В Автозаводському районі пройшов мітинг та святковий парад

e-mail Друк PDF

27 вересня, напередодні 68-річниці визволення Кременчука від фашистських загарбників та 440-річчя міста,  в Автозаводському районі міста пройшли урочиста хода, мітинг пам’яті та справжній святковий парад. Організатором традиційної ходи-параду став Автозаводський райвиконком.

В урочистостях взяли участь ветерани Великої Вітчизняної війни та Збройних Сил, керівники Автозаводського району та міста, депутати та директора підприємств, учні та студенти, військовослужбовці та військові ліцеїсти. Серед почесних гостей - визволитель Кременчука, полковник у відставці Анатолій Нестерович Полозов, який 18-річним юнаком звільняв місто у далекому 1943-му році, будучи рядовим 394-го полку 97 Гвардійської стрілецької дивізії. На свято до Кременчука завітали делегації із чотирьох регіонів Росії - з Москви, міста Ногинська  Московської області, міста Пєтушки Володимирівської області, та міста Острогожськ Воронезької області. Всього 16 представників із братньої країни – представники ветеранських організацій, місцевих державних адміністрацій та юні пошуковці.

Захід розпочався урочистою ходою від церкви у Великій Кохнівці вздовж Полтавського проспекту до пам’ятника «Воїну-визволителю». Перед колоною у кілька тисяч людей військові ліцеїсти несли величезну Георгієвську стрічку.

Мітинг біля пам’ятнику «Воїну-визволителю» відкрив голова Автозаводської районної ради Володимир Коваленко. Поздоровивши ветеранів та всіх мешканців району зі святом, і подякувавши ветеранам за їх мужність та ратний подвиг, він розповів про збереження пам’яті про війну та вивчення історії звільнення Кременчука в рамках районного проекту «Пам'ять про війну єднає». Вже кілька років за цією програмою йде вивчення історії та бойового шляху тих військових частин та з’єднань, яким за визволення Кременчука було присвоєно почесне найменування «Кременчуцьких». Вісім шкіл району створили учнівські загони, які ведуть пошукову роботу. Цього літа юні пошуковці разом із педагогами відвідали міста в Росії, де були сформовані ці військові частини, зустрілися там з ветеранами, обмінялися досвідом пошукової роботи, та набрали священної земля з місць формування частин з тим, щоби об’єднати її з кременчуцькою землею, яка густо полита солдатською кров’ю.

Вітальні слова від вдячних нащадків були сказані заступником міського голови Віктором Калашником, головою Автозаводської районної Ради ветеранів Олексієм Зубченко, начальником Кременчуцького військового гарнізону Сергієм Шкуратовим, старшокласником школи №24.

Після вручення ветеранам квітів, Хвилини мовчання та військового салюту, до підніжжя пам’ятника «Воїну-визволителю» поклали квіти. Спочатку пам'ять полеглих воїнів вшанували ветерани, потім керівники міста та району разом із депутатами, учнівська молодь та мешканці міста.

Святковий парад відкрив військовий УАЗік з державним прапором. За ним, віддаючи військову честь ветеранам, урочисто промарширували колони військових ліцеїстів та особового складу 107-го реактивного артилерійського полку, який також носить почесне найменування «Кременчуцький». Після показового виступу спецпідрозділу в/ч 3059 з елементами рукопашного бою, перед ветеранами пройшли пошукові загони загальноосвітніх шкіл району із копіями Бойових прапорів військових частин та з’єднань, бойовий шлях яких вони вивчають. Ветеранів вітали колони студентів Кременчуцького льотного, медичного коледжу та Кременчуцького інституту Дніпропетровського університету економіки і права, професійно-технічних училищ району та юних спортсменів з ДЮСШ-2. Мабуть найбільш цікавою була колона Кременчуцького професійного ліцею ім. А.С.Макаренка на чолі із директором закладу, депутатом Автозаводської райради Іваном Максаком. Ветерани та всі глядачі були у захваті від ансамблю юних барабанщиць та Театру Мод навчального закладу, які продемонстрували їм свої таланти.

Особливий інтерес у численних глядачів викликала колона військової та спеціальної техніки: бойова машина 9А52 та транспортно-заряджаюча машина 9Т234 реактивної системи залпового вогню «Смерч» з в/ч А1546, нові самоскиди, вантажні та спеціальні автомобілі, виробництва ХК «АвтоКрАЗ», пожежна та рятувальна техніка управління МНС, сучасний автозаправник ЗАТ «Псьол».

На завершення параду свою майстерність та віртуозність у виконанні музичних композицій ветеранам продемонстрував військовий оркестр 107-го реактивного артилерійського полку під керівництвом Олександра Черевка.

Після параду всіх ветеранів гостинно запросили на «солдатський привал», де під «бойові 100 грам» із справжньою солдатською кашею вони згадували свою військову юність та поминали тих, хто загинув, захищаючи нашу Батьківщину, або помер від ран та хвороб після війни.

Святковий парад-хода та мітинг у пам’ятника «Воїну-визволителю» проводиться в Автозаводському районі Кременчука двічі на рік – до Дня Перемоги та до Дня визволення Кременчука від фашистських загарбників.

Віктор Крук