Під лежачий камінь вода не тече

e-mail Друк PDF

8 листопада відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань житлово-комунального господарства, яке провів голова комісії Степан Бульба.

У роботі зібрання взяли участь заступник голови обласної ради Володимир Марченко, перший заступник голови облдержадміністрації, депутат обласної ради Віктор Животенко, перший заступник Полтавського міського голови, депутат обласної ради Вячеслав Стеценко, керівники профільних управлінь, представники громадськості, журналісти.

Предметом основної дискусії став перебіг виконання обласної Програми “Питна вода Полтавщини” на 2011 – 2020 роки, у контексті чого Віктор Животенко, анонсуючи основну доповідь, наголосив, що попри недостатнє фінансування галузі з центру та складнощі сьогодення, органи виконавчої й представницької влади обласного та місцевого рівнів синхронізовано вишукують внутрішні резерви, ефективно акумулюють необхідні ресурси, чим забезпечують нарощення кількості виробничих об’єктів та належне функціонування в цілому провідної галузі життєдіяльності територіальних громад краю.

Доповідач, начальник Головного управління житлово-комунального господарства облдержадміністрації Олександр Тонков, зокрема, повідомив, що райдержадміністраціями та міськвиконкомами розроблені і затверджені, подібні до обласної, місцеві програми щодо забезпечення населення якісною питною водою в достатній кількості.

З метою охорони джерел питного водопостачання на території області постійно ведеться будівництво та реконструкція каналізаційних очисних споруд у населених пунктах із застосуванням новітніх технологій та обладнання, реконструкція і заміна аварійних каналізаційних мереж (колекторів) та споруд на них. Також забезпечується розвиток і реконструкція систем водопостачання.

У 2011 році значний обсяг робіт виконано за рахунок коштів обласного бюджету в цілому на суму понад 8 млн. грн.: будівництво та реконструкція очисних споруд у смт Козельщина, м.Пирятині, м.Хоролі, будівництво та реконструкція каналізаційних мереж у смт Чорнухи, містах Карлівка, Миргород, Полтава. Продовжене будівництво споруд по припиненню скиду неочищеної дощової води центральної чистини м.Кременчука у Дніпродзержинське водосховище.

Протягом поточного року за рахунок коштів субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій, Державного фонду регіонального розвитку та Фонду охорони навколишнього природного середовища області заплановано виконати роботи на 7 об'єктах водопровідного та 10 об'єктах каналізаційного господарства на загальну суму 20,2 млн. грн., у тому числі 5,6 млн. грн. з Державного бюджету та 14,6 млн. грн з місцевих бюджетів.

Уже освоєно 2,4 млн. грн. з Державного бюджету та 3,2 млн. грн. коштів екофонду обласного бюджету й співфінансування з місцевих бюджетів.

Внаслідок тривалої експлуатації виходять з ладу артезіанські свердловини. Крім того, виникає потреба в бурінні нових свердловин у населених пунктах, де користуватися водою з шахтних колодязів неможливо.

За проектом "Пошуки питних підземних вод та буріння розвідувально-експлуатаційних свердловин на воду на території Полтавської області" протягом 2011 року було пробурено свердловини для водопостачання смт В.Багачка та Нова Галещина Козельщинського району.

У поточному році пробурені свердловини для м.Миргорода та с.Рокита Великобагачанського району.

На жаль, низький рівень фінансування з Державного бюджету ускладнює вирішення проблеми альтернативного водопостачання багатьох населених пунктів, мешканці яких користуються водою з шахтних колодязів.

Фінансування робіт з розвитку та реконструкції об'єктів водопровідно-каналізаційного господарства здійснюється також за рахунок місцевих бюджетів, коштів підприємств, інших джерел.

Відповідно до регіональної Програми розвитку сільських населених пунктів у 2011 році було виконано роботи з будівництва та ремонту об'єктів у галузі водопостачання на загальну суму понад 3 млн. грн. У 2012 році вже виконані роботи на суму 5,3 млн. грн.

Торік, згідно з Урядовими рішеннями, облдержадміністрацією залучалися кошти Державного бюджету на впровадження колективних установок доочищення води для питних потреб на об'єктах соціальної сфери, освоювалися й кошти місцевих бюджетів. Ця робота продовжується й у поточному році.

Для зменшення втрат води і захисту навколишнього середовища від забруднення підприємства проводять заміну мереж водопостачання та водовідведення, в тому числі із застосуванням нових технологій. За 2011 рік по області відремонтовано та замінено 65,2 км водопровідних і 7,2 км каналізаційних мереж. За поточний рік - 84,7 км водопровідних та 6,89 км каналізаційних мереж.

Позитивні результати дає зонування територій населених пунктів зі зниженням тиску у водопровідних мережах, як наприклад зроблено в м.Полтаві. На даний час здійснюється розробка схем оптимізації систем водопостачання, що дозволить раціонально використовувати енергоресурси при подачі води споживачу. Сьогодні ця робота виконана в містах Полтава, Лубни та Гадяч, розпочата у Кременчуці, Пирятині, Зінькові, Кобеляках.

Висвітлено й інші виробничі показники та наголошено на дієвій підтримці у справі реалізації обласної Програми “Питна вода Полтавщини” з боку органів прокуратури області.

Про підвідомчі аспекти опрацьовуваної проблематики доповіли заступник начальника обласного управління водних ресурсів Олександр Чмирь та завідувач відділу облсанепідемстанції Андрій Михайлов.

В обговоренні взяли участь уже названі Володимир Марченко, Степан Бульба, Віктор Животенко, Вячеслав Стеценко, а також депутати обласної ради Олег Романчук та Андрій Козерод.

Резюмовано необхідність здійснити адаптований до профільного законодавства повний аудит галузі водопостачання, у тому числі стосовно аналізу використання й обліку води, стану ліцензування відповідних видів діяльності, застосування екологічних санкцій, провести інвентаризацію діючих, допоміжних та покинутих свердловин, наявних покладів води тощо.

Також, визнано за доцільне рекомендувати постійній комісії обласної ради з питань паливно-енергетичного комплексу та використання надр при розгляді дозвільних заяв залучати суб’єкти таких клопотань до забезпечення якісною питною водою відповідних невеличких населених пунктів.

Володимир Марченко додатково запропонував кореспондувати з обласною Програмою “Питна вода Полтавщини” суміжні напрацювання окремих територіальних громад у рамках їхньої участі у Проекті ПРООН "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду".