Сергій Маліков: держава створює належні умови для реформування місцевого самоврядування

e-mail Друк PDF

Близько 27 млн. грн. із державного бюджету на розвиток територіальних громад отримають органи місцевого самоврядування за результатами успішної участі у Всеукраїнському конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування.

Близько 755 тисяч гривень дістануть також міста і села Полтавської області для розвитку своїх територіальних громад. Кошти надійдуть із державного бюджету 5-ти переможцям за результатами їх успішної участі у Всеукраїнському конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування, функції дирекції якого виконує Державний фонд сприяння місцевому самоврядуванню в Україні.

Завдяки високій активності та новаторським технологіям, запропонованими авторами проектів, у ході конкурсного відбору задоволено фінансові запити Веселоподільської сільської ради з проектом „Організація масової фізкультурно-спортивної роботи серед дітей і дорослих Весело подільської сільської громади”, Грабарівської сільської ради з проектом „Організація системи сприяння громадянам у будівництві мережі вуличного освітлення в с.Грабарівка Пирятинського району Полтавської області, запровадження інноваційних механізмів, використання новітніх технологій енерго- та ресурсозбереження”.

Другий пласт проблем, які є проблемами національного масштабу і найгострішими у плані їх вирішення, — це пошук інноваційних методів щодо збору та утилізації твердих побутових відходів, сміття. І в цьому контексті необхідно відзначити такі проекти, як: „Розвиток місцевих ініціатив в сфері безпечного й раціонального поводження з твердими побутовими відходами у Шишацькому районі Полтавської області”; „Роздільний метод збирання твердих побутових відходів – запорука чистоти в місті Червонозаводське” та „Запровадження інноваційних механізмів збору, вивозу та утилізації сміття як один з ефективних заходів підвищення інвестиційної привабливості міста Пирятин та виховання екологічної свідомості його мешканців”.

Реалізуючи державну політику та ініціативи Президента України в сфері підтримки місцевого і регіонального розвитку, Державний фонд сприяння місцевому самоврядуванню в Україні щорічно проводить Всеукраїнський конкурс. Саме про цей та інші аспекти розвитку територіальних громад йдеться в інтерв'ю Голови Державного фонду Сергія Малікова.

- Сергію Валерійовичу, очолюваний Вами Фонд протягом тривалого часу щорічно проводить Конкурс, бюджет якого становить десятки мільйонів гривень. Отже ці чималі витрати, які бере на себе держава, виправдовують себе?

- Державний фонд сприяння місцевому самоврядуванню в Україні як допоміжний орган при Президентові України, тим, що проводить Конкурс, виконує доручення Президента України В.Януковича щодо пріоритетності державної політики, спрямованої на розвиток місцевого самоврядування. Ключова ідея Конкурсу – надання державної фінансової підтримки, консолідація усіх наявних місцевих ресурсів та активізація партнерської співпраці органів місцевого самоврядування з підприємницькими структурами та організаціями третього сектору.

Конкурс сприяє виявленню ініціативи, спрямованої на пошук інноваційних підходів до розв'язання проблем муніципального розвитку в існуючих реаліях.

Саме Всеукраїнський конкурс проектів та програм розвитку місцевого самоврядування є чи не єдиним державним інструментом, що дає змогу у проектний спосіб ефективно вирішувати місцеві проблеми найбільш активним та компетентним представникам місцевого самоврядування.

- Сергію Валерійовичу, що показав конкурсний відбір 2011?

- 725 проектів і програм представили 27 регіонів України та стали учасниками Конкурсу – це наполовину більше, ніж у попередній період. Загальний обсяг коштів державного бюджету, спрямованих на фінансування проектів і програм Всеукраїнського конкурсу, які стали переможцями 2011 року, становить 26 млн. 700 тис. гривень.

Проекти та програми Конкурсу демонструють різноманіття актуальних проблем місцевого самоврядування, охоплюючи майже увесь спектр напрямів його діяльності. Зокрема, це організація ефективної системи надання послуг населенню ( 37 проектів); розвиток ефективних механізмів управління – 68;

розробка та реалізація інвестиційної політики місцевого самоврядування – 10; реформування системи житлово-комунального господарства – 56; розвиток мережі громадського транспорту – 16; удосконалення системи планування, забудови та благоустрою населених пунктів – 36; удосконалення механізмів громадського порядку та охорони довкілля – 30; розвиток туристичної діяльності та курортної справи – 35; впровадження механізмів ефективного використання фінансових, земельних, майнових та інших ресурсів – 32; розробка та реалізація проектів у енерго- та ресурсобереженні, у тому числі - у житлово-комунальній сфері – 90; розвиток підприємництва – 13; модернізація інженерної інфраструктури – 107; реформування системи охорони здоров'я – 37; освітні реформи – 34; в рамках підготовки до "Євро-2012” тощо.

- Сергію Валерійовичу, Президент України назвав 2012-й роком місцевого самоврядування. На які зміни слід чекати?

- Йдеться, перш за все, про нову регіональну політику. Президент України В.Янукович зазначає, що її суть полягає у зростанні ініціативи та відповідальності регіональної влади. Крім того, створюються відповідні умови, належна законодавча база для реформування місцевого самоврядування не на словах, а на ділі. За результатами міжнародних муніципальних слухань „Розвиток належного врядування на місцевому та регіональному рівнях”, що відбулися у Києві наприкінці минулого року Президент дав ряд доручень. Так, за участю Державного фонду сприяння місцевому самоврядуванню в Україні здійснюється розробка важливих документів щодо розвитку та реформування місцевого самоврядування.

- Йдеться, напевно, про створення умов для ефективного реформування місцевого самоврядування в Україні? Тож яка роль Всеукраїнського конкурсу в контексті впровадження нової державної політики з підтримки місцевого і регіонального розвитку?

- Підсумовуючи, необхідно сказати, що за роки проведення Всеукраїнського конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування, він сконцентрував в собі величезний пласт кращих муніципальних практик України, численні наукові та практичні надбання розвитку місцевого самоврядування, які стали дієвим механізмом державної підтримки регіонального розвитку.

За задумом Державного фонду сприяння місцевому самоврядуванню в Україні, Конкурс має сприяти поширенню та підтримці місцевих ініціатив у пошуку найефективніших шляхів та методів вирішення конкретних проблем розвитку територіальних громад.

З впевненістю можна сказати, що на сьогодні Всеукраїнський конкурс став справжнім інноваційним банком ідей органів місцевого самоврядування, масштабною та важливою подією муніципального руху.

Конкурс — це та реальна справа, яка дозволяє поліпшувати життя наших співгромадян вже сьогодні. Тож долучившись до нього, місцеві громади відкривають нові можливості розвитку своїх населених пунктів, а значить — і всієї держави в цілому.