Сміттєзвалище у Макухівці: об’єднати зусилля влади і громадськості у вирішенні проблеми

e-mail Друк PDF

12 червня в обласній раді відбулася нарада, на якій розглянуто питання функціонування міського сміттєзвалища, розташованого у с. Макухівка Полтавського району, та будівництва сміттєпереробного комплексу.

У нараді, яку вів голова обласної ради Петро Ворона, взяли участь перший заступник голови обласної ради Володимир Марченко, народний депутат України Юрій Бублик, голова постійної комісії обласної ради з питань житлово-комунального господарства Степан Бульба, голова Полтавської районної ради Василь Степенко, заступник Полтавського міського голови Юрій Кропивка, в.о. начальника Головного управління Міндоходів у Полтавській області Василь Храмов, керівники структурних підрозділів облдержадміністрації, обласної ради, представники громадськості.

За інформацією Департаменту з питань нафтогазового комплексу, промисловості, екології та природних ресурсів облдержадміністрації, яку озвучив голова обласної ради, термін експлуатації сміттєзвалища у Макухівці закінчився у 2005 році, проте воно продовжує приймати тверді побутові відходи обласного центру, яких накопичилося понад 2,8 млн. тон. При перевірці Державною екологічною інспекцією в області КАТП-1628, яке обслуговує звалище, було виявлено ряд порушень щодо поводження з відходами. Зокрема, виявлено відсутність проектно-технічної документації та позитивного висновку державної екологічної експертизи.

Проблема функціонування Макухівського сміттєзвалища, яке розростається з кожним роком, та становить екологічну загрозу довкіллю, турбує мешканців навколишніх сіл. Люди вимагають його закриття.

Активну позицію стосовно дієвого вирішення проблеми зайняли депутати Полтавської районної ради на чолі із головою ради Василем Степенком. До речі, саме Василь Степенко ініціював розгляд даного питання в обласній раді.

Про те, що проблема Макухівського сміттєзвалища є спільною проблемою територіальних громад Полтави, навколишніх сіл, всієї області вів мову Юрій Бублик. При цьому він наголосив, що розв’язання проблеми у значній мірі залежить від запровадження у Полтаві роздільного збирання сміття.

На сьогодні такий досвід вже мають міста Миргород, Кременчук та Лубни. У Миргороді та Кременчуці створенні комунальні підприємства, діяльність яких забезпечує цивілізоване функціонування полігонів твердих побутових відходів та значні фінансові надходження до міських бюджетів. Адже, за свідченням фахівців, майже 60% побутового сміття є цінним ресурсом.

На Макухівському ж сміттєзвалищі роками хазяйнують люди без певного місця проживання - складують скло, папір, пластик, метал, який потім забирають вантажівки та вивозять у невідомому напрямку.

За всім цим, як зауважив голова обласної ради Петро Ворона, стоїть протизаконна бізнесова діяльність певних осіб, яка стала можливою за не втручання влади та спостережницької позиції фіскальних органів.

- Потрібно знайти інвестора та збудувати сміттєпереробний завод - зазначив Василь Степенко.

За словами громадського діяча Станіслава Сердечного, потенційні інвестори, а їх протягом останніх двадцяти років було декілька, висували умови – отримати земельну ділянку під будівництво сміттєпереробного заводу, гарантії на регулярне постачання відходів, а також допомогу в оформленні ліцензійних документів.

Втім, ці пропозиції залишилися поза увагою перших керівників міста Полтави.

- Міська рада бойкотує дане питання, - наголосив директор Департаменту з питань нафтогазового комплексу, промисловості, екології та природних ресурсів облдержадміністрації Ігор Піддубний. – Державна екологічна інспекція може провести відповідні дослідження та накласти на міську раду санкції за забруднення землі та ґрунтових вод. Проте, проблеми це не вирішить.

Позицію Полтавського міського голови у даному питанні також засудили представник Громадської Ради при облдержадміністрації Олексій Шаманенко. голова профільної комісії Полтавської районної ради Олексій Сердюков.

- Проблема є і її потрібно вирішувати прозоро і у відповідності до закону, - погодився заступник Полтавського міського голови Юрій Кропивка та запевнив, що міська рада відкрита до співпраці.

У свою чергу, голова постійної комісії обласної ради з питань житлово-комунального господарства Степан Бульба переконаний у необхідності реалізації завдань, визначених обласною Програмою поводження з твердими побутовими відходами на 2012-2018 роки, в частині будівництва на території області сортувальних станцій, сміттєперобних заводів, вжиття радикальних заходів для вирішення макухівської проблеми.

У ході обговорення питання Петро Ворона, Юрій Бублик, Ігор Піддубний, Ніна Кузьменко звернули увагу на необхідність проведення заходів по вихованню у населення екологічної культури.

За результатами обговорення питання вирішено: створити робочу групу з вирішення проблем, пов’язаних із переробкою твердих побутових відходів; УМВС України в Полтавській області, Головному управлінню Міндоходів у Полтавській області, Державні екологічній інспекції у Полтавській області вивчити законність діяльності суб’єктів підприємництва на території сміттєзвалища у с. Макухівка Ковалівської сільської ради; Полтавській міській та Полтавській районній радам завершити документальне оформлення земельної ділянки під будівництво сміттєпереробного заводу; громадським радам при Полтавській обласні раді та обласній державній адміністрації ініціювати проведення на території м. Полтави та Полтавського району громадських слухань з обговорення проблем, які стримують вирішення питання утилізації побутових відходів; директору Департаменту з питань нафтогазового комплексу, промисловості, екології та природних ресурсів облдержадміністрації Ігорю Піддубному внести на розгляд чергової сесії обласної ради проект обласної Програми щодо забезпечення вирішення питань роздільного збору твердих побутових відходів та відповідний проект звернення сесії обласної ради до Полтавської міської та Полтавської районної рад; запропонувати народному депутату України Юрію Бублику разом з групою народних депутатів України «Полтавщина» сприяти залученню інвесторів до будівництва сміттєпереробного заводу.