Депутати розглянули стан укладення договорів оренди земельних часток (паїв)

e-mail Друк PDF

7 серпня під головуванням Валерія Капленка відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань аграрної політики таземельнихвідносин, на якому розглянуто питання: «Про стан укладення договорів оренди земель сільськогосподарського призначення та порядок обчислення розміру орендної плати за землю».

У роботі комісії взяли участь перший заступник голови обласної ради Володимир Онищенко, заступник голови облдержадміністрації Володимир Замикула, директор Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Сергій Фролов.

За інформацією Держземагентства України в області, у нинішньому році укладено 296,5 тис. договорів оренди сільгосппідприємствами земельних часток (паїв).

Відповідно до чинного законодавства, плата за оренду встановлена у розмірі не менше ніж 3% від вартості земельної ділянки (паю). На сьогодні розмір орендної плати за 1 га земель сільськогосподарського призначення склав 945 грн. Серед форм орендної плати превалює грошова форма.

Протягом усього періоду за надання в користування земельних часток (паїв) жителі області – власники паїв - отримали понад 3,4 млрд. грн. У минулому році їм було виплачено 1 млрд грн.

Цю інформацію депутати взяли до відома.

Обговорюючи питання, заступник голови комісії Валерій Капленко звернув увагу, що орендарі земельних ділянок – приватні підприємці (фермери) та сільгосппідприємства - поставлені у нерівні умови щодо сплати податків. Податкові платежі за використання 1 га орендованої землі, які сплачує сільгосппідприємство, у багато разів перевищують відповідний податок, що сплачує приватний підприємець. Адже, згідно з чинним законодавством, розмір податку для фермера визначається рівнем отриманого прибутку, який приватний підприємець - орендар зазвичай приховує.

Як зазначив Валерій Капленко, це зумовлює втрату бюджетом чималих фінансових ресурсів. До того ж, фермер, на відміну від сільгосппідприємства, отримує можливість матеріально зацікавити власників земельних ділянок, підвищивши розмір орендної плати.

Таку ситуацію депутати вважають неприпустимою.

На думку депутата Миколи Андрієнка, необхідно на законодавчому рівні встановити єдиний податок для всіх користувачів земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

Відтак, комісія ухвалила рекомендувати Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації, спільно з Головним управління Міндоходів України в області, підготувати проект Звернення обласної ради до Верховної Ради України щодо внесення змін до Податкового кодексу України та внести його в установлено порядку на розгляд обласної ради.

У «різному» депутат Микола Андрієко порушив проблему утримання доріг у сільській місцевості.