Екологічні проблеми зблизька

e-mail Друк PDF

12 серпня у Новосанжарському, Козельщинському, Кременчуцькому районах та місті Кременчуці відбулося виїзне засідання постійної комісії обласної ради з питань екології та раціонального природокористування.

У засіданні, яке вела  голова комісії Тетяна Корост, взяли участь голова постійної комісії обласної ради з питань освіти, науки, культури Іван Гальченко, керівники органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, екологи, фінансисти, будівельники.

Мета поїздки – продовжити вивчення екологічних проблем області, оглянути природоохоронні об’єкти та визначити, наскільки ефективно використовуються кошти, виділені на їхнє будівництво з фонду охорони навколишнього природного середовища області.

Першим депутати оглянули полігон твердих побутових відходів, розташований неподалік села Зачепилівка, що у Новосанжарському районі.

На спорудження першої черги цього об’єкту, надзвичайно важливого для збереження чистоти довкілля у райцентрі та навколишніх селах, спрямовано понад 1,3 млн. грн. бюджетних ресурсів, у тому числі – близько 1 млн. – з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища області. Полігон здатний вмістити 113 тисяч кубометрів сміття, розрахований на 10 років експлуатації. Утім, урочисто відкритий у 2010 році, він так і не запрацював. Адже, за відсутністю коштів, до проекту було внесено зміни, внаслідок чого на полігоні відсутні електро- та водопостачання, бульдозер для  згортання відходів.

Відтак, замовник робіт - Зачепіліська сільрада -  не змогла отримати паспорт об’єкту. І хоча представник головного розпорядника коштів - управління капітального будівництва облдержадміністрації - Микола Чопівський переконаний, що полігон можна експлуатувати, територіальне управління держгірпромнагляду, санепідемстанція іншої думки. А поки що до 20 навантажених сміттєвозів щодня змушені прямувати з райцентру на переповнене  несанкціоноване сміттєзвалище.

Аби виправити ситуацію, комісія рекомендувала Зачепилівській сільській раді замовити внесення відповідних змін до чинного проекту будівництва полігону та надати запит на фінансування робіт із фонду охорони навколишнього середовища області.

Не менш гостро стоїть питання і введення в експлуатацію Козельщинських очисних каналізаційних споруд, на які вже добрий десяток років очікують жителі селища. На виконання будівельних робіт освоєно понад 1,4 млн. грн., з яких 400 тисяч гривень виділено цьогоріч. Придбано електролізер, насоси.

Будівельно-монтажні роботи підрядна організація майже закінчила, проте їхня якість та відповідність технологічному процесу очищення стоків викликають сумнів як у замовника, так і  у депутатів.

З цього приводу голова комісії Тетяна Корост підкреслила персональну відповідальність  головних розпорядників коштів, керівників  підрядних організацій, представників технічного нагляду за ефективність використання бюджетних коштів, якісне виконання будівельних робіт. Особливу увагу таким об'єктам, на думку голови комісії, мають приділити фахівці житлово-комунального господарства.

-Очисні споруди потрібні у кожному селищі. Бачу, що досвіду у їхньому спорудженні підрядними організаціями зовсім мало. Вважаю, що відповідальність за будівництво таких об'єктвів повинні також брати на себе спеціалізовані підприємства житлово-комунального господарства, які добре розуміються на відповідних технологіях, - наголосила Тетяна Корост. - Враховуючи запевнення підрядника, будемо надіятися, що очисні в Козельщині будуть введені в експлуатацію цього року. Тривожить сам технологічний процес, чи зможе він забезпечити нормальне функціонування споруд.

У Кременчуці депутати оглянули центральну станцію перекачки зливових вод, збудовану ще у 60-і роки минулого століття. Застаріле обладнання з великою потугою відкачує зливні води прямісінько на водну зону центрального міського пляжу.

Для завершення проекту будівництва споруд по припиненню скиду неочищеної дощової води центральної частини міста Кременчука у Дніпродзержинське водосховище обласна рада виділила цього року 1,7 млн. грн. Понад 6 млн. грн. вирішено спрямувати з міського бюджету. На ці кошти буде завершено прокладання колектора та реконструйовано центральну насосну станцію. Є всі підстави сподіватися, що до кінця року будівельно-монтажні роботи будуть виконані, і зливні води потраплятимуть виключно на міські очисні споруди.

Не оминули увагою депутати ще один екологічний об’єкт – будівництво берегоукріплення на території навчально-оздоровчого комплексу  Кременчуцького педагогічного училища імені А.С. Макаренка, що відноситься до спільної власності територіальних громад області.

Як поінформував начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи облдержадміністрації Михайло Андрусенко, на виділені з фонду охорони навколишнього природного середовища області фінансові ресурси виготовлено 2 тисячі бетонних блоків, роботи вже розпочато. Планується укріпити 130 метрів берега.

Оскільки сьогодні завершується будівництво та благоустрій території комплексу, поки що єдиного на Україні, голова комісії Тетяна Корост, депутати: Іван Панасенко, Олег Овчарь, Анатолій Попельнюх - підтримали звернення директора педагогічного училища імені А.С. Макаренка, депутата обласної ради Івана Гальченка про виділення з фонду охорони навколишнього природного середовища області коштів на будівництво пляжу для дітей.

Також учасники засідання ознайомилися зі станом лісонасаджень на території Кременчуцького району, відмітили належний рівень догляду за ними працівниками ДП «Кременчуцьке лісове господарство».

Побували депутати й на території міської зони відпочинку біля ставу села Соснівка, що потребує термінового розчищення.

Насамкінець учасники засідання відвідали регіональний ландшафтний парк «Кременчуцькі плавні», територія якого включає лісовий, лучний, водний та прибережно-водний комплекси. Ця унікальна ділянка заплави зберігає рідкісні різновиди рослинного і тваринного світу, та, як зазначили депутати, є казковим місцем природи, становить  гордість Полтавщини.

Проте, й тут є певні проблеми, одна з яких - придбання катера для пересування працівників парку та здійснення охорони території.