Двадцять друга сесія обласної ради

e-mail Друк PDF

25 квітня відбулося пленарне засідання двадцять другої сесії обласної ради. Вів засідання голова обласної ради Петро Ворона.

У роботі сесії взяли участь голова облдержадміністрації Віктор Бугайчук, перший заступник голови обласної ради Володимир Марченко, заступник голови обласної ради Володимир Микійчук, заступники голови облдержадміністрації, народний депутат України Юрій Бублик, керівники структурних підрозділів облдержадміністрації і обласної ради, міські голови міст обласного значення, голови районних рад, голови райдержадміністрацій, селищні голови районних центрів, керівники підприємств, установ і організацій, які мають відношення до питань, що розглядаються на сесії, представники профспілок, громадських організацій, засобів масової інформації.

На початку засідання, за традицією, відбулося нагородження.

Голова обласної ради Петро Ворона та голова облдержадміністрації Віктор Бугайчук вручили Почесну грамоту обласної ради та цінний подарунок члену Національної Спілки журналістів України, члену Національної Спілки письменників України, члену Полтавської спілки літераторів Миколі Костенку; Подяка обласної ради була оголошена учителю української мови й літератури Семенівського навчально-виховного комплексу №1 імені М.М. Хорунжого Зої Заложник, викладачу Кременчуцького педагогічного училища імені А.С. Макаренка Валентину Мельнику, заступнику директора з навчально-виховної роботи, учителю історії та правознавства Полтавської гімназії №6 Євгенію Перепьолкіну, учителю фізики Полтавської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №29 Анатолію Поліщуку, учителю німецької мови Полтавської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №3 Людмилі Черевко, заступнику директора з навчально-виховної роботи, учителю фізики Кременчуцького ліцею №4 Олександрі Шушпановій.

Петро Ворона вручив новообраним головам районних рад посвідчення Верховної Ради України та Полтавської обласної ради. Потому він представив депутатському корпусу новопризначених голів обласних державних адміністрацій, побажав керівникам районів плідної і результативної співпраці на благо Полтавщини.

Наразі депутати сформували порядок денний, включивши до нього додаткові питання, та затвердили регламент роботи сесії.

Головуючий оприлюднив інформацію про утворення в обласній раді двох депутатських груп: «Полтавщина» (керівник депутат Олександр Удовіченко) та «Промисловці Полтавщини» (керівник депутат Ігор Чобітько); про входження депутата обласної ради Ігоря Горжія до складу фракції ВО «Батьківщина» в обласній раді.

Потому відбувся розгляд сесійних питань.

Депутати затвердили: звіт про виконання обласного бюджету за 2013 рік; Перелік природоохоронних заходів для фінансування з фонду охорони навколишнього природного середовища Полтавської області в 2014 році; пооб’єктний Перелік робіт з охорони земель, витрати по яких підлягають компенсації за рахунок коштів обласного бюджету, що надходять в порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва; Переліки об’єктів будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах області, які будуть фінансуватися в 2014 році за рахунок субвенції з державного бюджету; прийняли обласну цільову соціальну Програму профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів на 2014- 2016 роки.

Депутати підтримали внесення змін та доповнень до регіональної Програми розвитку внутрішнього виробництва на 2012-2015 роки “Модернізація – стратегічний вибір Полтавщини", до обласної Комплексної програми соціального захисту осіб з обмеженими фізичними можливостями на 2013-2020 роки, до обласної Програми надання депутатами обласної ради допомоги малозахищеним громадянам; внесення змін – до Комплексної програми профілактики правопорушень на 2011-2015 роки, Програми безпеки дорожнього руху на 2011-2014 роки, цільової регіональної Програми «Власний дім» на 2012 – 2016 роки, до Порядку розгляду обласною радою питань користування надрами на території Полтавської області, затвердженого рішенням вісімнадцятої сесії обласної ради шостого скликання від 9.10.2013 року, до додатку до рішення десятої сесії обласної ради шостого скликання від 29 лютого 2012 року "Про цільову Програму впровадження в області другої фази Проекту Європейського Союзу (ЄС) та Програми Розвитку Організації Об`єднаних Націй (ПРООН) "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду" на 2012 – 2015 роки", до рішення двадцятої сесії обласної ради шостого скликання від 25 грудня 2013 року "Про Програму підтримки обласного комунального підприємства "Аеропорт-Полтава" на 2014 рік та заходи щодо сплати заробітної плати".

Своїми рішеннями обласна рада внесла зміни до показників обласного бюджету на 2014 рік.

На пропозицію депутата Олександра Масенка, обласна рада прийняла рішення про виплату одноразової грошової допомоги інвалідам Великої Вітчизняної війни, учасникам бойових дій та сім загиблих.

Сесія підтримала проекти рішень щодо погодження отримання підприємствами без проведення аукціонів спеціальних дозволів на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ підземних прісних вод, торфу; на видобування мінеральних та питних підземних вод, розробку родовищ піску, переоформлення гірничих відводів на видобування суглинків та піску.

Проект рішення «Про погодження отримання без проведення аукціону спеціального дозволу Спільним підприємством "Полтавська газонафтова компанія" на видобування газу природного, супутніх корисних копалин загальнодержавного значення (конденсату, етану, пропану, бутанів) Єлизаветівського родовища на території Карлівського та Машівського районів Полтавської області» депутати не підтримали.

Не знайшов підтримки у депутатів проект рішення «Про погодження отримання без проведення аукціону спеціального дозволу товариством з обмеженою відповідальністю "Східний геологічний союз" на видобування газу природного, супутніх корисних копалин загальнодержавного значення (конденсату, етану, пропану, бутанів) Кошевойського родовища на території Миргородського району Полтавської області». У ході обговорення даного питання виникло гостра дискусія. Представники Громадської ради при обласній раді, народний депутат України Юрій Бублик, депутати обласної ради Олександр Масенко, Юрій Кривошеєв висловились за необхідність більш ґрунтовного вивчення питання діяльності нафтогазовидобувних підприємств на теренах області, визначення реальних обсягів їхнього прибутку та допомоги на розвиток соціальної сфери територій, де ведеться видобуток, встановлення дієвого контролю за виконанням підприємствами договірних зобов’язань, забезпечення спрямування податків від діяльності підприємств НГК до місцевих бюджетів. Про необхідність сприяння інвестування приватного капіталу у галузь, забезпечення залучення коштів цих підприємств на впровадження соціальних програм, створення нових робочих місць вели мову голова обласної ради Петро Ворона, голова облдержадміністрації Віктор Бугайчук, голова профільної комісії обласної ради Олександр Залужний, депутати Лев Жиденко, Степан Бульба, Олександр Коваленко та інші.

У ході пленарного засідання обласна рада розглянула ряд кадрових і майнових питань. Зокрема, було затверджено розпорядження голови обласної ради, зміни в складі постійних комісій, схвалено продовження терміну дії трудових контрактів із керівниками суб'єктів господарювання спільної власності територіальних громад області.

За результатами голосування, питання про приймання-передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Полтавської області не набрало необхідної кількості голосів.

Сесія прийняла звернення: до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України; до жителів Полтавської області; підтримала депутатські запити Василя Стасовського, Олександра Коваленка..

У «різному» депутат обласної ради Юрій Кривошеєв зачитав звернення жителів селища Білики Кобеляцького району, адресоване народному депутату України Валерію Головку, та поінформував колег про загострення ситуації навколо виробничої діяльності ТОВ «Белгранкорм»; депутат обласної ради четвертого та п’ятого скликань Юрій Кобченко звернув увагу на необхідність вдосконалення системи реєстрації земельних часток (паїв), які орендують сільгосппідприємства, зависокі тарифи на послуги з підключення житлових будинків громадян до газопостачання; депутат Іван Панасенко вів мову про організацію роботи постійних комісій обласної ради, скасування рішень обласної ради про погодження відведення земельних ділянок гірничозбагачувальному комбінату; депутат Микола Хоменко висловив занепокоєння з приводу організації святкування в області Дня Перемоги; депутати Іван Коваль та Михайло Стеценко порушили проблему низьких закупівельних цін на сільськогосподарську продукцію; депутат Віктор Кордубан акцентував увагу на неправомірних вимогах до підприємств з боку працівників екологічної інспекції.

З врахуванням зауважень і доповнень депутатів прийнято рішення по 40 питаннях порядку денного сесії.

В інтерв’ю журналістам місцевих ЗМІ голова обласної ради Петро Ворона зазначив, що для обласної ради є нормальною практика, коли більшість сесійних питань обговорюються у залі, де депутати висловлюють свою позицію. Разом із тим, голова обласної ради підкреслив, що у громадськості є велика недовіра до роботи постійної комісії обласної ради з питань паливно-енергетичного комплексу та використання надр, що позначилося на голосуванні ряду проектів рішень, які стосувалися погодження отримання підприємствами без проведення аукціонів спеціальних дозволів на видобування газу природного, супутніх корисних копалин загальнодержавного значення (конденсату, етану, пропану, бутанів).

- Фактично сьогодні видаються дозволи приватним структурам на видобуток корисних копалин на Полтавщині, а взамін область практично нічого не отримує, - наголосив Петро Ворона, і це тоді, коли третина газу України видобувається у нашій області.

Голова обласної ради підкреслив, що на його думку, двадцять друга сесія обласної ради була пробним каменем після революції Гідності та відбулася плідно.

 

 

Звернення

до Верховної Ради України щодо внесення

змін до діючого законодавства України

 

Для створення сприятливих умов щодо ефективності діяльності аграрного сектору економіки, забезпечення продовольчої безпеки держави та розвитку сільських територій вважаємо за необхідне невідкладно розглянути наступні пропозиції про внесення змін до діючого законодавства України:

1. Призупинити дію статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 №1952-IV в частині обов’язковості державної реєстрації права оренди земельної ділянки та внести зміни до статті 125 Земельного кодексу України щодо призупинення терміном на 3 роки вимоги про обов’язкову реєстрацію набуття права на оренду земель сільськогосподарського призначення.

2. З метою забезпечення ефективного використання земельних ділянок, на які виготовлено сертифікати на право на земельну частку (пай), та які за станом на 01.04.2014 не були отримані громадянами, віднести їх до земель державної (комунальної) власності шляхом внесення відповідних змін до земельного законодавства України.

3. З метою захисту прав власників неуспадкованих земельних часток (паїв), розробити Положення про створення фонду акумуляції коштів орендної плати за землю та порядок їх виплати правонаступникам.

4. Спростити процедуру надання земель сільськогосподарського призначення для товарного сільськогосподарського виробництва через земельний аукціон шляхом запровадження процедури конкурсного відбору. Передбачити залучення до складу конкурсних комісій депутатів місцевих рад.

Для впорядкування повноважень щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності (надання, вилучення, припинення права) та прозорості цієї процедури внести зміни до статті 122 Земельного кодексу України шляхом делегування даних функцій місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування.

5. З метою вирішення на практиці питання використання та розпорядження землями колишньої колективної власності (господарські двори та шляхи), відновити у Земельному кодексі України поняття «колективна форма власності на землі сільськогосподарського призначення» або вирішити питання передачі цих земель до земель державної (комунальної) власності.

6. Внести зміни до Закону України «Про фермерське господарство» в частині приведення порядку виділення земельних ділянок для ведення фермерського господарства після його створення та реєстрації.

7. Забезпечити функціонування системи державного земельного кадастру в повному обсязі, що був передбачений Постановою Кабінету Міністрів України №1051 від 17.10.2012 «Про затвердження порядку ведення Державного земельного кадастру».

8. Підтримати ініціативу Міністерства аграрної політики та продовольства України щодо скасування положення законодавства України в частині обов’язковості розробки проектів еколого-економічного обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь; запровадити процедуру обов’язкового декларування сівозмін та моніторингу стану родючості грунтів.

9. Внести зміни в законодавство України:

а) частину 3 статті 51 Водного кодексу України викласти в такій редакції: «Водні об’єкти надаються в користування за договором оренди водних об’єктів у комплексі із земельними ділянками»;

б) в частині 3 статті 122 Земельного кодексу України (повноваження райдержадміністрації з надання земельних ділянок) добавити норму:

«г) рибогосподарських потреб».

10. Прискорити розгляд та прийняття Закону України «Про консолідацію земель сільськогосподарського призначення».

11. Внести зміни до частини 1 статті 23 Кодексу України «Про надра», виклавши її в такій редакції: «Землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати для своїх господарських і побутових потреб корисні копалини місцевого значення і торф загальної глибинної розробки до двох метрів, підземні води для власних господарсько-побутових потреб, нецентралізованого та централізованого (крім виробництва фасованої питної води) господарсько-питного постачання населення та для виробничих потреб, пов’язаних з сільськогосподарською діяльністю за умови, що продуктивність одного водозабору підземних вод не перевищує 500 кубічних метрів на добу».

12. Впорядкувати повноваження правоохоронних структур щодо контролю за дотриманням природоохоронного, екологічного та земельного законодавства України.

13. З метою спрощення процедури отримання дозвільних документів на викиди в атмосферне повітря та розміщення відходів (в тому числі гною), вважаємо за доцільне розробити та впровадити уніфіковані нормативи на сільськогосподарську діяльність.

14. Усунути протиріччя між лісовим та земельним законодавством в частині визначення цільового призначення земельних ділянок, зайнятих полезахисними лісовими смугами, виклавши відповідні статті Лісового та Земельного кодексів України в наступній редакції:

а) абзац 1 статті 4 Лісового Кодексу України:

«До лісового фонду України належать лісові ділянки, в тому числі захисні насадження лінійного типу, площею не менше 0,1 га. Віднесення земель, зайнятих захисними насадженнями лінійного типу за своїм цільовим призначенням до певної категорії земель здійснюється відповідно до земельного законодавства, на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які передають ці землі у власність, надають у користування, а також створюють об'єкти природоохоронного та історико-культурного призначення».

б) частину 2 статті 55 Земельного кодексу України:

«До земель лісогосподарського призначення не належать землі, зайняті:

- зеленими насадженнями у межах населених пунктів, які не віднесені до категорії лісів;

- захисними насадженнями лінійного типу, крім тих, які надані та використовуються для потреб лісового господарства;

- окремими деревами і групами дерев, чагарниками на сільськогосподарських угіддях, присадибних, дачних і садових ділянках.»

15. Запровадити порядок нарахування податку з доходів фізичних осіб, отриманих від використання приєднаних земельних часток (паїв) до земельних ділянок особистих селянських господарств площею понад 2 га, виходячи з розрахунку доходу, що дорівнює розміру мінімальної орендної плати за землю, визначеної відповідно до діючих нормативно-правових актів та законодавства України.

16. Внести зміни до Закону України «Про особисте селянське господарство» щодо надання права передачі в оренду для використання в товарному сільськогосподарському виробництві земель, які надані для ведення особистого селянського господарства.

17. Зберегти для сільськогосподарських товаровиробників спеціальний режим оподаткування податком на додану вартість та фіксований сільськогосподарський податок з наступним запровадженням єдиного сільськогосподарського податку, який би акумулював всі платежі до державного бюджету і фондів різних рівнів, що сплачують сільськогосподарські товаровиробники на даний момент.

18. Підтримати пропозицію Міністерства аграрної політики та продовольства України щодо скасування технічного огляду сільськогосподарської техніки.

 

Прийнято на пленарному засіданні

двадцять другої сесії

Полтавської обласної ради шостого скликання

25 квітня 2014 року

 

 

 

ЗВЕРНЕННЯ

ДО ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ ТА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

Аналіз динаміки змін навколишнього природного середовища в Полтавській області за останні десятиліття показав високий рівень зв’язку між станом екологіч¬них систем, зокрема довкілля, загальним станом економіки та рівнем здоров’я населення. Незважаючи на те, що кризові явища призвели до скоро¬чення обсягів виробництва і зменшення його забруднюючого впливу, джерел екологічної небезпеки ще достатньо, щоб говорити про затяжну еколого-економічну кризу, яка має відповідний соціальний аспект.

Відповідно до статті 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов’язком держави. На виконання цих обов'язків державою встановлені джерела фінансування природоохоронних заходів, найважливішим серед яких є екологічний податок.

Відповідно до статті 46 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" кошти від екологічного податку зараховуються до державного і місцевих бюджетів згідно з Бюджетним кодексом України.

Проте Бюджетним кодексом України, який було введено в дію з

2011 року, передбачається поступове зменшення надходжень до місцевих бюджетів.

Так, у 2011-2012 роках частка екологічного податку платежів у доходах бюджетів становить: надходження до Державного фонду охорони навколишнього природного середовища (далі – фонд ОНПС) – 30 %, до обласного фонду – 20 %, до місцевих (міських, сільських, селищних) бюджетів –50 %.

У 2013 році надходження платежів до екологічних фондів розподіляються таким чином: до Державного фонду ОНПС – 53 %, до обласного фонду – 13,5 %, до місцевих бюджетів – 33,5 %.

Починаючи з 2014 року, передбачається, що до Державного фонду ОНПС зараховуватимуться 65 % платежів від екологічного податку, до обласних бюджетів — 10 %, до місцевих – 25 %.

Практика зменшення відсотку екологічного податку для фондів ОНПС в складі сільських, селищних та міських бюджетів призводить до наявності великої їх кількості та розпорошення мізерних коштів між ними.

Станом на 01.01.2014 року у 57 % (287 суб’єктів) місцевих бюджетів з наявним фондом ОНПС залишки коштів складали менше 10 тис. грн., що не дозволяє виконати найактуальніші заходи сьогодення для Полтавщини:

- берегоукріплення Кременчуцького водосховища;

- побудова комплексів переробки твердих побутових відходів;

- вивезення і знешкодження безхазяйних пестицидів та агрохімікатів;

- реконструкція каналізаційних мереж і споруд на них;

- розчищення і поліпшення екологічного стану річок.

Вказані заходи потребують значних фінансових ресурсів і реалізації в декілька етапів

При цьому на регіональному рівні відсутній єдиний координуючий центр діяльності місцевих фондів ОНПС в частині проведення спільних з державним та обласними фондами природоохоронних заходів.

Більшу частину відповідальності за вирішення питань охорони довкілля законодавство покладає на органи місцевого самоврядування та місцеві державні адміністрації. Охорона навколишнього природного середовища є досить фінансовоємкою діяльністю, що потребує акумуляції і належного витрачання коштів на здійснення природоохоронних заходів, відповідних екологічних програм та ресурсозберігаючих проектів.

Відповідно до змісту статті 140 Конституції України обласні ради в рівній мірі відповідальності представляють інтереси всіх територіальних громад відповідної області.

Враховуючи досить низькі планові показники надходження коштів до місцевих екологічних фондів (сільських, селищних, міських) Полтавська обласна рада вважає за необхідне внести пропозицію на законодавчому рівні про акумулювання їх в обласному.

Збільшення обласного природоохоронного фонду збільшує і можливості маневру обласної ради при перерозподілі коштів цього фонду, скеровуючи їх на вирішення нагальних екологічних проблем, у т. ч. на районному та місцевому рівнях.

Таким чином, централізація екологічного податку дозволить здійснити впровадження низки заходів на регіональному та місцевому рівнях відповідно до комплексних і цільових екологічних, а також інших програм, що містять екологічну складову.

 

Прийнято на пленарному засіданні

двадцять другої сесії

Полтавської обласної ради шостого скликання

25 квітня 2014 року

 

 

ЗВЕРНЕННЯ

ДО ЖИТЕЛІВ ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

Шановні земляки!

Більше півроку Україна перебуває на піку загострення соціально-політичних відносин. За цей час маємо чимало здобутків, але багато і втрат. Ціною людських життів Революція гідності змела злочинний режим Януковича, та протинародна верхівка пустила за свого правління дуже глибоке коріння – воно в корупційних схемах, що проникли в усі ешелони влади, розбраті в українському домі, невмінні поважати й розуміти іншу точку зору.

Полтавщина завжди була і буде центром спокою та стабільності, де працьовиті люди думають про завтрашній день своєї родини і держави – єдиної, соборної України.

Ми добре усвідомлюємо, що попереду нас чекають нелегкі випробування, в яких потрібно розраховувати, насамперед, на власні сили.

Тільки зараз, вперше в історії незалежності, в України є справжній шанс стати на шлях демократичного розвитку, отримати дійсне, а не імітоване народовладдя, бути творцем власної історії, а не реалізовувати чужі сценарії.

Ми підтримуємо пропозиції Уряду і Верховної Ради України щодо реформування місцевого самоврядування, наділення місцевої влади правами і можливостями працювати для людей, а не для звітів.

Ми готові будувати нову Україну разом із усіма регіонами, не ділимо їх на своїх і чужих та свято віримо, що в третьому тисячолітті найскладніші питання та найбільші непорозуміння можна залагодити за столом переговорів.

Слабкі духом при найменшій загрозі шукають прихистку і спішать під прапори чужої держави, сильні – захищають і розбудовують свою.

Наближається День Великої Перемоги. Ще ніколи після завершення Другої світової війни нам не доводилося на своїй землі, врятованій від фашизму, боротися за права і свободи зі зброєю в руках.

Сотні років ми щиро вірили в дружбу між братніми народами, майже 70 років - у непорушність наших кордонів. Нині – час випробувань. І його треба пройти гідно, бо наш шлях – це шлях правди.

У ці тривожні дні звертаємося до кожного полтавця, кожного українця. Відповідальність, патріотизм, мудрість, виваженість, порядність і професіоналізм – це складові нашої Перемоги. Не дозволимо посіяти в наші серця ненависть, разом збережемо Україну!

 

Прийнято на пленарному засіданні

двадцять другої сесії

Полтавської обласної ради

шостого скликання