Впроваджувати передовий досвід управління відходами

e-mail Друк PDF

5 жовтня відбулося розширене спільне засідання  Регіональної дорадчої ради Національного Конгресу місцевого самоврядування України в Полтавській області та  Регіонального відділення Асоціації міст України, на якому розглянуто питання про поводження та утилізацію твердих побутових відходів міст і населених пунктів Полтавської області.

У засіданні, яке вів голова обласної ради, голова дорадчої ради Національного Конгресу місцевого самоврядування України в Полтавській області Іван Момот, взяли участь заступник голови обласної ради Володимир Марченко, перший заступник голови облдержадміністрації, депутат обласної ради Віктор Животенко, заступники голови облдержадміністрації Володимир Замикула, Олена Адамович, міські голови, голови районних рад, голови райдержадміністрацій, депутати обласної ради – члени постійних комісій з питань екології та раціонального природокористування, з питань житлово-комунального господарства, керівники обласних управлінь і служб, територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади, представники громадських організацій, журналісти.

Про ситуацію з поводженням та утилізацією твердих побутових відходів в області доповіли: начальник Головного управління житлово-комунального господарства в області Олександр Тонков, начальник Державного управління охорони навколишнього природного середовища в області Ігор Піддубний, начальник Державної екологічної інспекції в області Андрій Нерета.

На Полтавщині щорічно утворюється понад 1,5 млн. куб. м. твердих побутових відходів, які вивозяться на 377 полігонів і сміттєзвалищ. Послугами зі збирання твердих побутових відходів охоплено більше 71% населення області.

Утім, є проблеми. Так за інформацією Головного управління житлово-комунального господарства облдержадміністрації, 46 полігонів і сміттєзвалищ нині перевантажені. Не всі з них мають повних пакет документів, передбачених законодавством. Наразі необхідно збудувати ще 24 полігони. У містах і селах є чимало стихійних сміттєзвалищ: у старих садках, покинутих садибах, на берегах водойм. Пластикові пляшки, полімери, поліетилен, кінескопи, енергозберігаючі лампи, побутове обладнання та багато інших матеріалів підлягають спеціальній утилізації.

Значну екологічну небезпеку твердих побутових відходів для довкілля підтверджують результати проведених санітарно-бактеріологічних досліджень. Наразі маємо непоодинокі випадки забруднення відходами ґрунтів, повітря, підземних вод. 84% об’єктів видалення ТПВ у Полтавській області мають високий рівень екологічної небезпеки.

- Саме тому сьогодні надзвичайно важливо намітити шляхи вирішення  проблеми, - зазначив голова обласної ради Іван Момот. - Зокрема, щодо  сортування, переробки та утилізації твердих побутових відходів. Адже від її вирішення у значній мірі залежить збереження довкілля, екологічна безпека територій, життя і здоров’я громадян.

Дещо у цьому плані в області вже зроблено. Діє регіональна Програма поводження з твердими побутовими відходами, завданням якої є покращення загального стану сфери поводження з твердими побутовими відходами. З фонду охорони навколишнього середовища області спрямовуються кошти обласного бюджету на придбання сміттєвозів, контейнерів для збирання та транспортування твердих побутових відходів, будівництво полігонів ТПВ. У цьому році з обласного бюджету на ці завдання було спрямовано 800 тис. грн.

На території Полтавщини є ще одна дуже серйозна і дуже давня проблема, на яку звернув увагу присутніх Іван Момот. Це – ліквідаціяневизначених та непридатних до використання хімічних засобів захисту рослин, яких в області налічувалося більше 700 т. Зберігаються вони на 109 складах, які напівзруйновані та, як правило, не охороняються.

Зволікати з ліквідацією небезпечних пестицидів не можна, тому обласна влада звернулася до Міністерства екології та природних ресурсів з пропозицією про співпрацю. Такий варіант вирішення багаторічної проблеми знайшов відображення у Регіональній цільовій Програмі поводження з непридатними хімічними засобами захисту рослин на 2011-2013 роки, яка була затверджена рішенням обласної ради.

Відповідно до програми, у 2011 році на вивезення отрутохімікатів з Полтавщини для подальшої утилізації з державного та обласного бюджетів виділено та освоєно 8,5 млн. гривень. На останній сесії обласної ради на ці заходи додатково спрямовано ще 4 млн. гривень. На сьогодні небезпечні отрутохімікати вивезені майже повністю з Диканського, Котелевського, Решетилівського, Шишацького, районів. Розпочато вивезення пестицидів із Великобагачанського та Миргородського районів. Загальна кількість вивезених з області отрутохімікатів становить 73 т.

Проблемою цивілізованого поводження з твердими побутовими відходами переймаються органи місцевого самоврядування та місцевої виконавчої влади.

Комсомольський міський голова Сергій Супрун:

-У Комсомольську триває процедура коригування проектної документації діючого полігону твердих побутових відходів, внесення змін до Генплану території міста з метою збільшення площі існуючого полігону з 6,9 га до 11,98 га. та встановлення там сортувальної лінії. Полігон з 2006 року по 2011 рік не реконструювався із-за відсутності коштів. В місті запроваджена система збирання ТПВ контейнерним способом, облаштовано 50 контейнерних майданчиків для роздільного збирання побутових відходів, придбано 223 контейнери різної ємкості та встановлено контейнери в сміттєвих камерах багатоповерхових будинків – 228 штук, встановлено 7 контейнерів для відокремленого зберігання пластикових пляшок, в місцях загального користування встановлено урни.  У першому півріччі 2011 року ліквідовано 18 несанкціонованих сміттєзвалищ. Розширюється мережа заготівельних пунктів по прийому вторинної сировини. Придбано спецтехніку – 5 автомобілів та 3 трактори з причепами. У планах – будівництво майданчиків для складування негабаритного сміття. До вирішення проблеми необхідно підходити комплексно. Варто запозичити закордонний досвід у частині будівництва заводів по сортуванню відходів. За цим майбутнє.

Миргородський міський голова Сергій Соломаха:

- Миргород - місто курорт. Відпочиваючі обов’язково звертають увагу най його санітарний стан. Роздільне збирання від­ходів від населення,підприємств, установ і організацій запроваджене в місті з 2006 року. Крім того, організовано роботу по санітарному очищенню приватного сектору міста шляхом встановлення в кожному дворі пластикових контейнерів для роздільного збору ТПВ. В зв’язку з цим більша час­тина відходів використовується як вторинна сировина, що дало можливість отриму­вати додаткові кошти за рахунок направлення відходів на вторинну переробку, а, найголовніше, зменшило більше ніж у 2 рази навантаження на місця видалення відходів. Основною метою в сфері поводження з ТПВ у найближчі роки у Миргороді є досягнення європейського рівня поводження з відходами. З цією метою розроблений проект «Утилізація твердих побутових відходів (ТПВ) методом низького температурного піролізу з подальшим отриманням синтезгазу, тепла та електричної енергії». Вважаю, що однією з умов успішного вирішення проблеми поводження з твердими побутовими відходами є активна просвітницька робота з населенням, включаючи плакати, листівки, рекламні акції, зустрічі з громадськістю.

Перший заступник Кременчуцького міського голови Андрій Погребний:

- Для розв’язання проблеми поводження з твердими побутовими відходами розроблена «Інноваційна програма впровадження роздільного збору твердих побутових відходів на території м. Кременчука». В рамках першого етапу на лізинговій основі придбано 880 контейнерів та 4 одиниці спецавтотранспорту на загальну суму майже 9 млн. грн.  Розроблено проект «Утилізація твердих побутових відходів в місті Кременчук». Інноваційність проекту полягає в можливості виробництва електроенергії із альтернативних джерел енергії (в даному випадку полігонного газу) та паралельного виробництва тепла, продажу електроенергії енергомережам за «зеленим» тарифом, скорочення викидів метану в атмосферу. Виконкомом міської ради укладено довгострокову угоду з німецькою компанією „Haase Energuetechnik AG” щодо реалізації спільних проектів в сфері поводження з ТПВ. В рамках цієї угоди за 2009-2010 роки фірмою «Haase Energuetechnik AG» інвестовано в проект „Утилізація твердих побутових відходів в місті Кременчук” 420 тис. євро. За рахунок цих коштів на полігоні ТПВ м. Кременчука пробурені шість свердловин для видобутку біогазу та установлений газогенератор для забезпечення полігону електроенергією.

Голова Шишацької районної ради Юрій Лубенець:

- У районі функціонує 13 санкціонованих сміттєзвалищ та полігон твердих побутових відходів площею 14,5 га. Особливу увагу ми приділили вивченню громадської думки. В анкетуванні взяло участь 570 мешканців району. 82% населення підтримали ідею унітарного збирання твердих побутових відходів з поступовим переходом на роздільне збирання. У числі намічених заходів на 2011 рік – створення районного комунального підприємства, розробка системи договорів щодо плати за збір ТВП, визначення та проектування раціональних місць для встановлення контейнерів для унітарного збору ТВП, впровадження унітарного збору твердих побутових відходів у населених пунктах: Шишаки, Гоголеве, Михайлики, Куйбишеве, Сагайдак, Велика Бузова, Яреськи, придбання спецавтомобіля для збору ТВП.У наступному році плануємо проектування логістичних маршрутів та оптимального часу збору ТВП, будівництво майданчиків, придбання контейнерів, охоплення унітарним збиранням інших сіл району, впровадження пілотного проекту по роздільному збиранню ТВП у Шишаках та Яреськах, створення системи інформаційного обліку відходів, будівництво сміттєсортувальної станції.

Свою точку зору на означену проблему та пропозиції по її вирішенню висловили  голова Полтавської районної ради Василь Степенко, Зачепилівський сільський голова Новосанжарського району Михайло Зарізький, Червонозаводський міський голова Лохвицького району Віталій Сидоренко, Градизький селищний голова Василь Компанієць, голова громадської ради при облдержадміністрації Володимир Голуб, доцент кафедри екології Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка Оксана Ілляш.

Як зазначив голова обласної ради Іван Момот, Полтавщина – це наш спільний дім, про чистоту та безпечність якого повинні потурбуватися як представники влади, так і громадськість.

- Перспективні шляхи розв’язання цієї проблеми сьогодні озвучили екологи, науковці,працівники житлово-комунального господарства, набутим досвідом  поводження з твердими побутовими відходами поділилися керівники органів місцевого самоврядування, Кращий досвід, безумовно, заслуговує на вивчення та поширення в області, - наголосив, підбиваючи підсумки обговорення Іван Момот.

Голова обласної ради зазначив, що дану проблему можна вирішити комплексно, спираючись на інноваційні технології, за рахунок концентрації бюджетних ресурсів, коштів підприємств, бізнесових структур, інвестицій.

На його переконання, у цій важливій справі необхідно об’єднати зусилля влади, громадськості, депутатського корпусу області.

За результатами засідання було ухвалено резолюцію.