Діалог розпочато

24 березня у залі засідань Гадяцької районної ради відбувся експертний круглий стіл на тему: «Переваги міжнародних стандартів Ініціативи прозорості видобувних галузей для громад, органів влади та бізнесу» за участі голови та працівників Полтавської філії Суспільної служби в Україні, депутата Полтавської обласної ради Володимира Савченка, депутатів районної ради, заступників голови райдержадміністрації Івана Волощука та Сергія Бондаренка, представників громадських організацій, ЗМІ.

Ініціатива прозорості видобувних галузей – це незалежний і добровільно підтримуваний на міжнародному рівні стандарт забезпечення прозорості. Він вимагає проведення аудиту платежів, які здійснюють компанії, та доходів, пов’язаних з розробкою національних природних ресурсів, які отримують уряди країн.

Гості з області: Ганна Кіященко та Юрій Філенко - акцентували увагу на тому, що багато років саме нафтогазова галузь є закритою для суспільства, але настав час змінювати підходи та надати можливість громадам, які проживають у видобувних регіонах, отримати доступ до інформації та знайти порозуміння з видобувними компаніями на місцях.

В обговоренні даного питання активну участь взяли громадські діячі Іван Іванюта, Микола Торяник, Олександр Сиваш, депутати районної ради Анатолій Цимбал, Віктор Оробей.

Вони виступали за те, щоб видобувні та переробні компанії сплачували податки саме до місцевих бюджетів, а не за місцем реєстрації у Київ, Львів чи інші міста України. Видобувні регіони та громади повинні отримати справедливий розподіл ресурсної ренти. Також не зрозуміло, хто є власником свердловин у районі.

Піднімалося питання як боротися з екологічними наслідками роботи нафтогазовидобувних компаній. Микола Торяник запропонував звернутися до Верхової ради України із пропозицією прийняти на державному рівні важелі впливу громади на видобувні компанії.

Учасники круглого столу домовилися розглянути дане питання через деякий час за участі Полтавської філії Суспільної служби в Україні, депутата Верховної ради Тараса Кутового,депутатів Полтавської обласної ради від нашого району, які голосують за надання дозволів на видобування газу, нафти та конденсату на Гадяччині, депутатів районної, міської ради, сільських голів і депутатів сільських рад, на території яких знаходяться нафтогазові комплекси, представників влади і громадськості, правоохоронних органів.