Про ліси, земельні паї, податки та підтримку тваринницької галузі

e-mail Друк PDF

29 травня під головуванням Валерія Капленка відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань аграрної політики та земельнихвідносин.

У роботі комісії взяли участь заступник голови обласної ради Володимир Микійчук, директор Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Сергій Фролов, представники Головного управління Держземагенгства у Полтавській області, обласного управління лісового та мисливського господарства, Громадської ради при обласній раді та Громадської ради при облдержадміністрації.

На початку засідання його учасники хвилиною мовчання вшанували пам’ять голови комісії, знаного аграрія Володимира Несена, який передчасно пішов із життя.

У порядку контролю депутати розглянули виконання обласної цільової Програми комплексного розвитку лісового господарства «Ліси Полтавщини до 2015 року за підсумками 2013 року.

Як поінформував перший заступник начальника обласного управління лісового та мисливського господарства Олексій Тенянко, в області налічується 282, 5 тис. га земель лісового фонду, у тому числі 270,7 тис. га. лісових ділянок. Середній вік насаджень становить 59 років. Ліси Полтавщини характеризуються позитивною динамікою збільшення площі і лісистості території. За своїм призначенням вони виконують, переважно, екологічні функції. Обслуговують лісове господарство 7 держлісгоспів, в яких працює понад 1,4 тис. працівників. За підсумками 2013 року площа суцільних зрубів становить 1408 га, тоді як площа відтворення лісу - 2365 га. На виконання Програми комплексного розвитку лісового господарства «Ліси Полтавщини до 2015 року, у минулому році було заготовлено понад 54 тонн лісового насіння, насаджено 1026 га нових лісів, проведено оздоровлення лісів, заходи по боротьбі зі шкідниками зелених насаджень.

У ході обговорення питання депутати висловили стурбованість щодо випадків несанкціонованої вирубки лісу. Так, заступник голови обласної ради Володимир Микійчук звернув увагу на посилення контролю за рубкою формування та оздоровлення лісів, неприпустимість вивезення лісової сировини з області; депутат Василь Стасовський навів факти порушення природоохоронного законодавства у Чорнухинському районі однією із дніпропетровських фірм, коли внаслідок протиправних дій було нанесено суттєві збитки державному лісовому фонду.

Наразі комісія взяла до відома інформацію обласного управління лісового та мисливського господарства.

З приводу фактів, наведених депутатом Стасовським, ухвалено направити відповідне звернення від комісії до прокуратури Полтавської області.

На пропозицію Валерія Капленка, комісія рекомендувала обласному управлінню лісового та мисливського господарства підготувати та подати в обласну раду інформацію про обсяги посадженого на території області лісу за останні 5 років, його стан, перелік підприємств, які посадили ліс.

Щодо другого питання порядку денного - про стан виплати орендної плати за використання земель власникам земельних часток (паїв) за підсумками 2013 року – то, за даними Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації, розмір орендної плати за користування земельними частками (паями) по сільськогосподарських підприємствах області в середньому становить 4,8% вартості землі. Власники паїв отримали у минулому році 746,7 млн. грн. готівкою, 282, 7 млн. грн.. - зерном, 75,6 млн. грн. - іншою сільгосппродукцією, 17,4 млн. грн. - послугами.

У контексті даного питання депутат Олександр Коваленко висловив критичні зауваження стосовно недосконалості законодавства, внаслідок чого орендарі – сільгосппідприємства та орендарі-фермери поставлені у нерівні умови щодо сплати податків. Це створює передумови для недобросовісної конкуренції з боку фермерів, які, сплачуючи незначні суми податків, свідомо підвищують вартість земельних часток (паїв), заохочуючи таким чином орендодавців до співпраці.

Внесення відповідних змін у чинне законодавство, на переконання депутатів-аграріїв, не лише відновить соціальну справедливість, а й збільшить у декілька разів надходження до бюджетів, що відповідає інтересам держави та суспільства.

Відтак, після дискусії, в якій взяли участь голова комісії Валерій Капленко, депутати Віктор Кордубан, Василь Стасовський, Олександр Коваленко, Михайло Харченко, комісія прийняла рекомендувати облдержадміністрації провести колегію, на якій розглянути питання про сплату податків сільгосппідприємствами та фермерськими господарствами. Інформацію, яка стане предметом обговорення на колегії, на думку депутатів, потрібно оприлюднити у ЗМІ.

Також у ході засідання комісія підтримала пропозицію Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації про фінансування обласної програми розвитку галузі тваринництва на період 2011 – 2015 роки. Зокрема, Департаменту фінансів облдержадміністрації рекомендовано виділити 300 тис. грн. на підтримку обслуговуючих кооперативів.