Засідання постійної комісії з питань аграрної політики та земельних відносин

e-mail Друк PDF

12 липня під головуванням Валерія Капленка відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань аграрної політики та земельних відносин, в якому взяли участь заступник голови обласної ради Володимир Марченко, керівники структурних підрозділів облдержадміністрації.

У ході засідання депутати заслухали та прийняли до відома інформацію про роботу споживчого ринку продуктів харчування на селі та стан забезпечення сільського населення області товарами першої необхідності. За інформацією начальника відділу Департамента економічного розвитку облдержадміністрації Михайла Бугрія, на 1 січня 2013 року на території області згідно статистичних даних здійснювали діяльність із роздрібної торгівлі та ресторанного господарства 1045 підприємств-юридичних осіб, на балансі яких налічувалося 2140 об’єктів торгівлі, з них 1702 магазини (843 – продовольчих, 859 – непродовольчих) з торговою площею 272,2 тис. кв. м. та 167 кіосків.

Загальна динаміка обороту роздрібної торгівлі позитивна, спостерігаються значні темпи зростання його в порівнянні з відповідним періодом попереднього року в більшості районах.

Найвищі темпи зростання обороту роздрібної торгівлі спостерігаються в таких районах, як Хорольський – 47,1%, Машівський – 45,3%, Чутівський – 40,7%, Шишацький – 33,9%, Гребінківський – 32,4%, Оржицький – 29,6%, Кобеляцький – 29,4%, Карлівський – 22,9%, Лубенський – 20,8%, Глобинський – 20,3%. Зменшення обороту роздрібної торгівлі спостерігалося у Кременчуцькому (-11,8%), Решетилівському (-10,8%), Новосанжарському (-9,4%), Полтавському (-7,2%) та Козельщинському (-3,7%) районах області.

Як відмітив Михайло Бугрій, серйозне занепокоєння викликає той факт, що у структурі каналів реалізації товарів у сільській місцевості зменшується роль споживчої кооперації. Тенденція розвитку споживчої кооперації за останні роки показує, що система поступово витісняється з сільського ринку. Маючи достатній економічний потенціал, вона не забезпечує ефективне функціонування торгівлі на сільському споживчому ринку, не відповідає у повній мірі реальним можливостям вирішення соціально-економічних економічних перетворень на селі. Трансформаційні процеси, які відбуваються у роздрібній торгівлі на сільському споживчому ринку, значною мірою гальмують процес оновлення торговельної сфери. З одного боку, в торгівлі на сільському споживчому ринку відбуваються процеси демонополізації, конкуренції суб’єктів торговельного процесу, а з іншого – значно погіршується ефективність функціонування роздрібної торговельної мережі. Так, значно скоротилася чисельність роздрібних підприємств споживчої кооперації на сільському споживчому ринку, практично відсутня типізація і спеціалізація торговельних об’єктів, деформована структура роздрібної мережі.

Михайло Бугрій поінформував депутатів про хід виконання Програми соціального розвитку сільських населених пунктів на 2013 рік в частині торговельного обслуговування сільського населення, де основними завданнями є розширення мережі підприємств торгівлі, посилення контролю за дотриманням суб’єктами торгівлі єдиних правил продажу товарів, запровадження виїзної торгівлі, здійснення доставки товарів для мешканців віддалених населених пунктів.

Витрати на розвиток торгівельної мережі передбачено за рахунок коштів інвесторів на суму 4,9 млн. грн.

Станом на 01.06.2013 в рамках зазначеної Програми відновлено роботу 7 об’єктів торгівлі (на суму 787,8 тис. грн.), відремонтовано - 188 (на суму 776,2 тис. грн.), побудовано - 7 (на суму 2,1 млн. грн.).

Відповідно до порядку денного депутати також розглянули питання про хід виконання обласної Програми сільськогосподарської дорадчої діяльності на період до 2015 року. За інформацією директора ТОВ «Полтавська обласна сільськогосподарська дорадча служба» Світлани Андрієнко, згідно протоколу № 1 від 28.03.2013 конкурсної комісії з визначення в 2013 році виконавців обласної програми сільськогосподарської дорадчої діяльності на період до 2015 року переможцем конкурсу визначено ТОВ «Полтавська обласна сільськогосподарська дорадча служба».

Діяльність Полтавської обласної сільськогосподарської дорадчої служби спрямована на чотири основні цільові групи: сільське населення; суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність у сільській місцевості; сільські територіальні громади; органи виконавчої влади та місцевого самоврядування.

Особливу увагу в своїй діяльності Полтавська обласна сільськогосподарська дорадча служба приділяє питанням диверсифікації сільськогосподарського виробництва, що дає можливість відійти від вирощування лише зернових культур і сприяє розвитку середнього і малого аграрного бізнесу. Найбільш важливим методом дорадчої діяльності в цьому напрямку особливо з практичної точки зору є демонстраційні покази форм і методів роботи суб’єктів господарювання і сільського населення та забезпечення їх інформаційними матеріалами. Тут важливо зауважити, що демонструються не тільки позитивні результати, а й негативні. Досить важливим є також те, хто проводить демонстраційні покази. Це повинні робити самі власники демонстраційних ділянок чи ферм, а дорадники допомагають їм в організації підготовки таких демонстрацій.

Окрема увага приділялася тематичним навчальним семінарам з наступних актуальних тематик: прибуткове господарювання у сільській місцевості; застосування інноваційних технологій у рослинництві; диверсифікація рослинництва; розвиток сільського зеленого туризму; розвиток сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів; застосування інноваційних технологій у тваринництві; розвиток тваринництва; несільськогосподарське підприємство на селі; створення робочих місць та розвиток ринку праці в сільській місцевості; благоустрій та вирішення екологічних проблем сільських територій.

Станом на 19.06.2013 дорадчою службою проведено 1 – конференцію, 10 – семінарів, 8 – демонстраційних показів, 6 – моніторингів та 10 інформаційних куточків передано сільським радам. В цілому проведено заходів на загальну суму 131,2 тис. грн. Семінари та демонстраційні покази проведені в 12 (Глобинському, Зіньківському, Карлівському, Козельщинському, Кременчуцькому, Лохвицькому, Н.Санжарському, Оржицькому, Полтавському, Чорнухинському, Чутівському та Шишацькому) районах області у яких прийняло участь 757 осіб. Проведено моніторинги з проблемних питань розвитку сільських територій, якими охоплено 549 осіб.

Дану інформацію комісія взяла до відома та прийняла рішення про продовження фінансування Програми сільськогосподарської дорадчої діяльності на період до 2015 року.

З поміж іншого депутати погодили пооб’єктний перелік робіт з охорони земель, витрати по яких підлягають компенсації за рахунок коштів обласного бюджету, що надходять в порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва на загальну суму 2,2 млн. грн.