Проблеми функціонування будинків-інтернатів депутати вирішували у Зінькові

e-mail Друк PDF

25 жовтня на базі Зіньківського дитячого будинку-інтернату, що відноситься до об’єктів спільної власності територіальних громад області,  відбулося виїзне засідання постійної комісії обласної ради з питань соціального захисту населення.

До початку пленарного засідання голова комісії Анатолій Олійник, депутати обласної ради: Тамара Дорохіна, Тетяна Устиименко, Віктор Кравецький оглянули матеріальну базу будинку-інтернату, ознайомилися з умовами проживання дітей, рівнем їхнього медичного обслуговування, поспілкувалися з підопічними та персоналом.

Як розповів директор закладу Олексій Синяговський, нині у будинку-інтернаті проживає 129 вихованців з різних районів області, які внаслідок захворювання мають обмежені можливості. Діти отримують шестиразове харчування, постійно перебувають під наглядом педагогів та медиків. Двічі на рік вони проходять повне медичне обстеження. При будинку-інтернаті функціонує реабілітаційне відділення з медичним супроводом, де проводяться  фізіотерапевтичні процедури, лікувальна фізкультура.

Проблему забезпечення підопічних якісним харчуванням дозволило вирішити власне підсобне господарство, в якому утримується 138 голів свиней та 59 голів великої рогатої худоби.  Є хоч і старенька, проте своя сільгосптехніка, за допомогою якої обробляється 106 га землі. Середня врожайність зернових культур – 32 центнери з гектару - це вище, ніж по району. Полюбляють вихованці смакувати яблука з свого фруктового саду.

Навчання здійснюється за спеціальними програмами з врахуванням особливостей здоров’я кожного з дітей.

Постійну благодійну допомогу закладу надають бізнесмени, серед яких депутати обласної ради Олег Кулініч і Валерій Головко.

Незважаючи на дещо застарілі меблі, Зіньківський дитячий будинок-інтернат справляє гарне враження відремонтованими теплими приміщеннями, благоустроєною територію, доглянутими підопічними, доброзичливим ставленням до них. Це відмітили голова комісії Анатолій Олійник, депутат Тетяна Устименко та ін.

Потому відбулося пленарне засідання, в ході якого було розглянуто питання про хід  виконання  обласної  Програми підвищення рівня забезпечення продуктами  власного виробництва будинків-інтернатів системи соціального захисту населення на 2009-2011 роки.

За інформацією начальника Головного управління праці і соціального захисту населення облдержадміністрації Людмили Корнієнко, в області функціонують 14 будинків-інтернатів, в яких проживає 2,3 тис. підопічних, у тому числі 240 дітей-інвалідів. З метою забезпечення підопічних якісними продуктами харчування, проведення лікувально-трудової терапії, економії бюджетних ресурсів прийнята та впроваджується обласна Програма підвищення рівня забезпечення продуктами  власного виробництва будинків-інтернатів системи соціального захисту населення на 2009-2011 роки. У будинках-інтернатах створено підсобні господарства, утримується 441 корова, 1297 голів свиней. Є птиця і навіть нутрії. У землекористуванні інтернатних закладів 1300 га землі, з них 900 га – орної. Власної техніки для її обробітку недостатньо, тому на договірних засадах використовується техніка сільгосппідприємств.

Екологічно чиста сільськогосподарська продукція – а це, переважно, м’ясо, молоко, овочі - передається на харчування підопічних за собівартістю. Лише за 9 місяців поточного року такої продукції вироблено на 1,7 млн. грн. (за ринковими цінами – 3,4 млн. грн.), що дало можливість зекономити за два роки більше двох мільйонів гривень бюджетних ресурсів.

На сьогодні інтернатні заклади забезпечені власним молоком на 101% від потреби, м’ясом – майже на 70%, картоплею – на понад 19%, іншими овочами – на 26%.

На виконання обласної Програми, для підтримки підсобних господарств будинків-інтернатів за три роки виділено 1 млн. 273 тис. грн., які використані на придбання посівного матеріалу, мінеральних добрив, гербіцидів, паливно-мастильних матеріалів для проведення польових робіт, кормів для тварин.

Цю інформацію комісія взяла до відома та рекомендувала Головному управлінню праці та соціального захисту населенняоблдержадміністрації розробити проект Комплексної соціальної програми для осіб з обмеженими фізичними можливостями на 2012-2014 роки, в якій передбачити фінансову підтримку підсобних господарств при будинках-інтернатах.

У контексті питання щодо фінансування першочергових потреб будинків-інтернатів системи соціального захисту населення області комісія відмітила, що для створення належних, безпечних умов проживання підопічних в інтернатних закладах, підтримки підсобних господарств, забезпечення оплати вартості енергоносіїв та житлово-комунальних послуг потрібні додаткові кошти.

На пропозицію голови комісії Анатолія Олійника, облдержадміністрації рекомендовано розглянути питання про виділення додатково 625 тис. грн. на  заміну внутрішніх електричних мереж у житлових корпусах будинків-інтернатів, виготовлення проектно-кошторисної документації на реконструкцію котельні Вишняківського будинку-інтернату загального типу, проведення енергетичного аудиту в Зіньківському дитячому будинку-інтернату, придбання паливно-мастильних матеріалів та насіння для проведення польових робіт, а також 724 тис. грн. на оплату енергоносіїв та житлово-комунальних послуг, що надаються будинкам-інтернатам.

Депутати розглянули та підтримали пропозиції Головного управління праці і соціального захисту населення облдержадміністрації повнесенню змін до Порядку використання суми адміністративно-господарські санкції та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, що надійшли до державного бюджету, у частині спрямування коштів Фонду соціального захисту інвалідів на зміцнення матеріально-технічної бази будинків-інтернатів системи соціального захисту населення, які здійснюють реабілітацію людей з обмеженими можливостями.

Відтак ухвалено підготувати проект відповідного Звернення обласної ради до Кабінету Міністрів України та внести його на розгляд чергової сесії обласної ради.

Голова комісії Анатолій Олійник так прокоментував підсумки засідання:

- Сьогодні ми ознайомилися з роботою одного з кращих будинків-інтернатів системисоціального захисту населення області. Обов’язково відвідаємо й інші заклади. Не ставимо за мету виявити якісь недоліки у роботі колективів та їхніх керівників. Перш за все, хочемо допомогти вирішити  проблеми функціонування будинків-інтернатів, які здебільшого пов’язані з їхнім недостатнім фінансуванням. Для людей з обмеженими фізичними можливостями необхідно створити нормальні умови для проживання, дозвілля, забезпечити якісне харчування, медичне обслуговування, проходження курсу реабілітації. Підопічні мають відчути радість від життя.  Саме на це націлені рекомендації постійноїї комісії, прийняті на виїзному засіданні.

У роботі комісії взяли участь голова Зіньківської районної ради Сергій Ващенко, голова Зіньківської райдержадміністрації Андрій Чуясов, заступник начальника Головного фінансового управління облдержадміністрації Наталія Портей, заступник директора обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Микола Ачкасов.