Іван Момот: «Місцеві ради Полтавщини спільно з громадами ефективно працюють в плані залучення інвестицій та реалізації соціальних програм, спрямованих на розвиток територій»

e-mail Друк PDF

18 вересня відбулося розширене засідання Координаційної ради з питань місцевого самоврядування при голові обласної ради, на якому розглянуто питання: «Про Всеукраїнський конкурс проектів та програм розвитку місцевого самоврядування. Особливості проведення у 2014 році».

У засіданні, яке вів голова обласної ради Іван Момот, взяли участь заступник голови обласної ради Володимир Марченко, перший заступник голови Державного фонду сприяння місцевому самоврядуванню в Україні Олена Тертишна, заступник начальника управління державної служби Головного управління державної служби України в Полтавській області Микола Лахижа, голова постійної комісії обласної ради з питань регламенту, депутатської діяльності та інформаційної сфери Микола Ганнущенко, керівники районних та міських рад обласного значення, працівники органів місцевого самоврядування.

У вступному слові Іван Момот зазначив, що місцеві ради Полтавщини спільно з громадами ефективно працюють в плані залучення інвестицій та реалізації соціальних програм, спрямованих на розвиток територій. Зокрема, він поінформував про динаміку участі громад в обласному конкурсі проектів розвитку територіальних громад Полтавської області, заснованому обласною радою. Так у 2010 році на конкурс було подано 14 проектів, шість із яких було визнано переможцями. На їхню реалізацію з обласного бюджету виділено 269 тис. грн. У 2011 році надійшло 19 проектів, з яких 17 здобули перемогу, а їхні розробники – гранти з обласного бюджету на загальну суму у 535 тис. грн. У 2013 році кількість поданих на конкурс проектів зросла до 52. На реалізацію 40 проектів-переможців було виділено з обласного бюджету 1 млн. 220 тис. грн. У нинішньому році рада конкурсу розгляне 72 проекти.

Голова обласної ради звернув увагу, що конкурс постійно вдосконалюється. У 2012 році обласна рада затвердила нову редакцію його Положення. Передбачено вивчення рейтингу пріоритетів розвитку громад для визначення напрямків, за якими розробляються проекти. У 2013 році визначено чотири напрямки: водопостачання та водовідведення; енергозбереження; вуличне освітлення; ремонт будинків культури. Головним завданням обласного конкурсу є активізація громадської активності. Тому умовою участі у конкурсі стало включення громадських організацій у число партнерів.

Іван Момот наголосив на зацікавленості органів місцевого самоврядування щодо участі у конкурсі, підвищенні якості підготовки проектів, позитивно оцінив тенденцію до зростання частки партнерських організацій у фінансуванні проектів.

Головними досягненнями обласного конкурсу проектів розвитку територіальних громад Полтавської області Іван Момоти назвав підвищення ініціативи і свідомості громад у розв’язанні проблем життєдіяльності територій, конкретні результати.

Олена Тертишна, у свою чергу, відзначила важливість надання державної підтримки регіонам у вирішенні питань розвитку територій.

- Полтавський регіон є одним із найбільш активних щодо співпраці з Державними фондом сприяння місцевому самоврядуванню в Україні, - наголосила доповідач. - У 2011 році переможцями Всеукраїнського конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування визнані 5 проектів від Полтавської області, у 2012 році – 15 проектів, у 2016 році – 16 проектів.

Зміни, що будуть запроваджені у конкурсі з 2014 року, за словами Олени Тертишної, максимально сприятимуть тим, хто пише проекти, і тим, хто їх реалізує. Зокрема, Олена Тертишна розповіла, що планується ввести в дію електронну програму експертного оцінювання проектів; удвічі – від 200 тис. грн. до 2 млн. грн. збільшити розмір кожного гранту у залежності від категорії проекту; організувати дистанційне навчання для розробників проектів за напрямом: «Управління проектами місцевого та регіонального розвитку», провести Міжнародну ярмарку проектів з метою залучення до фінансування проектів міжнародних фондів, які інвестують кошти у розвиток місцевого самоврядування та інше.

Потому Олена Тертишна дала відповіді на запитання учасників зібрання.

Підсумовуючи обговорення питання, голова обласної ради запевнив, що Полтавська область і надалі буде максимально використовувати можливості Державного фонду розвитку місцевого самоврядування в Україні щодо реалізації проектів розвитку територій.

Наразі Координаційна рада ухвалила рекомендувати довести інформацію «Про Всеукраїнський конкурс проектів та програм розвитку місцевого самоврядування. Особливості проведення у 2014 році» до відома сільських і селищних рад, розмістити методичні матеріали щодо участі у Всеукраїнському конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування на сайті обласної ради.

Також у ході засідання було розглянуто питання: «Про обласний конкурс «Кращий за професією» серед посадових осіб місцевого самоврядування Полтавської області».

Як повідомив керуючий справами виконавчого апарату обласної ради Олександр Литвиненко, відповідно до розпорядження голови обласної ради, конкурс проводитиметься з метою підвищення професіоналізму посадових осіб місцевого самоврядування, розвитку їхньої творчої активності та ініціативи, вдосконалення процесу організації та ефективної діяльності як посадових осіб, так і місцевих рад в цілому.

Проходитиме конкурс у два тури за номінаціями: «Краща посадова особа сільської, селищної, міської ради», «Кращий сільський, селищний, міський голова», «Краща посадова особа районної, обласної ради». Конкурсна програма передбачатиме перевірку знання посадовцями законодавства, уміння готувати ділові документи, рівень знань державної мови, службового етикету, навики роботи на комп’ютері та інше.

Цю інформацію координаційна рада взяла до відома.