Іван Момот: «Відбудова садиби академіка Вернадського – справа честі його земляків - полтавців»

e-mail Друк PDF

19 січня голова обласної ради Іван Момот провів робочу зустріч по питанню підготовки та організації проведення заходів із відзначення в області 150-річчя від дня народження академіка Володимира Вернадського.

У зустрічі взяли участь віце-президент Національної академії наук України, академік Анатолій Загородній, заступник голови облдержадміністрації, депутат обласної ради Валерій Пархоменко, ректор Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка, депутат обласної ради Володимир Онищенко, начальники обласних управлінь і служб, науковці.

Володимир Вернадський – вчений-природознавець зі світовим іменем, один із засновників Української Академії наук та її перший президент, збагатив науку унікальними дослідженнями та ідеями з мінералогії, геології, гідрогеології, радіології, філософії.

Полтавці по праву вважають Вернадського своїм земляком, адже проживаючи у Санкт-Петербурзі, починаючи з середини 80-х років ХІХ століття, вчений регулярно відвідував Полтавську губернію, вивчав її ґрунти, писав наукові роботи, проводив активну громадську діяльність. Чимало зусиль доклав академік Вернадський для збагачення фондів Полтавського природничо-історичного музею. Поблизу селища Шишаки він мав власний будинок та земельну ділянку. Після Жовтневої революції більше ніж півроку академік мешкав у Полтаві. Підтримував зв’язки з Полтавщиною й після від’їзду.

У березні наступного року світова громадськість відзначатиме 150-річчя від дня народження Володимира Вернадського. З метою  вшанування  пам'яті  геніального вченого Президент України Віктор Янукович видав Указ, відповідно до якого утворено організаційний комітет з підготовки та відзначення 150-річчя від дня народження академіка Вернадського.

Анатолій Загородній поінформував присутніх про заходи на відзначення ювілею академіка Вернадського в Україні. Зокрема, плануєтьсяпровести міжнародну наукову конференцію з дослідження наукової спадщини академіка Вернадського на базі Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка, відбудувати садибу вченого у Шишацькому районі та ін.

Учасники зібрання обговорили напрямки відзначення ювілею академіка Володимира Вернадського в нашій області. Йшлося про необхідність утворення оргкомітету по відзначенню на Полтавщині 150-річчя академіка Вернадського, формування плану заходів, з яких найважливішим є відбудова садиби Вернадського.

Значна робота у цьому плані виконана фахівцями  Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка. За інформацією ректора університету Володимира Онищенка, проведено натуральне обстеження ділянки під забудову, досліджено архівні матеріали, підготовлено проектні пропозиції.

- Необхідно визначити форму власності майбутнього об’єкту, його функціональне призначення, замовника будівництва, провести відведення земельної ділянки, підготувати проект, подбати про експозицію, - зазначив голова обласної ради Іван Момот. - Часу мало. Тому ці роботи мають проводитися паралельно. Будівництво потрібно розпочати вже на початку літа.

Щодо до джерел фінансування, то на думку Івана Момота, це будуть в основному кошти державного бюджету. Фінансову участь у будівництві обов’язково візьме обласний бюджет, залучатимуться й позабюджетні фінансові ресурси.

Голова обласної ради підкреслив, що полтавцям пощастило, що академік Вернадський жив і працював на їхній землі. Відтак він назвав справою честі для земляків відбудову садиби вченого.

По закінченні зібрання голова обласної ради Іван Момот та віце-президент НАН України Анатолій Задорожній відвідали Шишацький район, де зустрілися з головою районної ради Юрієм Лубенцем та Героєм України, засновником ПП «Агроекологія» Семеном Антонцем.