Аби подібне ніколи не повторювалося у майбутньому

30 вересня у Козельщині урочисто відкрито меморіальну дошку на вшанування пам’яті польських військовополонених, які перебували у таборі НКВС на території Козельщинського жіночого монастиря восени 1939 року.

Голова райдержадміністрації Сергій Сушко, голова районної ради Юрій Марченко і Козельщинський селищний голова Дмитро Піщаний привітали прибулих на церемонію урядовців та представників громадських організацій Республіки Польща. Серед них – Генрик Літвін, Надзвичайний та Повноважний Посол Республіки Польща в Україні з дружиною; Ян Гранат - Генеральний Консул Республіки Польща у Харкові, Титулярний Посол; Пьотр Матусяк - керівник візового відділу Генерального Консульства, Анджей Кунерт - міністр, секретар Ради охорони пам’яті боротьби та мучеництва з колегами пані Терезою Барановською й Адамом Сівеком; заступник військового аташе Посольства Республіки Польща в Україні Аркадіуш Кобелак і помічник військового аташе Яцек Генс.

У мітингу пам’яті також взяли участь заступник голови облдержадміністрації, депутат обласної ради Валерій Пархоменко, секретар Полтавської міської ради Оксана Деркач, діячі громадських організацій з Полтави і Кременчука.

Промовці наголошували, що у страшні жорнова тоталітаризму потрапили і український і польський народи, як і молдавани, росіяни, білоруси, жителі балтійських країн.

Виступи поляків були пронизані сумом і тугою за своїми дідами і прадідами, не всі могили яких віднайдено і вшановано. Разом з тим, високі гості висловили щиру вдячність посадовцям і ученим незалежної України, краєзнавцям, журналістам за сприяння у встановленні правди про долю польських громадян, постраждалих від сталінських репресій. Відповідно, паном Анджеєм Кунертом вручені нагороди керівникам району Юрію Марченку і Сергію Сушку, голові Полтавського обласного осередку Спілки поляків України Віктору Мареничу, голові представництва Міжнародного комітету Миру в Україні Андрію Мельнику. Меморіальна дошка - це не лише нагадування про безневинно загиблих, але й застереження для майбутніх поколінь. Жертви мають бути вшановані, а злочини тоталітаризму – засуджені. Тільки тоді подібне ніколи не повториться у майбутньому.