«Вчення В.І.Вернадського і сучасність»

e-mail Друк PDF

Під такою назвою 28 травня у Полтавському національному технічному університеті ім. Юрія Кондратюка розпочала роботу Міжнароднанаукова конференція, присвячена 150-річчю від дня народження академіка Вернадського.

Метою наукового зібрання є обговорення та висвітлення творчого шляху та науково доробку видатного вченого ХХ століття, дослідника природи, мислителя і громадського діяча, творця багатьох наукових шкіл академіка Володимира Вернадського.

Життя Володимира Вернадського тісно пов’язане з Полтавщиною. Проживаючи у Санкт-Петербурзі, починаючи з середини 80-х років ХІХ століття, вчений регулярно відвідував Полтавську губернію, вивчав її ґрунти, писав наукові роботи, проводив активну громадську діяльність. Чимало зусиль доклав академік Вернадський для розширення фондів Полтавського природничо-історичного музею. Поблизу селища Шишаки він мав власний будинок та земельну ділянку. Після Жовтневої революції більше ніж півроку академік мешкав у Полтаві. Підтримував зв’язки з Полтавщиною й після від’їзду.

Учасників конференції привітали віце-президент Національної академії наук України Антон Наумовець, віце-президент Національної академії наук України, голова комісії НАН України з розробки наукової спадщини академіка В.І. Вернадського Анатолій Загородній, голова обласної ради Іван Момот, ректор Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка, депутат обласної ради Володимир Онищенко та інші.

Іван Момот, зокрема, відзначив важливу роль наукової спадщини академіка Вернадського у раціональному використанні ноосфери. Він також наголосив, що полтавці шанують пам’ять про видатного вченого, ім’я якого тісно пов’язане з Полтавщиною. В області проведені науково-практичні конференції, інші заходи до 150-річчя від дня народження вченого.

- Дослідження однієї з найвизначніших особистостей – академіка Вернадського та його наукового доробку – сказав Іван Момот, - збагачує наші знання, сприяє піднесенню освіченості і духовності сучасників.

Віце-президент Національної академії наук України Антон Наумовець вручив групі полтавців Почесні Грамоти Президії Національної Академії наук України, яких вони удостоєні за вагомий особистий внесок у розвиток та популяризацію ідей академіка В.І.Вернадського.

У числі нагороджених Почесною відзнакою НАН України – голова обласної ради Іван Момот.

Цього дня на території Полтавського національного технічного університету ім. Юрія Кондратюка віце-президент Національної академії наук України Антон Наумовець та голова обласної ради Іван Момот урочисто відкрили пам’ятник академіку В.І.Вернадському.

Міжнародна наукова конференція організована за сприяння Національної академії наук України, Міністерства освіти і науки України, Полтавської обласної державної адміністрації, обласної ради, Полтавського національного технічного університету ім. Юрія Кондратюка, Санкт-Петербурзького державного електротехнічного університету «ЛЕТІ» ім. Ульянова-Леніна, Таврійського національного університету ім. В.І.Вернадського, Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна, Комісії НАН України з розробки наукової спадщини академіка В.І.Вернадського, Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського, Інституту загальної та неорганічної хімії ім. В.І.Вернадського НАН України.

У її роботі беруть участь представники п’ятнадцяти наукових установ НАН України, провідні вчені з України та Російської Федерації.

Конференція триватиме два дні. Її програма передбачає роботу у секціях: «Ноосферна концепція в системі сучасних наукових уявлень», «Геологія і мінералогія», «Фізика», «Хімія», «Наукова спадщина академіка В.І. Вернадського та сучасність», «Вчення В.І. Вернадського в основі філософії сталого розвитку», «Екологія та збалансоване природокористування», «Вплив академіка В.І.Вернадського на розвиток освіти і науки».

Учасників зібрання також очікує екскурсія до Бутової гори поблизу селища Шишаки, на місце розташування садиби Вернадських, із відкриттям пам’ятника академіку В.І.Вернадському, зустріч із представниками органів місцевого самоврядування Шишацького району, ознайомлення з роботою приватного сільськогосподарського підприємства «Агроекологія».