Засідання Ради регіонів

e-mail Друк PDF

25 грудня у Києві під головування Президента України Віктора Януковича відбулося засідання Ради регіонів, в якому взяли участь керівники Полтавської області – голова облдержадміністрації, депутат обласної ради Олександр Удовіченко та голова обласної ради Іван Момот.

У ході засідання було розглянуто питання про результати реалізації регіональних стратегій і програм розвитку регіонів у 2012 році та завдання на 2013 рік.

Перед учасниками засідання виступив Президент України Віктор Янукович.

Глава держави наголосив на важливості подальшого ефективного розвитку реального сектору вітчизняної економіки, підкреслив, що розвиток реального сектору та внутрішнього ринку як основи впровадження нової економічної моделі зростання передбачає активну політику імпортозаміщення, широке впровадження механізмів державно-приватного партнерства.

Суттєвою складовою стратегії імпортозаміщення Віктор Янукович назвав політику енергозбереження, зростання питомої ваги власнихенергоресурсів, включно з нетрадиційними та відновлюваними джерелами енергії. «Ці орієнтири мають бути серед визначальних у галузевих, регіональних стратегіях, а також при розробці національних проектів», - сказав Віктор Янукович.

Президент додав, що розвиток реального сектору потребує нових інструментів залучення коштів і стимулювання кредитування економіки. Водночас він зазначив, що досі не відпрацьований ефективний механізм залучення заощаджень громадян до інвестування в реальний сектор економіки. У цій сфері, за словами Віктора Януковича, потрібна тісна співпраця Уряду, Національного банку і новоствореного Міністерства доходів і зборів. «Багато підготовлених ініціатив мають дійсно прогресивний характер і потребують спільної реалізації, такі, наприклад, як трансфертне ціноутворення», - сказав Глава держави.

Президент також підкреслив, що вимагає від Уряду спрямувати зусилля на подолання проявів недобросовісної конкуренції.

Віктор Янукович окремо наголосив на необхідності «перезавантаження» підходів до національних проектів у реальному секторі економіки. «Слід визнати, що реалізація цієї продуктивної ідеї виявилась малоефективною та перетворилась на формальну кампанію щодо залучення іноземних інвесторів. Національні проекти мають стати «точками зростання» для економіки, в основі якого - в першу чергу інтереси національної економіки, національного бізнесу та територій», - сказав Глава держави.

Контроль за використанням бюджетних коштів у наступному році повинен стати пріоритетом у діяльності Уряду.

«Я цього очікую і очікую конкретних пропозицій у цьому напрямку», - сказав Президент України, додавши, що це питання буде під його пильною увагою. Глава держави також наголосив на важливості раціонального використання бюджетних коштів.

«Схвалений у грудні бюджет на наступний 2013 рік не може влаштовувати нікого. Його головне завдання - не допустити погіршення соціального захисту громадян в умовах складної економічної ситуації», - зазначив Президент.

На переконання Глави держави, обмежений бюджетний ресурс насамперед необхідно спрямувати на реалізацію пріоритетних напрямків реформ і продовження виконання соціальних ініціатив.

«За результатами роботи економіки у першому кварталі бюджет необхідно переглянути», - додав Віктор Янукович.

Президент водночас нагадав, що Держбюджет на 2013 рік передбачає зростання соціальних стандартів, зокрема прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати на 7,4%. «У зв’язку з обмеженістю бюджетних ресурсів для стимулювання економічного розвитку буде задіяний альтернативний механізм залучення інвестиційних коштів під державні гарантії - до 50 млрд. грн..», - зазначив Віктор Янукович.

Серед пріоритетів державної політики на 2013 рік залишається послідовна реалізація політики соціальної справедливості. «Наголошую, що підвищення соціальних стандартів повинно продовжуватись, а для цього необхідно забезпечити позитивну динаміку економіки та збільшувати можливості держбюджету», - сказав Глава держави.

В умовах жорстких бюджетних обмежень, підкреслив Віктор Янукович, має відбуватися вдосконалення організації соціальної сфери, посилення адресності соціальних видатків та фокусування роботи на ранньому виявленні проблем у сім’ях і своєчасному наданні якісних соціальних послуг.

«На часі - модернізація політики зайнятості, яка має бути адекватною потребам структурних зрушень в економіці», - заявив Президент. Він додав, що наступного року має ефективно реалізовуватися новий закон про зайнятість. «Ми якісно змінимо підходи до стимулювання створення робочих місць, передусім для найбільш вразливих на ринку праці категорій: молодь, інваліди, люди передпенсійного віку», - сказав Віктор Янукович.

У 2013 році, також зазначив Глава держави, влада продовжить працювати над стабілізацією Пенсійного фонду та формуванням джерел для наступних підвищень пенсійних виплат.

Пріоритетом реформи системи охорони здоров’я на наступний рік Глава держави назвав становлення дієвої системи екстреної медичної допомоги та розбудову мережі первинної медичної допомоги в усіх регіонах.

«Необхідно «запустити» інструменти державно-приватного партнерства в соціальній сфері, передбачені прийнятим два роки тому законом», - наголосив Віктор Янукович.

Президент звернув окрему увагу на необхідність підвищення рівня залучення приватних компаній до соціально значущих проектів. «Соціальна відповідальність має стати синонімом успішності бізнесу як великого, так і середнього», - сказав Віктор Янукович.

Новообрана Верховна Рада повинна відповідально ставитись до результатів своєї діяльності - виборці очікують від неї ефективної роботи на економічне піднесення та стабільність у країні. «Маю надію - ця Верховна Рада буде більш відповідальною за результати діяльності», - сказав він.

«Цей парламент більш об’єктивно відображає ідеологічні уподобання та вимоги виборців. Без сумніву, за своїм складом Верховна Рада стає багатополярним центром публічних політичних дискусій», - сказав Глава держави. Він висловив переконання, що виборці голосували не «за барикади та революції», а за чесну політику - саме тому вибори відбулися без потрясінь та протистояння.

Водночас Президент наголосив, що зафіксовані під час виборів випадки порушення законодавства будуть розслідувані. «Я триматиму хід цих розслідувань під особистим контролем», - сказав він.

Глава держави також висловив сподівання, що в наступному році Президент, Верховна Рада, Уряд, Національний банк, регіональна влада діятимуть на основі порозуміння і згідно спільного «порядку денного», оскільки тільки це може принести успіх.

«Часи, коли політична боротьба визначально впливала на економіку та зовнішню політику, залишились у минулому. Про це свідчить і той факт, що парламентська виборча кампанія відбулась цивілізовано, в демократичному форматі», - резюмував Глава держави.

Президент України Віктор Янукович наголосив, що практична реалізація нової регіональної політики буде серед важливих завдань влади в наступному році. Як зазначив Глава держави під час засідання Ради регіонів, йдеться зокрема про перехід регіонів і громад до системного освоєння власних ресурсів на стратегічних засадах, поширення міжрегіональної співпраці.

Держбюджет-2013 практично не містить вирішення цих завдань, констатував Президент. «Викликає суттєві запитання обґрунтованість розподілу цільових коштів на заходи соціально-економічного розвитку окремих територій. Коштів, виділених у державному фонді регіонального розвитку для прямого бюджетного фінансування проблем розвитку регіонів - один мільярд гривень, далеко недостатньо», - зазначив він.

У наступному році, нагадав він, передбачено запровадження нового механізму функціонування державного фонду регіонального розвитку - залучення під державні гарантії кредитів, які використовуються для реалізації його завдань і заходів. Глава держави доручив Уряду опрацювати тему запровадження цього механізму, а також значно підвищити рівень фінансування бюджетів розвитку регіонів.

«Я прошу не зволікати з визначенням порядку здійснення відповідних запозичень та відпрацювати його з регіонами для забезпечення максимальної ефективності роботи цього механізму», - наголосив Віктор Янукович.

Глава держави окремо наголосив: регіональні програми та стратегії мають реалізовуватись синхронно із завданнями загальнодержавного Національного плану дій на поточний рік. «Ефективність їх впровадження великою мірою залежить від того, як враховуються конкретні потреби і запити населення регіону, як використовується потенціал місцевого бізнесу», - сказав він.

«Вважаю обов’язковим запровадження регулярних моніторингів регіонального розвитку, які б на основі соціологічної і статистичної інформації дозволяли вимірювати «температуру розвитку» по кожній актуальній проблемі - від бізнес-клімату до стану справ з медичними, соціальними та іншими послугами», - додав Глава держави.

Реформування вітчизняного аграрного сектору має полягати в поширенні ефективних форм господарювання у сільськогосподарському виробництві, розвитку кооперативних засад, модернізації державної допомоги. Глава держави наголосив, що реформування АПК є одним із ключових завдань.

«Ми черговий раз подовжили мораторій на продаж сільгоспземель. Проте відстрочка, нарешті, має бути дійсно використана для створення умов для повноцінного впровадження ринку землі», - підкреслив Віктор Янукович.

«У цьому ж контексті - реалізація пакету заходів із розвитку сільських територій, про що ми неодноразово говорили на засіданнях Уряду та Ради регіонів», - також наголосив Президент.

Президент України Віктор Янукович вимагає від Уряду перейти від формальних рішень до реалізації конкретних проектів у гуманітарній сфері. «Незважаючи на попередні спроби, за залишковим принципом реалізується політика в царині освіти, культури, науки», - констатував Глава держави.

«Розвиток університетів, впровадження нових підходів до реалізації наукових досліджень на конкурсній основі, формування сучасного культурного медіа-простору на основі телеканалу «Культура», національної мережі електронних бібліотек, розвиток музейної справи та популяризація нашої спадщини, створення спільно з регіональною владою сучасної матеріальної бази для дошкільних закладів та середніх шкіл - це неповний перелік заходів, які маємо реалізувати в наступному році», - заявив Віктор Янукович.

Президент додав, що на наступному засіданні Гуманітарної ради хоче почути від урядовців чіткі плани щодо модернізації гуманітарної сфери.

В Україні продовжиться реформування сектору безпеки. «Завершена розробка цілої низки концептуальних документів, зокрема щодо реформи армії, правоохоронної сфери. Навіть за умов дефіциту бюджетних коштів будемо винаходити можливість проведення цих змін», - заявив Глава держави.

Окремим важливим питанням Віктор Янукович назвав подальше реформування оборонно-промислового комплексу. «У нас багато було дискусій на цю тему. Вже в наступному році має бути проведена глибока реорганізація цієї галузі, вона має стати складовою національної економіки», - сказав Президент. Він підкреслив, що зволікання з подальшою реформою ОПК може призвести до непоправних втрат.

«Чекаю від профільного комітету при Президентові України конкретних пропозицій до плану дій на наступний рік вже найближчим часом та від Міністерства оборони і, безумовно, «Укроборонпрому», - зазначив Віктор Янукович.

Курс на глибоке реформування країни потребує широкої підтримки суспільства та рішучих дій влади. «Лише прискорені зміни, рішучість дій та забезпечення широкої соціальної підтримки, широкої національної громадянської «платформи реформ» забезпечать успіх», - сказав Глава держави.

«Маємо зробити все, щоб справа реформ була не просто «політикою від держави», а справою і переконанням кожного активного громадянина», - зазначив Віктор Янукович.

2013 рік, зазначив Президент, дає унікальний шанс примножити результати політики модернізації за рахунок доброї волі, відповідальності та нових підходів у внутрішній політиці.

«Я вірю в наш успіх. Буду вимогливий до себе і до кожного з вас. І буду розраховувати на наші власні сили, на відновлену довіру і творчу енергію кожного українця. Переконаний, що лише спільно ми зможемо забезпечити стабільність і процвітання України», - резюмував Глава держави.

Першочергова увага в роботі Конституційної Асамблеї, на думку Президента, має бути приділена розширенню можливостей громадян впливати на владу, зокрема, це стосується їх права брати участь у прийнятті рішень органами місцевого самоврядування. «Належне місце в Основному законі мусить отримати громадянське суспільство», - сказав Глава держави. За його словами, це зокрема стосується гарантій свободи мирних зібрань, діяльності окремих категорій громадських об’єднань, місцевих референдумів, участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики, вирішенні питань місцевого значення.

Президент наголосив, що робота Конституційної Асамблеї забезпечує широкий і фаховий діалог щодо глибоких конституційних змін, оптимізації політичної системи, створення нових засад розвитку самоврядування, судової системи та інститутів прямої демократії.

«Переконаний, що часи, коли зміни до Конституції вносились лише під впливом політичної кон’юнктури, як результат компромісу вузького кола політичних лідерів, назавжди відійшли в минуле», - зазначив Віктор Янукович.

 

(За матеріалами офіційного Інтернет-представництва Презента України Віктора Януковича)