До відома громадян та суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності регіону щодо внесення змін до Податкового кодексу

Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році»  від 7 грудня 2017 року № 2245-VІІІ (далі – Закон № 2245), набрав чинності з 1 січня 2018 року.

У зв’язку з цим, звертаємо вашу увагу на основні зміни, а саме:

1. Поширено ставку ПДВ 7% на операції з постачання та ввезення на митну територію України всіх медичних виробів, які внесені до Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення або відповідають вимогам відповідних технічних регламентів, що підтверджується документом про відповідність, та дозволені для надання на ринку та/або введення в експлуатацію і застосування в Украї­ні. На сьогодні 7% ПДВ оподатковуються операції з постачання та ввезення на митну територію України лише медичних виробів, включених до переліку, затвердженого постановою КМУ № 410 від 03.09.2014. До операцій з постачання та ввезення на митну територію України всіх інших медичних виробів застосовується ставка ПДВ в розмірі 20%.

2. Внесено зміни в порядок оподаткування ПДВ експрес-відправлень та поштових відправлень. Відповідно до прийнятих змін, які запрацюють з 1 січня 2019 року, не є об'єктом оподаткування ПДВ:

- ввезення на митну територію України товарів, сумарна митна вартість яких не перевищує еквівалент 150 євро, на адресу одного одержувача (юридичної особи, фізичної особи - підприємця) в одній депеші у міжнародних поштових відправленнях або в одному вантажі експрес-перевізника у міжнародних експрес-відправленнях;

- ввезення на митну територію України на адресу одного одержувача (фізичної особи) у перших трьох міжнародних поштових та/або міжнародних експрес-відправленнях протягом одного календарного місяця товарів, сумарна фактурна вартість яких у кожному з відправлень не перевищує еквівалент 150 євро.

У разі перевищення вартості або кількості відправлень буде нараховуватися податок на додану вартість.

3. Унормовані питання ввезення товарів на митну територію фізичними особами у супроводжувальному багажу. Так, без сплати ПДВ фізична особа може ввезти:

- через аеропорти - товари, вартість яких не перевищує 1000 євро;

- через інші пункти пропуску - товари, вартість яких не перевищує 500 євро і вага яких не перевищує 50 кг. При цьому, ця фізична особа має бути відсутня в Україні більше ніж 24 години та яка в'їжджає в Україну не частіше одного разу у 72 години. Якщо ці обмеження не дотримуються, то без сплати ПДВ ввозити  можна тільки товари, вартість яких не перевищує 50 євро і вага яких не перевищує 50 кг.

4. З 1 вересня  2018 року до 31 грудня 2021 року звільнено від ПДВ операції з експорту соєвих бобів (товарна позиція 1201 з УКТ ЗЕД).

5. З 1 січня  2020 року до 31 грудня 2021 року звільнено від ПДВ операції з експорту насіння свиріпи або ріпаку (товарна позиція 1205 з УКТ ЗЕД).

6. До 31 грудня 2018 року звільнено від оподаткування ПДВ та акцизним податком операції із ввезення на митну територію України та з постачання на митній території України виключно електромобілів, що зазначені у товарній підкатегорії 8703 90 10 10 згідно з УКТ ЗЕД (у тому числі вироблених в Україні). При митному оформленні таких товарів має наводитися код звільнення від сплати акцизного податку та податку на додану вартість «181».

7. З 1 січня 2018 року до 31 грудня 2024 року включно, встановлено нові ставки акцизного податку на такі товари: 1) тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну.  Також з 1 липня 2018 року набирають чинності зміни  про те, що марки акцизного податку для ввезених в Україну тютюнових виробів за кодом УКТ ЗЕД 2402 20 90 20 та 2402 20 90 10 відрізняються дизайном і кольором від марок акцизного податку для ввезених в Україну інших тютюнових виробів.

Ставки акцизного податку на спирт, пиво та алкогольні напої не збільшено, крім планового вирівнювання пільгової ставки на коньяк до ставки на інші спиртові дистиляти (загальне збільшення на 12%). Уточнено формулювання норми щодо оподаткування акцизним податком  за зниженою ставкою зброджених напоїв, одержаних виключно в результаті природного (натурального) бродіння фруктових, ягідних та фруктово-ягідних соків,  з вмістом спирту етилового не більше 8,5 відсотків об’ємних одиниць. Квас живого бродіння (код 2206 згідно УКТ ЗЕД) виключено з підакцизних товарів.

8. До 1 січня 2023 року, суб’єкти космічної діяльності, на яких поширюється дія Закону України „Про космічну діяльність“, звільняються від сплати податку на додану вартість за операціями з постачання на митній території України результатів науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт, які виконуються для потреб космічної діяльності.

9. Підставою для митного оформлення легких та важких дистилятів, скрапленого газу, бутану, ізобутану, що ввозяться на митну територію України з метою використання у виробництві етилену, а також підставою для митного оформлення речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, які ввозяться на митну територію України з метою використання в хімічній промисловості, є подання виробником до митниці, яка здійсню митне оформлення, засобами електронного зв’язку копії податкового векселя, авальованого банком та взятого на облік контролюючим органом. Встановлено заборону на імпорт та експорт виноградного дистиляту спиртового.

9. До 1 січня 2020 року платникам податку надано право на розстрочення сплати ПДВ під час імпорту обладнання за переліком кодів згідно з УКТ ЗЕД, яке ввозиться для власного виробництва.

Звертаємо увагу, що до внесення відповідних змін до Митного кодексу України, при оподаткуванні товарів, що ввозяться громадянами на митну територію України в ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі, через іншф, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України, з 1 січня 2018 року застосовуються правила:

-                     визначені статтею 374 Митного кодексу України – щодо мита;

-                     визначені Законом № 2245 – щодо податку на додану вартість.

Головне управління ДФС у Полтавській області