Засідання Ради регіонів: завдання місцевої влади у контексті реалізації соціальної політики 2012 року

e-mail Друк PDF

24 травня голова Полтавської облдержадміністрації, депутат обласної ради Олександр Удовіченко та голова Полтавської обласної ради Іван Момот здійснили робочу поїздку у місто Київ та взяли участь у засідання Ради регіонів.

Учасники засідання, яке вів Голова Ради регіонів, Президент України Віктор Янукович, обговорили завдання місцевої влади у контексті реалізації соціальної політики 2012 року. Також на засіданні розглянуто питання щодо створення сприятливих умов для роботи малого і середнього бізнесу, органів місцевого самоврядування та інститутів громадянського суспільства.

Відкриваючи нараду, Глава держави наголосив, що йдеться про актуальні питання розвитку країни та якості життя громадян. «Хотів би, щоб ми з вами сьогодні разом обговорили всі ці питання і визначилися по спільних подальших кроках - як нам покращувати життя людей, піднімати рівень соціального захисту, як створювати умови для малого і середнього бізнесу, самоврядування, а також функціонування інститутів громадянського суспільства», - сказав він.

Окремо учасники засідання обговорили ситуацію з якістю та безпекою продуктів, ліків та товарів для дітей. «Це питання не може не хвилювати суспільство», - підкреслив Віктор Янукович.

Безумовно, зазначив Президент, робота щодо всіх зазначених проблем велася. «Але, як мені здається, недостатньо», - додав він.

Президент України Віктор Янукович наголосив, що гальмування процесу реформ у країні - тим більше з боку членів Уряду - є неприпустимим. У цьому контексті Глава держави поставив перед керівництвом Кабінету Міністрів вимогу зробити жорсткі висновки щодо ефективності роботи його членів.

«А по міністрах, які сьогодні свідомо гальмують реформи - і, як наслідок, від цього страждає економіка країни і громадяни держави - я вважаю, що таким міністрам не місце в Кабінеті Міністрів», - сказав Президент.

«Нам треба значно прискорити політику модернізації нашої держави. Є намагання гальмувати реформи», - констатував Президент.

Президент України Віктор Янукович наголосив на необхідності підготовки комплексу дій для ефективного захисту реального сектору економіки України та соціальної сфери від макроекономічних ризиків, які сьогодні існують у світі.

Глава держави зазначив, що сьогодні зовнішні умови й перспективи глобальної економіки залишаються досить складними - і це не може не відбиватися на Україні. У цьому контексті він зокрема звернув увагу на незначне уповільнення економічного зростання за підсумками чотирьох місяців поточного року по деяких галузях промисловості.

«Ми повинні про це відверто говорити, а головне - передбачати і заздалегідь приймати всі необхідні заходи. Тому я також чекаю від Уряду таких пропозицій. Щоб ми з вами мали можливість своєчасно реагувати на ті виклики, які сьогодні є», - сказав Президент. - «…Треба готувати комплекс дій для захисту реального сектору економіки України та соціальної сфери від макроекономічних ризиків».

Глава держави додав, що завданням регіональної та місцевої влади в цьому контексті є забезпечення реалізації відповідних заходів на своєму рівні, підтримка довіри людей до державної політики.

Уряд має прискорити розробку нормативно-правових актів, необхідних для забезпечення реалізації державної політики у сфері контролю за якістю та безпечністю продуктів дитячого харчування.

Одним із питань національної безпеки країни Президент назвав забезпечення дітей якісним, повноцінним та збалансованим харчуванням. «Я буду до цих питань ставитися дуже жорстко і вимагатиму від Уряду прискорення розробки нормативно-правових актів, необхідних для забезпечення реалізації державної політики у сфері контролю за якістю та безпечністю продуктів дитячого харчування», - сказав Глава держави.

Президент додав, що спільно з місцевими адміністраціями необхідно також вжити заходів щодо забезпечення постійного контролю за якістю продовольчих товарів, дотриманням технологічних процесів їх виготовлення та зберігання. Він зауважив, що нині також гостро стоїть питання забезпечення дітей якісними та безпечними іграшками, одягом і взуттям.

«У цих напрямках треба підсилити контроль, але знову ж таки - щоб усе було без «штурмівщини», - підкреслив Віктор Янукович.

Президент зазначив, що небезпечна ситуація в цій сфері склалася завдяки значному скороченню переліку продукції, що підлягає обов’язковій сертифікації в Україні.

«Турботу про вільне підприємництво і боротьбу з хабарництвом не треба плутати з вседозволеністю. Кількість перевірок і обов’язкових дозвільних документів можна зменшувати лише за умови збільшення суворості покарання за недотримання норм і правил як виробника, так і постачальника товарів, посилення захисту прав споживачів, особливо - дітей», - підкреслив Глава держави.

Президент також наголосив, що Уряд має забезпечити дієвий супровід у Верховній Раді України проекту Закону «Про внесення змін до деяких законів України» щодо безпеки продукції.

Віктор Янукович наголосив на необхідності активізації запровадження програми «Нове життя» та розвитку педіатричної служби в нашій державі.

Глава держави нагадав, що в Україні вже відкриті й почали працювати сучасні перинатальні центри у Кіровограді, Харкові, Києві та Донецьку, на черзі - Дніпропетровськ. «Повноцінне розгортання цього проекту вимагає належного фінансування й уваги з боку місцевої влади», - наголосив Віктор Янукович.

Президент доручив Першому заступнику Глави Адміністрації Президента Ірині Акімовій тримати на постійному контролі роботу таких центрів, якість їхніх послуг для своєчасного виявлення та усунення недоліків. «Відкрили і забули - такого не повинно бути. Контролювати доти, доки вони не стануть твердо на ноги, не почнуть працювати на повну потужність», - підкреслив він.

Разом із тим Глава держави висловив переконання, що турбота про здоров’я матерів і дітей не повинна вичерпуватися лише роботою перинатальних центрів. «Необхідно розвивати педіатричну службу і відновлювати медичні служби в закладах освіти, проводити профілактичні заходи у школах, дитячих садках», - зауважив Президент.

Водночас Віктор Янукович зазначив, що незважаючи на позитивні зрушення в роботі вітчизняної сфери охорони здоров’я, ще виникає багато питань, пов’язаних з якістю медичних послуг, їхньою доступністю тощо. У цьому контексті Президент звернув увагу Віце-прем'єр-міністра - Міністра охорони здоров'я Раїси Богатирьової на необхідність активізації роботи в цьому напрямку в регіонах. «Завдання центру - надати чіткі стандарти медичного забезпечення. Завдання регіонів - організувати їхнє дотримання в адекватних організаційних формах», - резюмував Президент.

Діяльність державних контролюючих органів, які покликані здійснювати правоохоронні та контролюючі функції, не повинна перешкоджати розвитку бізнесу, роботі органів місцевого самоврядування та інститутів громадянського суспільства. На цьому

Глава держави зазначив: тиск з боку державних контролюючих органів на бізнес та місцеве самоврядування завдає шкоди і знижує довіру громадян до влади. «Сьогодні, коли ми розгортаємо широкомасштабні реформи, подібні дії є провокацією і злочином не тільки проти закону, але й проти країни та проти суспільства», - наголосив Віктор Янукович.

Президент звернув увагу Генерального прокурора на необхідність проаналізувати скарги і звернення від представників малого та середнього бізнесу щодо тиску з боку контролюючих органів, а також провести разом із головами ОДА регіональні наради з цього питання.

За словами Глави держави, керівники правоохоронних органів також мають виїхати в регіони, на місцях вивчити факти неправомірної діяльності контролюючих органів та поінформувати його про виконану роботу. «Ця робота має бути проведена в короткий час, і там, де є порушення законів, негайно це припинити, а порушників покарати. Також звертаюся до Генерального прокурора - вся ця робота повинна бути зроблена в розумних рамках, без «штурмівщини», - сказав Віктор Янукович.

Водночас Глава держави наголосив на необхідності істотно посилити виконавську дисципліну працівників контролюючих органів. «Вимагаю негайно привести базу внутрішніх інструкцій правоохоронних і контролюючих органів у відповідність з діючими законами, особливо тими законами по дерегуляції, по яким фактично вже є нова законодавча база, але вона не імплементована сьогодні», - сказав Президент.

Структуру і систему роботу соціальних служб держави, на думку Президента, потрібно модернізувати таким чином, щоб забезпечити повне охоплення увагою держави найуразливіших верств населення, насамперед - пенсіонерів, інвалідів, сімей з дітьми.

«Штатне забезпечення соціальними працівниками, соціальними педагогами, психологами, юристами та іншими фахівцями в центрах соціальних служб сьогодні є недостатнім, і ми це з вами знаємо. Тому цю роботу треба посилювати», - сказав Глава держави, зазначивши, що йдеться про збільшення кількості таких фахівців в селах, селищах і районах.

«Соціальні служби мають робити більший акцент на попередженні та ранньому виявленні проблем, що утримає «сповзання» людини в категорію бідних чи неблагополучних», - зазначив Віктор Янукович. Він зокрема зазначив, що йдеться про розвиток роботи програми «єдине вікно» для звернень за допомогою, створення єдиного банку даних таких громадян та родин, посилення міжвідомчої співпраці.

«До виявлення сімей у складних життєвих обставинах мають активніше залучатися освітяни, медики, правоохоронці, надаючи інформацію соціальним службам… Тут треба не втрачати час», - переконаний Віктор Янукович.

У цьому контексті Глава держави позитивно оцінив ініціативу Уряду щодо створення інституту соціальних уповноважених, які своєчасно виявлятимуть проблеми у сім’ях та вживатимуть заходів для їх вирішення. «Ми маємо наближатися до людей... Увага до людини з боку держави повинна бути посилена», - підкреслив він.

Водночас Віктор Янукович назвав неприпустимою практику так званої оптимізації, під якою приховується механічне скорочення мережі та штатів бюджетних установ соціальної сфери.

Він також повідомив, що на впровадження нових соціальних ініціатив спрямовано понад 18 млрд. грн.. додаткових надходжень Держбюджету, збільшено трансферти місцевим бюджетам на 9,3 млрд. грн... «Це - непрості гроші. Ми мусимо гарантувати об'єктивність використання кожної гривні. Це - сфера відповідальності місцевої влади. Сподіваюсь, що ми це завдання виконаємо», - резюмував Президент.

Президент України Віктор Янукович звернув увагу на необхідність напрацювання чітких стандартів надання соціальних послуг, які сприятимуть створенню ефективного механізму державної соціальної політики. Про це Глава держави сказав у своєму виступі на засіданні Ради регіонів.

Нова соціальна політика не вичерпується переглядом обсягу грошової допомоги окремим категоріям населення, сказав Віктор Янукович. «Ми маємо чітко визначити стандарти надання соціальних послуг, межі та умови надання підтримки», - зазначив він.

Сьогодні, переконаний Президент, необхідно збалансувати систему надання підтримки і відповідальності отримувачів допомоги. Він також додав, що на часі формування системи реальної адресної соціальної допомоги, яку мають отримувати лише ті, хто дійсно цього потребує.

«Сьогодні лише 23% усіх соціальних виплат в Україні доходить до справді бідних людей. Решту отримують досить заможні і навіть інколи багаті люди. Ми це знаємо. Це неприпустимо», - наголосив Глава держави.

За словами Віктора Януковича, Міністерству соціальної політики необхідно узагальнити дані з місць і створити державний реєстр отримувачів пільг.

(За матеріалами офіційного інтернет-представництва Президента України Віктора Януковича)