Засідання Ради регіонів

e-mail Друк PDF

26 грудня у Києві під головуванням Президента України Віктора Януковича відбулося засідання Ради регіонів, на якому розглянуті питання: про основні напрямки реалізації державної політики у сфері забезпечення сталого, збалансованого розвитку регіонів та підвищення рівня консолідованої відповідальності влади і бізнесу за поліпшення якості життя населення; про хід виконання указів та доручень Президента України з питань надання якісних соціальних послуг сім’ям з дітьми.

Полтавщину на засіданні представляли голова облдержадміністрації, депутат обласної ради Олександр Удовіченко та голова обласної ради Іван Момот.

Перед учасниками зібрання виступив Президент України Віктор Янукович.

Як наголосив Глава держави, на засіданні мають бути підбиті попередні підсумки року, що минає.

«У цьому році, наче в дзеркалі, відобразилися усі проблеми і виклики, що накопичилися в економіці останніми роками. І в зовнішній політиці, в соціальній сфері вони стали більш гострими в умовах глобальної економічної кризи», - сказав Президент, додавши, що 2013 рік був одним із найважчих за роки незалежності, «роком іспитів».

За його словами, у людей різні настрої і різне бачення шляхів розв’язання тих проблем, що накопичилися.

Президент наголосив, що головним завданням влади є недопущення потрясінь, об'єднання навколо подальших реформ та модернізації країни.

«Наше головне завдання, я маю на увазі завдання влади, - не допустити потрясінь. Загальнонаціональний діалог повинен йти, і це будеприносити тільки користь, а потрясіння - вони відобразяться перш за все на найуразливіших верствах населення. Це люди старшого покоління, це пенсіонери, це діти. Нам треба шукати з вами те, що нас буде об'єднувати у державі, всіх. Бажання пришвидшити зміни, переламати ситуацію - буде об'єднувати. Ця енергія змін, за великим рахунком, - це енергія подальших реформ, подальшої модернізації країни», - сказав Глава держави.

На переконання Президента, одними з ключових проблем є порушення прав і свобод громадян та корупція. Через це, як зазначив Глава держави, частина громадян вимагає від влади швидких і навіть радикальних змін, інша частина розраховує на більш послідовний еволюційний шлях.

«Не можу погодитись з тими опозиційними політичними силами, які намагаються використати цю ситуацію задля переділу влади у власних інтересах. Окремі політичні лідери відверто спекулюють настроями, бажаннями наших співгромадян, намагаючись спрямовувати цю енергію на радикальні дії. Це неприпустимо. Ми цього не допустимо. Будемо жити за Конституцією і згідно із законами України», - зазначив Віктор Янукович.

Президент України Віктор Янукович наголосив на необхідності співпраці Уряду та Верховної Ради щодо підготовки Угоди між Україною та Європейським Союзом, яка б відповідала національним інтересам.

«Ми продовжуємо діалог із Європейським Союзом стосовно подальших шляхів реальної ефективної співпраці. Підкреслюю - реальної і ефективної. Пауза - це не зупинка. Це переосмислення і подальший рух. Чекаю від Уряду і парламентаріїв тісної взаємодії в ході ведення переговорного процесу щодо підготовки Угоди, яка була би вигідна Україні та відповідала б її національним інтересам», - сказав Глава держави.

На його переконання, ті чиновники, які під час роботи над Угодою не узгодили її положення з об'єднаннями товаровиробників, а також не провели «відповідну дискусію і не досягли рівня порозуміння», повинні понести відповідальність за це.

«Я чекаю від вас пропозицій. Я переконаний, що в будь-якому питанні, яке стосується державних інтересів, ми маємо навчитися наполягати на своїх інтересах і досягати мети. Переконаний, що після певного періоду непорозуміння наші європейські партнери нас підтримають і підуть назустріч», - підкреслив Президент, звертаючись до Прем’єр-міністра Миколи Азарова.

Віктор Янукович також зазначив, що довіряв оцінкам і позиціям, які отримував від Уряду. За його словами, він, як і всі громадяни, зіткнувся з «розгубленістю і неготовністю урядовців завершити процес».

«Невпевненість призвела до того, що ми вимушені були приймати жорсткі і різкі кроки. Безумовно, я повинен був у такій ситуації взяти на себе відповідальність за рішення і у Вільнюсі, і в Москві. І як Президент прийняв головний удар дорікань та критики за ці рішення», - сказав Віктор Янукович.

Усі бюджетні соціальні програми та виплати повинні бути виконані до кінця поточного року – наголосив Президент.

«Ви всі знаєте, як важко ми закінчили цей бюджетний рік. Тому моя вимога в ці останні дні - все, що залежить від бюджету і бюджетних програм 2013 року, ми мусимо з вами виконати в цьому році. Це наш обов'язок», - сказав Глава держави.

Він звернув окрему увагу на проблему соціальних виплат у Києві. «Люди, які заблокували прийняття цього рішення, хай несуть цю відповідальність перед своєю совістю, якщо вона у них є. І перед людьми, які очікують грошей», - зазначив Віктор Янукович.

Президент звернувся до Прем'єр-міністра з проханням у найближчі дні вирішити це питання. «І не пізніше 30 числа, щоб гроші були на рахунках підприємств і люди мали можливість їх отримати. Я звертаюсь до керівництва міста Києва... Голубченко і Герега несуть персональну відповідальність», - підкреслив Президент.

Президент України Віктор Янукович закликав Кабінет Міністрів найближчими днями прийняти відповідні рішення щодо послідовного скорочення ціни на газ для споживачів.

«Я просив би, Миколо Яновичу, цими днями прийняти відповідні рішення разом із Національною комісією з енергетики щодо послідовного скорочення ціни на газ для наших споживачів. Щоб наші виробники, наші споживачі з першого січня це відчули», - сказав Глава держави.

«Я добре розумію, що у сховищах знаходиться газ по старим цінам. Його не можна тримати там, його треба поступово використовувати, змішувати вже з новою ціною. Але ця робота повинна бути завершена, і відповідні розрахунки і прозорість цього питання повинні бути забезпечені», - додав Віктор Янукович.

Досягнуті з Російською Федерацією домовленості дають можливість інноваційного оновлення економіки України та продовження її модернізації, - пыдкреслив Президент України Віктор Янукович.

«Моя принципова позиція: досягнуті нові відносини з Росією - це лише умова і вимога до наших внутрішніх перетворень. Не треба чекати, що відбудеться якесь диво. Треба використати ці можливості і знайти ефективні шляхи використання цих ресурсів», - сказав Віктор Янукович, додавши, що завдяки домовленостям відкриються шляхи до створення «тисячі нових робочих місць», забезпечення підприємств новими контрактами та «можливостями інноваційного оновлення».

Глава держави пояснив «форсування» переговорного процесу з РФ суттєвим ускладненням двосторонніх торгівельно-економічних відносин. «Цей період не можна рахувати місяцями. Він розпочався кілька років тому, а в останні місяці він дуже загострився. Тому ми вимушені були форсувати переговорний процес з Росією», - зазначив Президент.

На його переконання, лише завдяки розумінню, політичній волі та зустрічним крокам російського керівництва Україна отримала пакет вкрай необхідних угод. «Ми йшли до цих умов, фактично, чотири роки, долаючи так звану спадщину контракту Тимошенко 2009 року», - підкреслив Глава держави.

За словами Віктора Януковича, досягнуті домовленості з РФ щодо нової, поміркованої ціни на газ і кредит у 15 млрд. доларів США на цьому етапі не тільки убезпечують фінансову систему України та економіку від можливих потрясінь, «а, що дуже важливо, закладають для нас і наших товаровиробників умови початку нового етапу економічного зростання».

На думку Президента, ці домовленості дають змогу планувати, в першу чергу, стабільний розвиток промисловості, її модернізацію, підвищення конкурентоспроможності українських товарів, створення нових робочих місць.

Президент підкреслив, що у 2014 році одним із пріоритетів діяльності влади стане боротьба з корупцією.

«У наступному році нам треба дуже серйозно підійти до питань корупції. Одним словом, треба оголосити рішучу війну корупції», - сказав Глава держави.

«Ми будемо створювати «гарячу лінію» для людей, для підприємців, і там, хто попадеться під ці ножиці, я їм не заздрю», - зазначив Віктор Янукович.

Президент зазначив, що стосовно всіх виявлених корупціонерів у правоохоронних чи контролюючих органах будуть вживатись рішучі заходи згідно із законодавством.

«Я буду звертатись до людей, до суспільства, до бізнесу, щоб інформували нас по «гарячим лініям». 2014 рік буде особливим роком, де ми будемо робити рішучі кроки з подолання корупції», - додав Глава держави, зауваживши, що чув багато нарікань на корупціонерів від людей як у регіонах, так і в Києві.

Президент України Віктор Янукович вимагає від Уряду до кінця року вирішити проблему заборгованості по заробітним платам.

«На часі остаточна ліквідація заборгованості із виплати заробітної плати, погашення заборгованості по єдиному соціальному внеску. Поточний стан справ у цій сфері категорично не може задовольнити. Адже третина боргу економічно активних суб’єктів припадає на підконтрольні органам влади державні й комунальні підприємства», - сказав Віктор Янукович під час засідання Ради регіонів.

За його словами, Уряд відповідальний за вирішення питання із затримками Державним казначейством платежів по страховим виплатам із фондів соціального страхування.

Глава держави також підтримав прийняття Стратегії сприяння розвитку соціальної відповідальності бізнесу та Плану першочергових заходів з її реалізації.

«Соціальна відповідальність бізнесу може та повинна стати рушійною силою соціальних інновацій, створення робочих місць, підвищення довіри громадян до влади», - підкреслив Віктор Янукович.

Наступний рік має стати роком подальших якісних змін у рівні доходів і матеріальному забезпеченні громадян, особливо найуразливіших верств населення - пенсіонерів, багатодітних родин, дітей-сиріт. На цьому наголосив Президент України Віктор Янукович.

«Особливу увагу ми приділяли і будемо приділяти ефективній соціальній політиці», - сказав Глава держави, зауваживши, що особисто буде «жорстко контролювати урядову соціальну політику і виконання вимог до Міністерства соціальної політики».

Віктор Янукович зазначив, що цього року суттєво зросла державна підтримка усіх малозабезпечених громадян. Зокрема, за його словами, державна допомога по безробіттю збільшилася на 57%.

«За чотири роки розмір мінімальної зарплати було збільшено на 80%, або майже вдвічі. Безумовно, це треба вітати - і зростання середньої зарплати, і зростання пенсій. Якщо у 2009 році середня зарплата була 1906 грн, то у 2013 році - вже 3181 грн», - підкреслив Президент.

Крім того, за словами Глави держави, з 2013 року мінімальні пенсії дорівнюють прожитковому мінімуму. За його словами, якщо станом на кінець 2009 року мінімальна пенсія була 573 грн, то на кінець 2013 року - вже 949 грн.

«Багато це? Дуже мало, але для того, щоб було більше, треба багато працювати. Ми знаємо, що пенсії - це похідна заробітної плати. Будемо піднімати заробітні плати - буде зростати пенсія», - підкреслив Віктор Янукович.

Президент України Віктор Янукович доручив Кабінету Міністрів забезпечити поширення реалізації Національного проекту «Відкритий світ» на всі регіони вже з наступного року.

«Я просив би Уряд зробити все належне, щоб з наступного року запрацював Національний проект «Відкритий світ», який забезпечить рівний доступ до освіти для кожної дитини в країні незалежно від місця її проживання», - сказав Глава держави.

Він наголосив, що у 2013 році була реалізована низка соціальних ініціатив Президента, спрямованих на підтримку дітей із малозабезпечених сімей, дітей-сиріт та сімей, що виховують дітей-сиріт. Крім того, було запроваджено інститут соціальних фахівців, які протягом цього року надали послуги майже 2 мільйонам осіб.

За словами Президента, з початку 2013 року додатково створено заклади позашкільної освіти на 49 тисяч місць. Крім того, планується реалізація програми «Інтелектуальне майбутнє України».

«Заплановано здійснити прийом до вищих навчальних закладів на позаконкурсній основі 100 найталановитіших учнів. Відбувається модернізація дитячих спортивних майданчиків, загальноосвітніх і дошкільних навчальних закладів», - підкреслив Глава держави.

Він зауважив, що лише протягом 2013 року було модернізовано понад 7 тисяч дитячих майданчиків. Ця робота продовжиться і наступного року, запевнив Віктор Янукович.

«Переконаний, що реалізація соціальних ініціатив могла б відбуватись значно вищими темпами, ніж це відбувається зараз. Передусім це стосується соціальних ініціатив «Діти - майбутнє України», проголошених мною цього року. Зокрема, маю на увазі недосягнення запланованого на цей рік рівня підвищення допомоги дітям із малозабезпечених сімей», - сказав він.

Водночас Глава держави розкритикував роботу щодо захисту прав сімей з дітьми, зазначивши, зокрема, що не було створено всеукраїнську телефонну «гарячу лінію» з питань захисту таких сімей.

«Гальмується формування системи раннього виявлення та своєчасної медичної реабілітації дітей із вродженими вадами або із затримками розвитку. Поки що слабко використовуються важелі, запропоновані законом про зайнятість населення», - зазначив Глава держави.

Найближчим часом будуть прийняті радикальні кадрові рішення щодо тих чиновників, які гальмують виконання реформ та Національного плану дій на 2013 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава».

«Ми повинні рухатись своїм шляхом, не гальмувати. Долати бюрократичні перепони, корупцію. Ми будемо приймати найближчим часом радикальні рішення, і в тому числі й кадрові», - підкреслив Віктор Янукович.

Водночас Глава держави зазначив, що є й об’єктивні причини затримки «виконання реформ і невиконання Національного плану», пов’язані зокрема з фінансуванням.

Президент України Віктор Янукович висловив незадоволення темпами виконання Програми активізації розвитку економіки на 2013-2014 роки.

«Серед уроків 2013 року не можу оминути увагою виконання Програми активізації розвитку економіки на 2013-2014 роки, що була підготовлена і схвалена Урядом згідно з моїм дорученням. Чому вона не стала основою для прискорення структурних змін? Чому не були забезпечені імпульси для формування передових сфер виробництва? На це запитання повинен відповісти Уряд», - сказав Глава держави.

За його словами, цифри, відображені в показниках економічного зростання і ВВП, важко назвати позитивом від впровадження цієї Програми.

«Ви (Уряд) особисто відповідальні за те, що непроста ситуація в реальному секторі ускладнила виконання бюджету і примусила нас брати додаткові кредитні кошти. Що це було? Прорахунки? Недопрацювання? Дайте мені відповідь на це питання», - зазначив Віктор Янукович.

На переконання Президента, необхідно здійснити ретельний аналіз виконання Програми, зробивши новий акцент на створенні умов для прискорення структурних реформ.

«Вважаю, що врешті-решт у 2014 році ми цю Програму виконаємо. Її треба розпочати невідкладно. Готуйте це питання разом з розглядом бюджету на наступний рік вже в січні 2014 року», - підкреслив Глава держави.

Президент України Віктор Янукович наголосив на персональній відповідальності посадовців за реалізацію міждержавних контрактів.

«За будь-який зрив, за будь-яке відтермінування виконання цих проектів будете нести персональну відповідальність. Я терпіти те, що було в попередні роки, не збираюсь. Миколо Яновичу (Азаров), хочу Вас особисто попередити - під кожним контрактом має стояти прізвище відповідального, і день у день вони мають виконуватись», - сказав Глава держави, виступаючи на засіданні Ради регіонів.

Віктор Янукович підкреслив важливість ефективного використання нових контрактів та програм співпраці з метою глибокої модернізації виробництва і випуску конкурентоздатної продукції світового рівня.

Нова державна регіональна політика надала усі необхідні інструменти для успішного управління регіональним розвитком в інтересах територіальних громад. Про це сказав Президент України Віктор Янукович.

«Переконаний, ефективна децентралізація влади - це запорука успішної реалізації політики реформ в Україні», - сказав Віктор Янукович.

Президент нагадав, що цього року своїм Указом розширив повноваження та відповідальність місцевих державних адміністрацій. «Хотів би запитати: які позитивні результати посилення цих повноважень? Насамперед це питання стосується Кабінету Міністрів, який мав би забезпечити ефективний механізм успішного виконання Указу», - наголосив Глава держави.

За його словами, це питання також стосується голів місцевих адміністрацій, які не змогли адекватно використати нові важелі управління та нові можливості.

«Ви зобов’язані послідовно розкривати соціально-економічний потенціал відповідних територій, успішно використовувати інструменти державно-приватного партнерства та ефективно реалізовувати державну регіональну політику на місцях», - підкреслив Віктор Янукович.

Будь-які прояви сепаратизму та правового нігілізму з боку деяких регіональних рад є неприпустимими - вважає Президент України Віктор Янукович.

«Замість спрямування зусиль на підвищення темпів регіонального розвитку, дехто з місцевих керівників, перш за все це стосується регіональних рад західних регіонів, обрав шлях політиканства. Маю на увазі останні популістські заклики і рішення. Фактично, це рішення правового нігілізму», - сказав Глава держави.

За його словами, такі рішення є неприпустимим. «Ми ніколи не допустимо ні правового нігілізму, ні сепаратизму. Це неприпустимо. Ми будемо наводити порядок, а винні нестимуть відповідальність згідно із законами України», - підкреслив Президент.

Він наголосив, що немає якоїсь особливої, окремо взятої регіональної економіки, оскільки кожен регіон є частиною української держави і глибоко інтегрований у єдину національну економічну систему.

Президент України Віктор Янукович вимагає прискорити підготовку інфраструктури Києва, Дніпропетровська, Донецька, Львова, Одеси та Харкова до проведення Євробаскета-2015.

«Успішний досвід організації чемпіонату Європи з футболу 2012 року є надійним фундаментом для проведення Євробаскета. Вимагаю істотно прискорити та забезпечити комплексність підготовки інфраструктури приймаючих міст до турніру - Києва, Дніпропетровська, Донецька, Львова, Одеси та Харкова», - зазначив Віктор Янукович.

На його переконання, процес підготовки невиправдано затягнувся. «Насамперед маємо звернути увагу на транспорт, розміщення, безпеку та охорону здоров’я», - сказав Глава держави.

Президент також зазначив, що підготовка до зимових Олімпійських ігор 2022 року сприятиме активізації розвитку регіонів.

Президент України Віктор Янукович заявив про готовність Концепції реформи місцевого самоврядування.

Він, зокрема, зазначив, що протягом року необхідно розробити пілотні проекти, провести бюджетні експерименти, «які б дали нам відповідний досвід і навички стосовно системних змін».

«Я задоволений тим, що ми нарешті прийняли Державну стратегію регіонального розвитку до 2020 року. Далі слід забезпечити реалізацію Концепції реформування місцевого самоврядування. Звичайно, економічна ситуація не дозволяє нам проводити цю реформу швидко. Але пропоную наступний рік визначити як рік розвитку місцевого самоврядування», - сказав Віктор Янукович.

Президент України сподівається, що Державний бюджет на 2014 рік буде прийнято 16 січня.

Глава держави вважає неприпустимим входження країни в новий рік без Держбюджету.

«Вперше за багато років ми зустрічаємо Новий рік без бюджету. Це неприпустимо для цивілізованої країни. Але це сталось», - зазначив Віктор Янукович.

За його словами, парламент з вини блокувальників від опозиції виявився недієздатним при розгляді проекту Державного бюджету на наступний рік.

Віктор Янукович також наголосив, що розробники бюджету позиціонують його як бюджет соціального захисту та економічного розвитку.

«Повністю підтримую такий підхід. Водночас очевидною є необхідність розробки другого етапу модернізаційних реформ, який би визначив довгострокові цілі та перспективи», - підкреслив Президент.

Президент України Віктор Янукович переконаний, що потенціал Ради регіонів, яка продемонструвала свою ефективність і дієздатність, потрібно нарощувати.

«Необхідно розробити план різних форматів роботи Ради: від загальних засідань до тематичних секцій і робочих груп», - сказав Глава держави на засіданні Ради регіонів.

На переконання Президента, особливо важливо синхронізувати роботу Ради регіонів із діяльністю Комітету економічних реформ, зокрема щодо соціальної політики, модернізації системи охорони здоров’я, секторальних реформ, політики дерегуляції.

«Ви маєте спільно опрацювати Національний план реформ на 2014 рік. Чекаю від вас план такої роботи вже на початку січня 2014 року», - наголосив Віктор Янукович.

За його словами, в Раді регіонів створено умови для постійного узгодження позицій по всій вертикалі влади в режимі діалогу, який дозволив забезпечити своєчасні й ефективні рішення.

 

(За матеріалами офіційного Інтернет-представництва «Президент України Віктор Янукович»)