Пам'ять про війну єднає

e-mail Друк PDF

28 вересня у парку Миру, що в Автозаводському районі м.Кременчука, пройшов урочистий захід під промовистою назвою «Пам'ять про війну єднає». Це велелюдне зібрання стало одним із головних у рамках масштабного однойменного проекту, який реалізується у районі протягом останніх трьох років.

Відтак, задля збереження пам’яті про війну та вивчення історії визволення міста вісім шкіл району вивчали бойовий шлях тих 8-ми військових частин, яким за визволення Кременчука було присвоєно почесне найменування «Кременчуцьких».

Протягом травня-вересня цього року юні пошуковці разом зі своїми педагогами відвідали міста в Росії, де були сформовані ці військові частини, зустрічалися там з ветеранами, обмінювалися досвідом пошукової роботи, та запросили російських друзів на 440-річчя Кременчука. Вони привезли з місць формування військових частин російську землю з тим, щоби поєднати її з українською землею.

На ювілей до Кременчука завітали 16 гостей із чотирьох регіонів Росії, де проходило формування військових частин: з Москви, з м.Ногінська  Московської області, з м.Пєтушки Володимирівської області, та з м.Острогожськ Воронезської області. Серед них представники ветеранських організацій та місцевих державних адміністрацій.

На Алеї Слави Меморіального комплексу парку Мира кілька сотень кременчужан, які зібралися на урочистий мітинг пам’яті воїнів-переможців, прослухали голос Левітана з повідомлення Інформбюро про визволення Кременчука та відзначення військових частин, які брали участь у його штурмі. Потім з поздоровленням та словами пошани до ветеранів виступили мер міста Олег Бабаєв, голова Автозаводського районної ради Володимир Коваленко, аташе політичного відділу Посольства Російської Федерації в Україні Роберт Литвищенко, заступник голови адміністрації міста Острогожськ Світлана Хатунцева.

Кульмінацією свята стала церемонія поєднання землі, привезеної із Росії, з кременчуцькою землею, яка густо полита солдатською кров’ю. Члени шкільних пошукових загонів із копіями Бойових прапорів тих військових частин, бойовий шлях яких вони вивчають, почергово виносили гільзи із російською землею, привезеною з місць формування цих частин, і висипали її на курган Слави Меморіалу. Гостям із Росії урочисто вручали капсули з землею, взятою на кременчуцьких братських могилах.

Дівчата в українських національних костюмах піднесли запалені свічки до меморіальних дошок. Хвилина мовчання. Військовий салют у пам'ять про загиблих визволителів. Після завершення урочистої церемонії до Меморіалу поклали квіти.

Ветерани війни та гості із Росії з задоволенням оглянули експонати Музею військової техніки під відкритим небом у парку Мира, подивилися дефіле військового оркестру 107-го Кременчуцького реактивного артилерійського полку, та разом сфотографувалися на пам'ять.

Нагадаємо, що в рамках проекту Автозаводської районної ради «Пам'ять про війну єднає» пошукові загони кременчуцьких шкіл досліджують історію та бойовий шлях військових частин та з’єднань:

- гімназії №5 - 308–го  Гвардійського  Кременчуцького мінометного полку, який був сформований у жовтні 1942 року в місті Москва

- спеціалізованої школи-інтернату - 219-ої Кременчуцької танкової бригади, яка була сформована у липні 1942 року в місті Пєтушки Володимирської області

- школи №24 - 1902–го Кременчуцького самохідного артилерійського полку, який був сформований у липні 1943 року в місті Острогожськ Воронезької області

- колегіуму №25 - 469-го Кременчуцького мінометного полку, який був сформований у 1943 році поблизу місті Уфа

- школи №28 - 214-ої  Кременчуцької стрілецької дивізії, яка була сформована в грудні 1941 року в місті Уфа

- школи №12 - 97-ої Гвардійської Полтавської стрілецької дивізії, яка була сформована в серпні 1941 року в Ставропольському краї Російської Федерації.

- школи №8 - 6-ої Гвардійської Кременчуцької  повітряно-десантної дивізії, яка була сформована в грудні 1942 року в місті Ногінськ Московської області.

- школи №27 - 233-ої Кременчуцької стрілецької дивізії, яка була сформована у травні 1942 року в місті Подольськ Московської області.