Про реалізацію в регіонах завдань Президента України щодо забезпечення національної єдності та громадянської злагоди

e-mail Друк PDF

22 січня виповнюється 95 років з часу, коли в столиці України Києві урочисто проголошено єдину, незалежну Українську республіку. (Універсал соборності, яким стверджується, що “воєдино вливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України, Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина і Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснилися віковічні мрії, якими жили і за які вмирали кращі сини України. Однині є єдина, незалежна Українська республіка”.)

Усвідомлений об’єднавчий рух на той час завершився проголошенням Акту злуки, завершився здійсненням мети, яка увінчала державотворчі прагнення українців. Він залишив глибокий слід у долі та історичній пам’яті українського народу, став потужним інтеграційним чинником у  наступні роки.

Водночас, визвольний рух українського народу відзначений і віхами авантюр, і безпорадністю керівництва, і втручанням ззовні, що штовхало маси в анархічну стихію, яка багато в чому спричинила поразку національно-визвольної боротьби 1917-1921 років.

Дослідники вказують на ці важливі уроки історії.

Тому незмінним лейтмотивом публічних виступів Президента України Віктора Януковича є заклик до консолідації на благо держави і народу.

Президент України, виходячи із необхідності консолідації суспільства, укріплення єдності народу і ствердження ідеалів свободи, видав Указ, яким передбачено щорічне відзначення 22 січня Дня Соборності та Свободи України. Прийнята відповідна Постанова Кабінету Міністрів.

Проте, сьогодні, на 23-ому році державної незалежності України, лідери окремих політичних сил, рвучись до влади за будь-яку ціну, використовуючи підтримку закордонних місіонерів, іноземних донорів, намагаються реалізувати в Україні сценарії, які у перспективі можуть мати для країни катастрофічні наслідки.

Враховуючи все це, Президент України ставить завдання здійснити широкомасштабні заходи, приурочені до Дня Соборності і Свободи, які інтуїтивне відчуття, що в згуртованості й соборності земель – сила народу, переносили б в площину розуміння і переконання; здійснити просвітницькі, навчальні, виховні заходи, які б привернули увагу до історичних уроків, коли так прикро були втрачені здобутки у сфері державотворення через помилки і популізм політиків та через романтизм і стихію мас; вимагає протиставити авантюрам злагоджену, продуману роботу по модернізації країни, а популізму – широку роз’яснювальну роботу.

Підготовка до відзначення річниці пам’ятних державотворчих подій є доброю нагодою оцінити наші надбання, продемонструвати внесок у справу розбудови державності, зміцнення її позицій. Для цього підготовлена низка матеріалів відповідної тематики для виступів у засобах масової інформації керівників області. Частина з них уже побачила світ.

У комунальних друкованих ЗМІ у січні-лютому запроваджено тематичні рубрики, в ефір радіо і телебачення виходять тематичні передачі з широким висвітленням заходів з підготовки та відзначення в області Дня Соборності та Свободи України.

Заходи спрямовано на усвідомлення того, що державотворчі процеси сьогодні можуть продовжуватися лише через глибоку модернізацію держави і суспільних відносин.

Якщо навіть не говорити про лідируючі позиції серед регіонів та провідні в ряді галузей, то очевидно, що вклад області у ці процеси полягає у забезпеченні, при усіх складнощах останніх років, позитивної динаміки розвитку нашого краю. Забезпечено зростання середньої зарплати та зменшено її заборгованість, вчасну виплату пенсій та соціальних допомог з їх системним підвищенням. Створено позитивний імідж Полтавщини, відновлена довіра інвесторів. Це стало можливим завдяки цілеспрямованій реалізації на місцях Програми “Україна – для людей”, соціальних ініціатив Президента України В.Януковича, з підтримкою широких верств громадськості.

Очевидний позитив від конструктивної взаємодії з громадськими радами при держадміністраціях. Є досвід роботи Гуманітарної ради при голові облдержадміністрації, інших консультативно-дорадчих органів. Активно проводяться заходи з реалізації міжнародної ініціативи “Партнерство “Відкритий уряд”. У практику ввійшло проведення органами влади консультацій з громадськістю з найважливіших питань розвитку, актуальних питань життєзабезпечення населення. Успішно реалізується Комплексна Програма сприяння розвитку громадянського суспільства в Полтавській області. Створено умови для вільного фукнціонування засобів масової інформації та свободи слова. На днях виходить І-й номер інформаційного бюлетеня “Відкрита влада”.

Консолідуючим фактором соборності виступають міжнаціональна злагода і мир, міжконфесійне порозуміння.

Гідному відзначенню державного свята – Дня Соборності та Свободи України – сприятимуть здійснювані заходи.

Зокрема, 22 січня на будівлях державних установ, підприємств, організацій, на фасадах приватних будівель мешканців встановлюються Державні Прапори України. В обласному центрі відбудеться урочисте покладання квітів до пам’ятників Т.Шевченку та Б.Мартосу за участі керівників області, депутатів, молоді, представників громадськості.

Аналогічні заходи відбудуться в усіх районних центрах і містах.

Традиційно з нагоди Дня Соборності та Свободи України відбудуться молитви за Україну.

Варто наголосити, що заходи, приурочені до цього пам’ятного дня проводяться в області впродовж січня-лютого.

Так, у навчальних та бібліотечних закладах проходять «круглі столи», конференції, тематичні заходи, спрямовані на патріотичне виховання молоді, осмислення історичного досвіду боротьби українства за свободу, незалежність, державність.

Відбуваються тематичні виставки у музеях, поновлено їх експозиції.

Не залишаться без уваги громадськості тематичні виставки літератури, періодичних видань, присвячені історії та діяльності Української Народної Республіки, Західно-Української Народної Республіки та пам’яті Героїв Крут. Вони відкриються з 20 січня у бібліотечних закладах. Проводитимуться інформаційні бесіди, історичні години, вікторини “Соборність України – історія і сучасність”.

Викличе інтерес широкої громадськості виставка архівних документів про історичні події визвольних змагань українського народу на Полтавщині 1917-1921 років, підготовлена Державним архівом Полтавської області. Виставка буде відкрита 21 січня з участю радника Президента України.

У період з 22 по 29 січня заплановано провести 20 спортивних заходів приурочених до Дня Соборності та Свободи України й увічнення пам’яті героїв Крут. Зокрема, відбудуться чемпіонати області з плавання у Кременчуці та з шахів – серед юнаків та дівчат до 18 та 20 років у Полтаві. 25 січня у Полтаві на спортивній базі обласної дитячо-спортивної школи “Олімпійські надії” відбудуться обласні змагання з дзюдо.

Як завжди, активно долучається до проведення запланованих заходів шкільна та студентська молодь.

Відповідну перепідготовку пройшли вчителі історії загальноосвітніх навчальних закладів міста Полтави на базі обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М.В. Остроградського, де в січні, окрім лекцій, (за темами, “Злука українських земель 1919 року – важливий етап на шляху творення Української держави”, “Соборність України – Соборність нашої свідомості”) їм були дані “Методологічні основи подачі учням історичного матеріалу, пов’язаного з Соборністю та Свободою України”.

Враховуючи що соціальні мережі мають дедалі більший вплив на соціалізацію особистості, 11-12 лютого на базі Полтавського юридичного інституту Національного університету “Юридична академія імені Ярослава Мудрого” інститутом післядипломної педагогічної освіти заплановано проведення обласних змагань серед учнівської молоді з інтелектуальної гри “Полтавські дебати – 2014” на тему: “Соціальні мережі сприяють розбудові громадянського суспільства”.

Відзначення державного свята – Дня Соборності та Свободи України – сприятиме зміцненню єдності людей навколо ідеї соборної української держави, утвердженню ідеалів свободи і демократії, вихованню у громадян почуття національної гідності, нагадає про наслідки проявів анархії та наверне до вивчення уроків історії.

(З виступу директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю,

заступника голови постійної комісії обласної ради з питань регламенту, депутатської діяльності та інформаційної сфери

Миколи Перепелиці на нараді в голови облдержадміністрації 20 січня 2014 року)