На порядку денному – перспективи розвитку туризму

e-mail Друк PDF

2 жовтня під головуванням Андрія Соколова відбулося виїзне засідання постійної комісії обласної ради з питань молодіжної політики, спорту та туризму у Диканському районі, в якому взяв участь керуючий справами виконавчого апарату обласної ради Олександр Литвиненко. Відповідно до порядку денного було розглянуто питання про  стан та перспективи розвитку туризму.

Депутати обласної ради зустрілися з керівником апарату Диканської районної державної адміністрації Валентиною Якименко та оглянули основні туристичні об’єкти смт Диканька.

Візитівкою   Диканьки є   державний    історико – краєзнавчий   музей ім. Д.М.Гармаша,   фонди   якого   налічують   близько 8 тисяч   експонатів.   У дев’ятьох    залах музейної експозиції представлені чарівна природа, історичне минуле та сьогодення Гоголівського краю. В музеї реалізується сувенірна продукція місцевих майстрів декоративно-ужиткового мистецтва.

У восьми залах   Диканської картинної галереї розмістилися художні   полотна, графіка, скульптура,       чеканка      по    металу,   різьба і випилювання по дереву та вишивка, виконані самодіяльними художниками і майстрами народної творчості. Окремий   зал   присвячений творчості    всесвітньо відомої художниці М.К. Башкирцевої.

На території району є 5 пам’яток архітектури. В смт Диканька: Тріумфальна  арка (1820р.), Свято-Миколаївська церква(1794р.),  Дзвіниця Свято-Миколаївської церкви (1810-1827р.р), Свято-Троїцька церква (1780р.) та Свято-Троїцька церква  (1819р.)  в с.Великі Будища.

Тріумфальна арка була споруджена у 1820 році на честь приїзду до Диканьки імператора Олександра І (у 1817 році) і слугувала   парадним в’їздом до садиби Кочубеїв. Автор проекту - академік архітектури Луїджі Руска. Це    єдиний в Україні пам’ятник культури, що увінчує     тріумф    перемоги   у Вітчизняній війні 1812 року з французами.

На  південній  околиці  Диканьки  під лісом  виділяється білокам’яна, ротондальної форми, Миколаївська церква (1794р.). Її будував у стилі класицизму видатний зодчий М.О.Львов, вперше застосувавши систему подвійного купола, що знайшла своє відображення пізніше на спорудженні знаменитого Казанського собору в С. - Петербурзі. Миколаївська церква започаткована на цьому місці ще в XVII ст. з благословення Лазара Барановича. І досі в народі живуть перекази про чудотворну силу ікони Миколи-угодника. Вражає своєю витонченістю вирізьблений із мореного дуба іконостас, під церквою знаходиться родовий склеп Кочубеїв, де в саркофагах з італійського мармуру поховано п’ять князів і три княгині. Дзвіниця збудована за проектом Луїджі Руска (1810 - 1827рр.). Мелодійний спів її 8 - пудового дзвону колись чути було аж   до околиць Полтави.

Троїцька церква збудована 1780 року в стилі бароко на місці знесеної дерев’яної Хрестовоздвиженської церкви в історичному центрі села. Ходили до неї переважно козаки, тут було   відкрито й церковно-приходську школу. Під правим   криласом поховано будівничого церкви П.В.Кочубея з його дружиною Уляною Безбородько. Троїцька церква – єдина в Україні пам’ятка архітектури, тісно пов’язана з творчістю М.В.Гоголя, який часто бував у ній і змалював у повісті “Ніч перед Різдвом”.

Основні пам’ятники Диканьки: пам’ятник Т.Г.Шевченку, пам’ятник М.В.Гоголю, скульптури гоголівських героїв: Оксани і Вакули, меморіальний комплекс воїнам-односельцям,   братська могила жертв фашизму, пам'ятник  бойової  машини часів Великої Вітчизняної війни «Катюша», пам’ятний знак на честь військ Воронезького і Степового фронтів, які  звільнили Диканьку від німецьких загарбників, пам’ятний знак на місці спостережного пункту «Катюш» в урочищі «Переруб». Братські могили радянських воїнів та пам'ятні знаки полеглим воїнам-односельцям знаходяться  у селах Василівка, Андріївка, Байрак, Балясне, Великі Будища, Велика Рудка, Водяна Балка, Орданівка, Стасі, Надежда, Ландарі, Нелюбівка, Чернечий Яр, Писарівщина, Петро-Давидівка, Чапаєвка, Дячкове.

У ході виїзного засідання члени комісії також зустрілися з головою спілки зеленого туризму Диканського району Миколою Федіним та ознайомилися з специфікою її роботи, відвідали  музей українського весілля у селі Великі Будища, туристичний етно-культурний центр «Весела садиба» у с. Веселівка.

Підбиваючи підсумки виїзного засідання, депутати підтримали пропозицію відділу з питань туризму і курортів облдержадміністрації рекомендувати головам районних рад проведення інформаційних турів до Диканського району з метою освоєння передового досвіду з розвитку туристично-рекреаційних можливостей районів області.

XX