З турботою про село, землю та сільських товаровиробників

e-mail Друк PDF

19 березня під головуванням Валерія Капленка відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань аграрної політики та земельнихвідносин. У роботі комісії взяли участь голова обласної ради Петро Ворона, перший заступник голови обласної ради Володимир Марченко, заступник голови обласної ради Володимир Микійчук, кандидат на посаду заступника голови облдержадміністрації Роман Товстий, голова Карлівської районної ради Петро Світлик.

Поміж інших, особливої гостроти набуло обговорення питання про порядок державної реєстрації права оренди на земельну ділянку (пай) сільськогосподарськими підприємствами. Проблема полягає у тому, що органи державної реєстрації не мають технічної можливості забезпечити реєстрацію всіх заявлених договорів оренди. У той же час, за «незаконне» використання земельних ділянок (паїв) без зареєстрованих договорів оренди працівники структурних підрозділів Міндоходів України накладають на сільгосппідприємства чималі штрафні санкції.

Як зазначив Валерій Капленко, дане питання неодноразово розглядалося на профільній комісії, обласною радою приймалися відповідні звернення до Уряду та Верховної Ради України, втім, проблема залишилася невирішеною.

Про необхідність прискорення розв’язання на законодавчому рівні цієї та ряду інших проблем діяльності агропромислового комплексу та органів місцевого самоврядування на селі, вели мову голова обласної ради Петро Ворона, депутати: Олександр Коваленко, Олександр Коросташов, Микола Андрієнко, Юрій Колєснік, Василь Стасовський.

Наразі комісія підтримала пропозицію Петра Ворони - доручити Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації зібрати та узагальнити пропозиції від депутатів, органів місцевого самоврядування, агропідприємств, громадських організацій, які стосуються врегулювання земельних та природоохоронних питань на законодавчому рівні; внести їх на затвердження профільної комісії обласної ради, засідання якої відбудеться наступного вівторка. Ці пропозиції голова обласної ради Петро Ворона пообіцяв власноруч передати до Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин.

Про підсумки виконання Програми соціального розвитку сільських населених пунктів Полтавської області на 2013 рік та проект відповідної Програми на 2014 рік доповів директор Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Сергій Фролов. За його словами, на виконання заходів Програми було використано 218,3 млн. грн., або 161% від запланованого обсягу фінансування. При цьому освоєно коштів обласного бюджету 18,7 млн. грн. (196,8% до плану), районних і сільських бюджетів 69,4 млн. грн. (110,5% до плану), коштів інвесторів – 130, 1 млн. грн. (206,5% до плану). Відповідно до завдань Програми, відновлено та відремонтовано дитячі садочки, загальноосвітні школи, сільські будинки культури та клуби, збудовано та відремонтовано ряд спортивних та торгівельних об’єктів, зупинок громадського транспорту, проведено роботи з освітлення, водо - та газопостачання сіл, благоустроєні території сільських населених пунктів. У рамках Програми укладено 1874 соціальні угоди між орендарями земельних часток (паїв) та громадами для надання фінансової підтримки на розбудову соціальної інфраструктури сільських населених пунктів Полтавщини. На рекомендацію постійної комісії обласної ради з питань аграрної політики та земельних відносин Департамент агропромислового розвитку облдержадміністрації розробив проект відповідної програми на 2014 рік.

Обговорюючи питання, депутати Валерій Капленко, Віктор Кордубан, Юрій Колєснік та інші висловили критичні зауваження щодо доцільності обов’язкових угод між орендарями земельних часток (паїв) та громадами для надання фінансової підтримки на розвиток соціальної інфраструктури сільських територій. Позиція депутатів пояснюється юридичними колізіями, пов’язаними з використанням спонсорських коштів.

Відтак, комісія взяла інформацію про підсумки виконання Програми соціального розвитку сільських населених пунктів Полтавської області на2013 рік до відома та рекомендувала Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації доопрацювати проект Програми соціального розвитку сільських населених пунктів Полтавської області на 2014 рік в частині визначення джерел фінансування та внести його на розгляд обласної ради в установленому порядку.

У порядку контролю комісія розглянула питання про стан фінансування обласних програм підтримки агропромислового комплексу області у 2013 році, про стан утримання полезахисних смуг в межах області та стан відшкодування шкоди, завданої незаконними рубками лісів.

У ході засідання депутати також погодили матеріали щодо вибору місця розташування земельних ділянок для будівництва, реконструкції та капітального ремонту міжнародної автомобільної дороги державного значення Київ-Харків-Довжанський на ділянці Лубни-Полтава (як земельних ділянок особливо цінних земель), заслухали інформацію про роботу Полтавського обласного навчально-консультативного центру «Агротехнік» та погодили призначення Світлани Андрієнко на посаду директора цієї установи..

Стосовно внесення змін до Програми розвитку галузі тваринництва на період 2011-2015 роки, на пропозицію першого заступника голови обласної ради Володимира Марченка, комісія вирішила розглянути це питання після перегляду обласною радою показників обласного бюджету на 2014 рік.

Не оминули увагою депутати й актуального сьогодні для селян питання як встановлення економічно обґрунтованої ціни на молоко, отриманого від населення - комісія прийняла відповідне звернення до власників та керівників молокопереробних підприємств області.

 

ЗВЕРНЕННЯ

до власників та керівників молокопереробних підприємств області

щодо підвищення закупівельних цін на молоко від населення

Ми, члени постійної комісії Полтавської обласної ради з питань аграрної політики та земельних відносин, вкрай стурбовані ціновою ситуацією на ринку закупівель молока від населення, яка породжує численні скарги сільських жителів в органи виконавчої влади та місцевого самоврядування. Закупівельники на власний розсуд встановлюють надто низькі ціни, ігноруючи інтереси селян – виробників молока.

Сьогодні чверть молока, закупленого переробними підприємствами, складає молоко, вироблене населенням, а його питома вага закупок в АТ «Пирятинський сирзавод» та ТОВ «Гадячсир» складає від 35 до 41 %.

Різке коливання ціни молока, виробленого населенням, знищує молочне скотарство в індивідуальному секторі. Селяни скорочують поголів’я корів, оскільки не бачать сенсу їх утримувати. Для селянина кошти, отримані за продане молоко, є єдиним заробітком, але не дають можливості йому вижити.

Якщо в минулому році середня закупівельна ціна молока, виробленого сільгосппідприємствами, була в 1,4 рази вищою від закупівельної ціни у населення, то сьогодні в 1,7 рази.

Середньозважена закупівельна ціна тонни молока в області від населення на 173 грн. поступається середньозваженій ціні по Україні. Крім того, цинічним є спосіб розрахунку за отримане молоко: заготівельники повідомляють селянам про ціну за вже здане молоко на початку наступного за звітним місяця.

Зважаючи на викладене вище, просимо переглянути підходи до встановлення закупівельної ціни на молоко від населення, яка економічно обґрунтована на рівні, як мінімум, 3 грн. за кг.

Щиро сподіваємося на порозуміння. Про здійснені на молокопереробних підприємствах заходи просимо в тижневий термін інформувати постійну комісію Полтавської обласної ради з питань аграрної політики та земельних відносин.

 

Прийнято

на засіданні постійної комісії обласної ради

з питань аграрної політики та земельних відносин

19 березня 2014 року