Вільне і мудре слово – як засіб лікування хвороб суспільства

e-mail Друк PDF

25 квітня у відповідності до плану роботи на поточний рік відбулося розширене засідання постійної комісії обласної ради з питань регламенту, депутатської діяльності та інформаційної сфери, яке за участі заступника голови обласної ради Володимира Марченка провів голова постійної комісії Микола Ганнущенко.

До обговорення планового питання “Про стан свободи слова в Полтавській області” у присутності телерадіожурналістів разом із депутатами обласної ради Володимиром Козубом, Михайлом Стеценком, Ігорем Супруненком залучилися головний редактор Всеукраїнської громадсько - політичної газети „Зоря Полтавщини” Григорій Гринь, головний редактор обласної газети “Село полтавське” Лариса Коба, генеральний директор ОДТРК «Лтава» Микола Ляпаненко, представник Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Полтавській області Лілія Миронович, майже 20 представників структурних підрозділів облдержадміністрації, відповідальних за зв’язки з громадськістю.

 

Тематичну доповідь оприлюднив заступник голови постійної комісії, директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Микола Перепелиця, який, зокрема, наголосив, що головною тенденцією в розвитку інформаційного простору Полтавської області є утвердження свободи слова, створення належних умов для вільної та безперешкодної діяльності суб'єктів інформаційних відносин, налагодження конструктивної співпраці між владою, засобами масової інформації та громадськістю, забезпечення відкритості в діяльності органів влади та максимальне задоволення інформаційних потреб населення краю.

В області активно реалізуються програми, ухвалені обласною радою, які сприяють посиленню свободи слова й забезпеченню громадськості області більш повною та об’єктивною інформацією про життя регіону та роботу органів влади.

Успішно виконана Програма розвитку інформаційної сфери, книговидання та книгорозповсюдження у Полтавській області на 2008-2011 роки. Враховуючи позитивні результати її реалізації, VIII сесією обласної ради від 7 грудня 2011 року було затверджено Програму розвитку інформаційної сфери, книговидання та книгорозповсюдження на 2012-2015 роки. ХIV сесія обласної ради 21 грудня 2012 року затвердила Комплексну програму розвитку громадянського суспільства та інформаційної сфери в Полтавській області на 2013-2015 роки.

Про можливості щодо забезпечення в області свободи слова переконливо свідчать і кількісні та якісні показники інформаційного простору Полтавщини. Зокрема зареєстровано більше 500 друкованих ЗМІ, функціонують із чітким регулярним виходом близько 120 видань. Пріоритет у формуванні громадської думки належить громадсько-політичним газетам, таким як „Зоря Полтавщини”, „Село полтавське”, „Полтавський вісник”, „Вісник Кременчука”, „Вечірня Полтава”, „Коло” та іншім.

Газети, засновані за участю органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, мають загальний (разовий) тираж понад 130 тис. примірників. Це становить майже половину всієї періодики, яку читають полтавці за передплатою.

Постійно видаються близько 30 інформаційно-аналітичних газет, засновниками яких є окремі журналістські колективи, політичні партії та громадські організації. Власні газети мають 15 обласних партійних осередків.

В області утворилося потужне конкурентне середовище, зокрема започатковано медійні продукти різного спрямування, які не без успіху конкурують із провідними друкованими виданнями, що мають багаторічний досвід.

У мережі Інтернет з`являються нові суб’єкти інформаційної діяльності – електронні газети, які виходять щоденно і привертають увагу читачів. Свою нішу в інформаційному просторі зайняли Інтернет-агентства, що працюють у Полтавській області, наприклад, обласне комунальне інформаційне агентство „Новини Полтавщини”, Інтернет-видання „Полтавщина”, полтавська філія інформаційного агентства „Новини України”, а також сайти „Кременчуцький телеграфъ” та „Коло”.

Динамічно розвивається телерадіопростір Полтавщини. Він становить 66 телерадіоорганізацій, які працюють згідно з ліцензіями Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення. Це обласна державна телерадіокомпанія „Лтава”, комунальні та приватні телерадіоорганізації. У регіоні транслюються програми практично всіх загальнонаціональних, регіональних та мережевих телевізійних та радіомовних організацій. Освоєно понад 200 телерадіочастот.

Департаментом інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації постійно контролюється питання дотримання вимог законодавства щодо недопущення будь-якого втручання у професійну діяльність представників засобів масової інформації.

Присутні отримали відповіді на свої запитання та висловили власні думки з обговорюваної проблематики.

Зокрема, Микола Ляпаненко констатував високий фаховий рівень доповідача та належну співпрацю з очолюваною ним структурою, а також зауважив на спільному завданні – запобігти перетворенню свободи слова на її антагонізм, не допустити доступними професійними засобами витіснення демократії охлократією, у чому був підтриманий аудиторією.

Михайло Стеценко з болем говорив про безліч проблем на селі, наголошував на потребі більш інтенсивного привернення публічної уваги до них.

Резюмуючи обговорення Микола Ганнущенко зауважив, що вільне і мудре слово це чудовий засіб лікування хвороб суспільства, яким треба вміло і чутливо користуватися.

За підсумками дискусії ухвалено відповідні стимулюючі рекомендації постійної комісії.

Окремо вирішено протокольно звернутися до представника Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Полтавській області Лілії Миронович стосовно надання практичної допомоги у розширенні телерадіопростору Кобеляцького району.

На засіданні, також, проаналізовано перспективи Комунального підприємства Полтавської обласної ради “Видавництво “Кобеляки”, про що говорили в.о. його директора Надія Слісаренко, голова Кобеляцької районної державної адміністрації Анатолій Таранушич, голова Кобеляцької районної ради Юрій Тагадюк, Кобеляцький міський голова Олександр Ісип, начальник Управління майном обласної ради Сергій Сагайдачний, директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Микола Перепелиця.

Вирішено вважати прийнятним застосування більш сучасних, доцільних і ефективних механізмів подальшого використання потенціалу цілісного майнового комплексу комунального підприємства Полтавської обласної ради «Видавництво «Кобеляки» (бажано із збереженням самого видавництва та профілю його діяльності), аж до передачі його до спільної власності територіальних громад Кобеляцького району.

Належні конкретні пропозиції рекомендовано спільно підготувати названим вище керівникам, а втілювати їх, відповідно до наданої компетенції і повноважень – за сприяння та під контролем постійної комісії обласної ради з питань бюджету та управління майном.

Постійна комісія розглянула ще низку підвідомчих питань.