Об’єднання громад потребує об’єднання зусиль

29 березня в Миргороді відбулося засідання громадської ради при голові районної ради, в якому взяли участь голова районної ради Яринич Л.М. та перший заступник голови районної держадміністрації Фесенко В.А.

Голова громадської ради Ребрик Л.М. оголосила, що на розгляд винесено два питання – хід децентралізації та стан виплат субсидій жителям району.

Стосовно справ із субсидіями в районі розповіла начальник управління соцзахисту райдержадміністрації Шевченко О.І. Вона повідомила присутнім, що субсидії призначено майже 57% жителям району при обласному показнику 66%. Виплати здійснюються вчасно, призначення та актуалізація даних виконується оперативно. Робота по обслуговуванню ведеться через єдину базу субсидій. Є доступ до реєстрів переміщених осіб, осіб з інвалідністю, тощо. Вона відповіла на багато інших питань щодо соціального забезпечення окремих категорій громадян.

Далі приступили до обговорення актуального питання щодо перебігу заходів децентралізації в районі. Голова районної ради Яринич Л.М. охарактеризував темпи та особливості процесу утворення громад у області та у «сусідів» – Шишацького, Великобагачанського і Лубенського районів. У Шишаках усі населені пункти крім одного об’єдналися в громаду, в Лубнах до складу Засульської ОТГ увійшла більша частина району. Але добровільне об’єднання не завжди зразу дає очікуваний результат. І те, що розпорядженням КМУ від 14 березня 2018 року №159-р у Полтавській області визнано спроможними лише 10 об’єднаних територіальних громад свідчить, що організаторам цього процесу слід дуже зважено і ретельно планувати заходи, враховуючи об’єктивні і суб’єктивні фактори, особливості кожної потенційної громади, обов’язково здійснювати всебічний економічний аналіз та розрахунки у тісній взаємодії між усіма учасниками цього процесу.

Нажаль, утворення Великосорочинської ОТГ не можна назвати позитивним прикладом, ця громада поки-що не є спроможною. В той же час отриманий досвід потрібно враховувати для недопущення стратегічних помилок та прорахунків. Районна рада і райдержадміністрація всіляко сприяють проведенню реформ у районі, але практика показує, що потрібна тісна співпраця у цих питаннях, як це, наприклад, має місце з Комишнянською сільською радою.

Змістовним та конкретним виступом Яринич Л.М. задав активний тон для подальшого обговорення питання.

Перший заступник голови райдержадміністрації Фесенко В.А. проінформував, що завершується робота по утворенню Комишнянської ОТГ до складу якої, окрім Комишні, увійдуть прилеглі населені пункти, які на сьогодні входять до складу Зуєвецької, Клюшниківської, Черевківської, Черкащанської та Остапівської сільських рад. Він наголосив, що головним завданням є те, щоб жителі відчули покращення від утворення ОТГ.

Комишнянський селищний голова Харченко В.І. у своєму виступі розповів про підготовку до об’єднання громад. Він озвучив конкретні виклики, що постануть перед утвореною громадою у соціальній сфері, ЖКГ, бюджетом тощо. Найбільшою проблемою є незадовільний стан доріг. Не дивлячись на масштабні ремонти, які вдалося провести у 2017 році за сприяння народного депутата Кулініча О.І. ще багато доріг потребують дороговартісного відновлення. Наразі на 100% забезпечені водогоном і вуличним освітленням. Майбутня громада візьме на себе утримання житлово-комунального господарства, прогнозується, що при цьому навіть виникне кадрова проблема. Бібліотеки, клуби відремонтовані, медичні заклади зараз у задовільному стані, але скільки їх буде потрібно покаже ситуація після об’єднання. Розглядаються варіанти суміщення посад місцевої пожежної частини. Також Харченко В.І. коротко розкрив питання доходів, податків, зайнятості населення, роботу місцевого шерифа і т.д. У підсумку члени громадської ради отримали уявлення про реальний стан та проблеми децентралізації, розуміння про необхідні обсяги фінансування.

Начальник відділу освіти Рудченко О.І., в.о. начальника відділу культури Черненко Н.П. та головний лікар ЦПМСД Павленко Л.П. ознайомили громадську раду з тим, як буде проводитися передача повноважень по управлінню освітою, культурою та охороною здоров’я, що доведеться змінювати у функціюванні закладів культури, лікувальних та навчальних закладах тощо.

Присутнім було продемонстровано відеофільм про досвід реорганізації центрів первинної медицини. Павленко Л.П. наголосила, що існуюча база Миргородського ЦПМСД достатня для того, щоб обслуговувати не менше 100 тис. населення, хоча і є певний дефіцит кадрів. Об’єднаним громадам недоцільно розглядати варіанти утворення власних центрів первинної допомоги – за рекомендаціями МОЗ такий центр повинен охоплювати щонайменше 100 тис.грн. У світлі цього не можна назвати раціональним та виправданим прийняте Миргородською міською радою рішення про утворення центру первинної допомоги.

Утворення відповідальних спроможних громад потребує формування особистої відповідальності у кожного жителя району. Тільки об’єднавши зусилля спільно можна домогтися побудови самодостатніх ОТГ. Такого висновку дійшли учасники засідання.

Голова районної ради Яринич Л.М. подякував Ребрик Л.М. та присутнім за участь громадської ради у розгляді важливих питань та напрацюванні пропозицій по успішному здійсненню реформ у районі.