Новини Гадяцького району

4-5 липня у Гадяцькому районі під головуванням голови районної ради Володимира Нікітенка, голови райдержадміністрації Олексія Матюшенка пройшли семінари на тему: Децентралізація: досвід ефективної реформи в Пирятинському та Шишацькому районах.

4 липня питання децентралізації обговорювали на кущових семінарах у Мартинівському, Петрівсько-Роменському та Лютенському сільських будинках культури, 5 липня – у кіноконцертному залі «Дружба» м. Гадяч.

На семінар були запрошені представники усіх сіл району, працівники освіти, медицини, апаратів сільських та Гадяцької міської ради, депутати обласної, районної та сільських рад. Перед присутніми виступили начальник відділу економічного розвитку, торгівлі та інфраструктури РДА Анастасія Опришко, начальник фінансового управління РДА Олександр Шаповал, головний спеціаліст – координатор проектів та інвестиційних програм ресурсного центру Гадяцької районної ради Ольга Киричко, адміністратор Центру надання адміністративних послуг райдержадміністрації Юлія Огілько, керівник програми практичної політики, експерт Інституту Політичної Освіти Олександр Солонтай, голова Пирятинської об’єднаної територіальної громади Олексій Рябоконь.

Доповідачі коротко розповіли про реформу децентралізації влади, охарактеризували переваги об’єднання сіл у громади.

За перспективним планом у Гадяцькому районі передбачено формування 5 територіальних громад: Веприцької, Лютенської, Сарівської, Петрівсько-Роменської та Гадяцької. Він розробляється для того, щоб у регіоні не залишалося неспроможних громад, тобто тих, які будуть неспроможні самостійно себе утримувати.

Олександр Шаповал порівняв скільки додаткових коштів можуть отримати громади після об’єднання. Ольга Киричко зазначила, що прерогатива при відборі учасників у міжнародних донорських проектах також надаються саме таким громадам. Юлія Огілько розповіла про переваги надання адмінпослуг послуг на місцях. Досвідом об’єднання та подальшою роботою у громаді поділився Олексій Рябоконь.

Олександр Солонтай також охарактеризував реформу децентралізації, наголосив на позитивних сторонах об’єднання та переконував у необхідності зробити це якнайшвидше.

Децентралізація дасть можливість на місцях вирішувати усі питання без втручання центральної влади. Необхідною умовою створення громади є економічна спроможність, тобто можливість для людей заробляти на життя в межах географічної доступності, щодо центру громади, перевагу віддають тому, який має краще розвинену інфраструктуру. Для таких громад держава передбачає фінансову підтримку шляхом надання субвенції згідно з планом соціально-економічного розвитку та на освіту і медицину.

Спроможні громади отримують повноваження міста обласного значення, тобто мають самостійний бюджет. І головне – вони можуть самостійно розпоряджатися землею.

Також, на даний час розробляється законопроект, в якому зазначається про передачу в управління об'єднаним територіальним громадам земель, що знаходяться поза межами населених пунктів

Наостанок Олексій Матюшенко зазначив, що процес децентралізації та об’єднання громад – неминучий: «Щоб не заснути у Комсомольську, а прокинутися у Горішніх Плавнях, треба працювати зараз». «Сьогодні сільські голови мають відкинути власні амбіції. Той, хто не хоче об’єднуватися, думає про себе, а не про населення», - на завершення зазначив Володимир Нікітенко.