Про ринок земель і продовольчу безпеку

e-mail Друк PDF

7 вересня відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань аграрної політики та земельних відносин, яке за участі заступника голови обласної ради Володимира Марченка, заступника голови облдержадміністрації Володимира Замикули, фахівців профільних управлінь і установ, представників зацікавлених інституцій та громадськості провів голова комісії Володимир Несен.

Головна дискусія за участі депутатів обласної ради Валерія Капленка, Олександра Коваленка, Миколи Андрієнка, Олександра Яковенка та Михайла Харченка розгорнулася під час обговорення інформації Головного управління Держкомзему в області  про хід виконання регіональної Програми розвитку земельних відносин на 2008-2012 роки.

Детально проаналізовано стан реалізації програмних положень відповідно до визначених основних критеріїв: інвентаризації та нормативної грошової оцінки земель (останню повністю завершено у 13 районах), державної реєстрації земельних ділянок, встановлення меж населених пунктів, розмежування земель державної та комунальної власності, оренди земельних часток (паїв) та, особливо – формування ринку земель, базою якого на Полтавщині є землі різних категорій загальною площею 2875,0 тис. га.

Із них, на сьогодні, у державній власності перебуває 1330,1 тис. га, або 46,3% усіх земель краю, у приватній – 1543,8 тис. га, або 53,6%, у колективній – 1,1 тис. га, або 0,1%.

За весь період формування ринку земель в області здійснено продаж 2095 земельних ділянок загальною площею 1914,53 га на суму 257,5 млн. грн. за середньою ціною одного квадратного метра 13,4 грн.

Найбільшу критику присутніх викликали недостатні темпи виконання Програми, відсутність системності та належного інструментарію, невідповідність реаліям сьогодення окремих розрахункових та оцінювальних методик, що подекуди збурює громадську думку тощо. Усе це значно актуалізується у контексті близької перспективи ухвалення Верховною Радою України Закону “Про ринок земель” і подальшої модернізації земельних відносин.

На думку Володимира Замикули, для втілення запланованого у повному обсязі необхідно 147 млн. грн., проте фактична можливість фінансування здійснюваних робіт є значно меншою. Відтак, запропоновано зосередити наявний ресурсний потенціал у першу чергу на систематизації земель обласної комунальної власності.

Ці та інші пропозиції і зауваження враховано у прийнятих комісією Рекомендаціях, адресованих профільним виконавцям, місцевим органам виконавчої влади й самоврядування.

Також на засіданні затверджено і рекомендовано внести на сесію обласної ради Пооб’єктний перелік робіт з охорони земель, витрати по яких підлягають компенсації за рахунок коштів обласного бюджету, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

Члени комісії рекомендують ухвалити сесійно й проект обласної Програми забезпечення продовольчої безпеки в Полтавській області на 2011-2014 роки, який, зокрема, доповнити активно підтриманою всіма пропозицією Володимира Марченка стосовно залучення до процесу насичення регіонального продовольчого ринку безпечними, екологічно чистими продуктами фахівців із захисту прав споживачів, стандартизації, метрології та сертифікації, інших відповідних служб. Оприлюднювати через ЗМІ інформацію про недобросовісних виробників харчової продукції.

Розробникам рекомендовано, також, передбачити у проекті механізми пріоритетного формування регіональних продовольчих ресурсів через місцевих товаровиробників та їхнього спрямування для потреб бюджетних установ.

На зібранні підтримано по суті та рекомендовано схвалити на сесії й низку  клопотань місцевих рад щодо поданих ними проектів землеустрою.