЯМИ НА СПРОЩЕНІЙ СИСТЕМІ ОПОДАТКУВАННЯ, ЯКІ Є ПЕНСІОНЕРАМИ АБО ІНВАЛІДАМИ

Державна фіскальна служба України листом від 18.10.2016 №33824/7/99-99-17-03-01-17 надала роз’яснення щодо сплати єдино внеску   на   загальнообов'язкове  державне  соціальне  страхування (далі єдиний  внесок)  фізичними особами-підприємцями,  які   обрали  спрощену систему   оподаткування   та   є   пенсіонерами   за   віком   або   інвалідами отримують   відповідно   до   закону   пенсію   або   соціальну   допомогу, процедури    повернення    зазначеній    категорії    платників    надміру    та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску відповідно до норм Порядку зарахування     у     рахунок     майбутніх     платежів     єдиного     внеску на загальнообов'язкове   державне   соціальне    страхування    або    повернення надміру   та/або    помилково   сплачених    коштів,    затвердженого    наказом Міністерства фінансів України від 16.01.2016 N 6 (далі - Порядок № 6).

Згідно з частиною четвертою статті 4 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464) та пунктом 5 розділу ІІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015  № 449 (далі - Інструкції фізичні   особи-підприємці,  які  обрали   спрощену  систему  оподаткування звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами віком   або   інвалідами   та   отримують   відповідно   до   закону   пенсію   а соціальну допомогу.

Згідно зі статтями 1, 4, 6 - 8, 10, 12, 25 та пунктами 92 - 95 розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 Мінфіном розроблено Інструкцію, яка є нормативно-правовим актом.

Абзацом другим пункту 4 розділу III Інструкції визначено, що фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування та є пенсіонерами за віком або інвалідами і отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови самостійного визначення для себе бази нарахування єдиного внеску, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом № 2464. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Зазначеною нормою передбачено, що такі особи мають право на добровільне нарахування, сплату єдиного внеску у порядку, передбаченому для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, визначеному абзацом першим пункту 4 розділу III та пунктом 6 розділу IV інструкції, а також подання звітності відповідно до пункту 2 розділу III Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435 (далі - Порядок).

Для цієї категорії платників зобов'язання зі сплати єдиного внеску виникають виключно за умови подання звітності у строки, зазначені законодавством, та за формою, визначеною Порядком.

У    фізичних    осіб-підприємців,    які    обрали    спрощену    систему оподаткування та є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують згідно із законом пенсію або соціальну допомогу, та які самостійно визначили для себе базу нарахування та сплатили єдиний внесок, у інтегрованій карті платника виникає, позитивне сальдо.

З 01.01.2016 на фізичних осіб-підприємців, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, розповсюджується дія частини 5 статті 8 Закону № 2464, якою передбачена сплата єдиного внеску у розмірі 22 відс. визначеної статтею 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 року № 675 «Про затвердження пропорцій розподілу єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від  18 лютого 2016 року №85 здійснюється   розподіл   сум   єдиного   внеску,   що   сплачується   фізичними особами-підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування за всіма видами соціального страхування.

Водночас у зазначеної категорії платників після сплати єдиного внеску виникає право на отримання будь-якого виду соціальних виплат.

ГУ ДФС у Полтавській області